Министърът на правосъдието доц. Атанас Славов се срещна с ректора проф. Димитров, декана на ЮФ и отбора по право на университета
По покана на министъра на правосъдието доц. д-р Атанас Славов ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, деканът на Юридическия факултет доц. д-р Захари Торманов и отборът по право на УНСС посетиха Министерство на правосъдието. Поводът на срещата беше третото място, което спечели отборът на международно състезание по правата на човека Helga Pedersen Moot Court Competition.
![]() |
Министърът връчи почетни плакети на състезатилите от УНСС на Ан-Никол Войнска, Елина Костадинова, Илея Рашид, Росица Тонева, членове на отбора, и на техните треньори Мартина Богданова и Христо Пешев. Студентите на УНСС получиха и книгата „Право на Европейската конвенция за правата на човека“ - дело на водещи учени в областта и практикуващи юристи, както и значки.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Треньорът Мартина Богданова също получи своя приз лично, отличието на другия треньор Христо Пешев ще му бъде предадено допълнително |
Ректорът проф. Димитър Димитров подари на министър Атанас Славов книга за проф. Стефан Бобчев, юрист, основател на университета и министър на правосъдието на Източна Румелия (1884-1885).
![]() |
„Поздравявам ви за големия успех, който сте постигнали. Той е много важен за вас като бъдещи юристи и за университета, в който учите. Важен е и за държавата, защото пътят напред не е само да направите добри кариери, но и да сте на ниво, така че вашият глас да се чува, да отстоявате каузи и ценности“, обърна се министърът на правосъдието Атанас Славов към студентите от УНСС. Той благодари за възможността персонално да се срещне с призьорите и им пожела да държат летвата високо.
![]() |
Проф. Димитров и доц. Славов пред почетния плакет на УНСС, изложен в представителната витрина на Министерство на правосъдието |
„Много се радвам, че министърът на правосъдието оценява заслугите на нашите студенти, които се класираха трети в най-голямото англоезично състезание по права на човека в света и победиха десетки отбори от университети в другите държави-членки на Съвета на Европа. Ние, като университет, се стараем да поддържаме едно високо ниво на обучение по всички дисциплини и изключително се радваме, когато усилията и знанията на наши студенти получават заслужени награди“, каза ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
![]() |
Деканът на юридическия факултет доц. д-р Захари Торманов благодари на министъра, че оценява достойно заслугите на отбора по право на УНСС. „Тези млади хора са нашето красиво и интелигентно лице на юридическата общност пред Европейското семейство. В нашия университет има достойна следа от добри юристи, като се започне от основателя му през 1920 г. проф. Стефан Бобчев, който е бил и министър на правосъдието, и се стигне до младите поколения, които днес печелят международни награди“, допълни той.
![]() |
Студентите получиха и впечатляващата възможност да видят на живо държавният печат, който се съхранява в кабинета на министъра на правосъдието. Печатът се полага под закони, укази, решения, преди изпращането им за публикуване в „Държавен вестник“. А някои студенти се престрашиха да опитат и стола на министъра.
![]() |
Преди срещата с министър Славов зам.-министър Емил Дечев направи със студентите кратка „историческа“ разходка край портретите на министрите на правосъдието на България. На срещата присъстваха още началникът на политическия кабинет на министъра д-р Борислав Ганчев, Мария Димитрова и Райна Георгиева от дирекция „Процесуално представителство на РБ пред Европейския съд по правата на човека“.
Helga Pedersen Moot Court Competition е най-голямото англоезично състезание по права на човека в света, в което се включват отбори от университети във всички държави-членки на Съвета на Европа.
Отборът на УНСС стигна успешно до полуфиналите на престижното международно състезание като дели третото място с отбора на Оксфорд. Последното издание на състезанието е с основна тема защитата от дискриминация и ефективното упражняване на права, произтичащи от защитата от намеса в личния и семеен живот на жалбоподателя.
Състезанието се организира от европейската асоциация на студентите по право (ELSA) и се провежда под патронажа на Съвета на Европа.