Ректорът на УНСС - основен лектор на XVIII Международна конференция за стратегическо управление с доклад за развитието на висшето образование в България
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров откри XVIII Международна конференция „Стратегическо управление в ерата на цифровата и зелена трансформация“ и беше основен лектор. УНСС е домакин на конференцията, организирана от Международната асоциация за стратегически мениджмънт и мениджъри в сътрудничество с Техническия университет Гебзе, Техническия университет Йълдъз, Истанбулския университет Билги. Официален гост на конференцията беше Н. Пр. Айлин Секизкьок, посланик на Турция в България.
„Горди сме, че тази значима международна конференция се провежда в нашия университет, защото тя ще зададе насоките за развитие на изготвянето на стратегии за управление на процесите в условията на цифровата и зелената трансформация“, каза при откриването ректорът. Той представи УНСС като най-старият и най-големият бизнес университет в Югоизточна Европа с 18 000 студенти, част от европейския алианс от 9 водещи икономически университети ENGAGE.EU. „Нашият университет се гордее със своите възпитаници, сред които е и управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, както и 10 министър-председатели, над 100 министри и ръководители на значими международни и национални институции, които можете да видите на нашата „Стена на славата“, допълни проф. Димитров.
![]() |
Н. Пр. Айлин Секизкьок и проф. д-р Димитър Димитров |
„Турция и България са врати към Европа, затова стратегическият мениджмънт и управлението на веригата на доставките са изключително важни за развитието на двете държави. Изправени сме пред предизвикателствата на дигитализацията и необходимостта от преминаване към зелена икономика, затова очаквам с нетърпение резултатите от вашите изследвания“, каза турският посланик Н. Пр. Айлин Секизкьок.
От името на декана на Общоикономическия факултет проф. д-р Маргарита Атанасова поздравителен адрес представи доц. д-р Камелия Асенова, зам.-декан по учебната работа на Общоикономическия факултет и директор на Университетски център за мобилност на студенти и преподаватели. В него се казва, че конференцията през годините се е утвърдила като значим форум, който на базата на научни изследвания на видни учени в областта на стратегическия мениджмънт, задава нови насоки за управление на процесите в дигиталната ера.
Доц. Камелия Асенова е организатор на конференцията от българска страна и модератор на един от панелите на конференцията, посветен на „Дигиталната и зелена трансформация“.
![]() |
![]() |
![]() |
Проф. д-р Димитър Димитров | Доц. д-р Мехтап Озшахин | Проф. д-р Оя Ердил |
С приветствие към участниците се обърна президентът на Международната асоциация за стратегически мениджмънт и мениджъри проф. д-р Оя Ердил. Тя посочи, че фокусът на конференцията е стратегическият мениджмънт в дигиталната ера. „След прецизна експертна оценка са допуснати 35 доклада от 10 страни, които се надявам, че ще допринесат за намиране на качествени решения в областта на стратегическото управление“, допълни проф. Ердил.
Председателят на конференцията доц. д-р Мехтап Озшахин благодари на участниците, че ще споделят своите ценни изследвания на живо и онлайн и изказа специални благодарности на ректора на УНСС за гостоприемството.
![]() |
![]() |
![]() |
Н. Пр. Айлин Секизкьок | Збигнев Бентин | Проф. д-р Хакан Караташ |
Като основен лектор на конференцията в своя доклад „Стратегия за развитие на висшето образование в България“ проф. д-р Димитър Димитров направи цялостен преглед на основните предизвикателства пред развитието на висшето образование в ерата на дигитализацията и изкуствения интелект. Той разграничи няколко ключови аспекти, които трябва да се имат предвид при изготвянето на стратегия за висшето образование: кризисен мениджмънт, мобилност и глобализация, промени в методите на преподаване и навлизане на модерните технологии в обучителния процес, дигитализация на образованието, въздействия на изкуствения интелект.
„Изправяме се непрекъснато пред нови предизвикателства и винаги ще бъде така, но нашата задача е да се справяме успешно с тях“, каза в заключение ректорът.
![]() |
Доц. д-р Камелия Асенова, проф. д-р Надя Миронова, ръководител катедра „Управление“ и кметът на Кърджали доц. д-р Хасан Азис |
Другият основен лектор на конференцията проф. д-р Хакан Караташ, вицепрезидент на Агенцията за отбранителна промишленост към Министерството на отбраната на Република Турция, изнесе доклад на тема „Трансформация на човека в цифровата и зелена ера“.
Той разгледа в детайли човешкото поведение от гледна точка на съвременните условия, в които хората са поставени, като се спря на въздействието на дигитализацията върху психологическото развитие на човека. Според проф. Караташ се получава един кръгов процес на взаимодействие между дигитализацията, която изисква непрекъснато учене и усъвършенстване и човешкото любопитство, което е двигател на промените и развитието на дигитализацията.
Като основни лектори проф. д-р Димитър Димитров и проф. д-р Хакан Караташ получиха сертификати и плакети с благодарност за участието им.
![]() |
![]() |
Доц. д-р Мехтап Озшахин връчи сертификат на проф. д-р Димитър Димитров, а проф. д-р Оя Ердил му подари плакет |
Работата на конференцията е организирана в три дни по тематични направления, включващи цифрова и зелена трансформация, лидерство в цифровата ера, вземане на стратегически решения, актуални въпроси на финансите и макроикономиката в цифровата ера, управление на иновациите и маркетинг, зелена логистика, организационно поведение.
В конференцията участваха видни специалисти, експерти по стратегически мениджмънт, представители на академичните среди, ръководители на национални и регионални структури.
Преди конференцията ректорът на УНСС проведе среща с посланика на Турция в България Н. Пр. Айлин Секизкьок, на която бяха обсъдени възможности за сътрудничество с турски университети.
![]() |