В УНСС се провежда първата по рода си Бизнес работилница по предприемачество със заявка за национално представяне
Катедра „Предприемачество“ и Студентският съвет провеждат Бизнес работилница 2023 (Workshop for Entrepreneurs) под патронажа на ректора проф. д-р Димитър Димитров.
Този научен форум е място, на което млади изследователи, предприемачи, професионалисти и студенти се събират, за да споделят знания, умения, идеи и общи интереси в областта на предприемачеството. Двудневното събитие си поставя за цел да насърчи предприемаческата дейност в страната, генерирането на идеи за бизнеса, откриване на предприемачески възможности и сътрудничество в научната общност.
Доц. д-р Николай Ванков, зам.-декан по научноизследователската дейност на Бизнес факултета, председател на Организационния комитет и модератор на събитието, подчерта, че това е първото събитие, „което ще бъде като уъркшоп за предприемачи и то ще бележи тенденциите, ще трасира развитието на предприемачеството в академичния свят и практиката“. Той изтъкна, че в рамките на форума ще се представят много интересни теми, като посочи, че идеята е следващата година събитието да се организира на национално ниво и в него да се включат и ученици.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров приветства присъстващите като приятели на предприемачеството. „Нормално е едно такова събитие да се провежда в УНСС. То попада на благоприятна почва и в среда, вече създадена от други подобни събития като стартъп инициативите и менторските класове, които предлага университетът.“ Той призова студентите и докторантите да се включват в различните възможности, които организира УНСС. Проф. Димитър Димитров припомни, че университетът работи много добре и с учениците, включително с икономическите училища, някои от които членуват в Асоциацията на икономическите училища в България, с които са проведени състезания по предприемачество. Подобни състезания са организирани и по проекта ENGAGE.EU. Той посочи, че катедра „Предприемачество“ е организирала много успешни събития и не се съмнява в успеха и на Бизнес работилницата.
Доц. д-р Костадин Коларов, ръководител на катедра „Предприемачество“ и директор на Института по предприемачество, каза: „Много се радвам, че виждам толкова млади хора на едно такова събитие, което е удачният катализатор, който да надскочи изискванията в учебния процес, в който сме фиксирани върху темите и текущото оценяване. УНСС е Университет с резултати и вие, студентите, сте носителите на тези резултати. Използвайте времето си като студенти да генерирате идеи, сверявайте ги, работете в екип и след година-две ще се радваме да застанете от тази страна на масата като хора, направили свой бизнес, които да подадат ръка на следващото поколение студенти.“
„Щастлив съм да бъда сред млади хора, които искат да развиват своите идеи, посочи зам.-областният управител на София-град г-н Стефан Арсов. Той благодари на организаторите за това събитие, което насърчава иновативните идеи. „Вярвам, че чрез обмяната на опит, знания и умения се ражда една здравословна бизнес среда, която води до икономически растеж. Много е важна колаборацията между държавата и бизнеса. Смятам, че държавната политика трябва да бъде насочена към насърчаване на предприемачеството, стартъп компаниите, защото това води до една стабилна икономика, повече работни места и международни инвестиции.“ Той подчерта, че за участниците е важно да се чувстват удовлетворени от това, което правят, да се забавляват и да научават нови неща.
Г-н Калин Димчев, кънтри мениджър регион Адриатика и Черно море на Microsoft, уточни: „За компанията, която представлявам, това е специален ден, защото подписахме меморандум за сътрудничество с УНСС и имаме възможност да споделим добрите практики и технологии, които да допринесат за създаването на съвременния модел за образование. Една от най-горещите теми за нас са новите технологии, в частност темата за изкуствения интелект, която е много широка и всеобхватна. Динамиката и новостите в технологиите са огромни, но участието на хората и техните идеи няма да се промени и ще даде нови възможности, но няма да промени основната дейност на човека – да мисли, да бъде иновативен и прогресивен.
„Нека на първата работилница за предприемачи се родят нови идеи“, каза г-н Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет. „Радвам се, че в нашия университет се случват подобни инициативи и то на такова високо ниво. Вярвам, че събитието ще бъде успешно и за всеки участник то ще бъде ценен опит.“
На първата Бизнес работилница 2023 (Workshop for Entrepreneurs) своите истории разказаха предприемачите Михаил Бояджиев от „БОБАЛ-Бояджиев“, Джейн Димитрова от FoodObox и Християн Стоилков, Presentation Leader.
Събитието е двудневно и включва докторантски сесии с представяне на доклади, свързани с предприемачеството: нагласи, мотивация на младежкото предприемачество; фолклора и предприемачеството; необходимите условия за осъществяване на предприемаческа дейност и много други. В Бизнес работилницата ще бъдат представени решенията, дадени от студентите на практико-приложната задача „Създай работеща дигитална маркетингова стратегия за малък и среден бизнес“. В заключителната част ще бъде награден най-добрият доклад на докторант и ще бъдат обявени призовите места в студентската сесия.
Целите на Workshop for Entrepreneurs са:
- Обмен на знания и умения: Workshop for Entrepreneurs предоставя възможност за обмен на знания, умения и идеи между участниците във форума и включва докторантска и студентска сесии.
- Публикуване на научни резултати: Участниците имат възможността да представят свои научни доклади, които ще бъдат публикувани в специален сборник от събитието.
- Вдъхновение и мотивация: Събитието предоставя платформа за вдъхновяващи истории и презентации от успешни предприемачи, от които можете почерпите вдъхновение за своите нови проекти и бизнеси.
- Публичност и видимост: Участието в научния форум подобрява професионалната видимост на изследователите и техните разработки. Това е ключово за научната им кариера и привлича вниманието към техните изследователски проекти.
- Интердисциплинарен обмен: Workshop for Entrepreneurs подкрепя интеграцията между предприемаческата дейност и различните научни области. Това съчетаване на знания от различни области води до иновации и вземане на новаторски решения.