Директорът на Центъра за иновативни образователни технологии проф. д-р Янка Тоцева участва в Националната конференция за дигитални умения
Министерството на труда и социалната политика в качеството си на национален координатор на дейностите в рамките на Европейската година на уменията в България организира Национална конференция на тема „Дигитални умения за дигиталното десетилетие”.
В конференцията участва проф. д-р Янка Тоцева – ръководител на катедра „Педагогика“ и директор на Центъра за иновативни образователни технологии в УНСС.
Форумът откри д-р Иванка Шалапатова, министър на труда и социалната политика, като подчерта, че „Националната политика за заетост и обучение поставя като приоритет обучението на работната сила за адаптиране към структурните промени, породени от цифровия и зеления преход, защото придобиването и усъвършенстването на дигиталните умения е повече от необходимо в днешния пазар на труда. Заложената национална цел е до 2030 г. да се достигне участие в обучение всяка година на 35.4% от населението в най-активна трудоспособна възраст (25-64 г.)“.
![]() |
Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова |
Основната цел на събитието беше да провокира дискусия между националните и европейските институции, работодателските и браншовите организации, синдикатите, академичната общност и младежките организации по темата за дигиталната трансформация и нарастващата необходимост от работна сила с търсените от пазара на труда дигитални умения.
В рамките на панела „Образование и обучение в час с дигитализацията“ проф. д-р Янка Тоцева представи постиженията на УНСС като най-дигитализираният университет в България. Като аргументи тя посочи, че цялата процедура по кандидатстване, класиране, записване и заплащане на такси се осъществява по електронен път. Студентите в УНСС имат електронна студентска книжка с достъп от телефона си, използват се електронни главни книги много преди излизането на наредбата, функционира електронен регистър на действащите студенти, свързан със системата на НАЦИД.
![]() |
Проф. Янка Тоцева (първата от ляво надясно) |
„УНСС е първият университет в България, който издава уверения през системата за сигурно електронно връчване. Университетът има вътрешна информационна система, свързана с научните изследвания и проектите, а също така платформа, която позволява безпроблемен преход към дистанционно обучение на всички над 15 000 студенти. Имаме и нова вътрешна мрежа за интернет на стойност над 3 млн. лева със скорост от 10 мегабита на секунда на входа на всяко устройство“, посочи проф. Тоцева. „УНСС е единственият университет в България, който има зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност и благодарение на екипа му от 1 декември 2023 г. имаме сертификат ISO/IEС 27001:2022 за управление на сигурността на информацията при провеждане на обучение във всички степени и форми на висше и продължаващо образование, както и научни изследвания и проекти. От 1967 г. се изучава информатика и от доста години тя е задължителна дисциплина за всички студенти-първокурсници.“
![]() |
Проф. Тоцева подчерта, че „във Факултет приложна информатика и статистика се обучават студенти в няколко бакалавърски програми в областта на дигитализацията: „Бизнес информатика и комуникации“, „Бизнес информатика и комуникации с преподаване на английски език“, „Анализ на бизнес данни със специализиран софтуер“. От тази година имаме студенти в две нови бакалавърски програми: „Компютърна обработка и анализ на данни (Data Science)“ (съвместна програма с Тракийския университет) и „Киберсигурност и електронно управление“ (съвместна програма с Тракийския университет)“.
![]() |
В качеството си на председател на СВО - КТ „Подкрепа" във форума участва и доц. д-р Валери Апостолов, ръководител катедра „Чoвешки ресурси и социална защита" в УНСС (първият от дясно наляво) |
Проф. Янка Тоцева сподели личен опит като преподавател по „Научна етика“, който води курса в двете нови програми, че студентите се интересуват от темите за дигитализацията, киберсигурността и плагиатството. Като други постижения посочи трите робота – визиторски, библиотечен и софтуер, с които разполага УНСС, проекта за големи данни, който се изпълнява и не на последно място - новооткрития Център за иновативни образователни технологии, оборудван с най-модерна дигитална техника. В заключение тя направи предложение дигитализацията, която е елемент от качеството да се включи като индикатор в рейтинга, а след това университетите, които имат добри показатели да получават повече пари за дигитализация.