Отборът по право на УНСС получи почетни сертификати за отличното си представяне в състезание по правата на човека Helga Pedersen Moot Court Competition
На официална церемония ректорът връчи почетни грамоти на студентите от отбора по право на УНСС, получили отлични резултати на престижното международно състезание по правата на човека Helga Pedersen Moot Court Competition. На тържественото събитие присъства заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев, адв. Димитър Делчев, представител на Сдружението за международни състезания по право, ректорското ръководство на УНСС, деканите на факултетите, главните секретари, преподаватели и служители. Всички присъстващи оцениха големия успех на отбора на УНСС, тъй това е утвърдено международно студентско състезание, най-голямото англоезично състезание по правата на човека в света, в което се включват отбори от университети във всички държави-членки на Съвета на Европа. Организира се от Европейската асоциация на студентите по право (ELSA) и се провежда под патронажа на Съвета на Европа.
![]() |
Проф. д-р Димитър Димитров и заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев |
„Това е едно голямо международно признание за нашия отбор по право, което показва, че не само в областта на икономиката и финансите сме силни, но и в останалите специалности. Знаем, че много усилия стоят зад това отличие - на Юридическия факултет, на декана, на преподавателите, които са ги обучавали, на техните треньори, които месеци наред са работили с тях, и най-вече на самите студенти-участници. Искам да отбележа, че те са се борили с отбори от университети, които имат годишен бюджет над 2 млрд. долара, несравним с този на УНСС. А като икономисти знаем колко са важни ресурсите. И въпреки това нашите студенти с интелект, упоритост и с доста инат постигат тези високи позиции“, поздрави своите студенти ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
![]() |
Треньорите Мартина Богданова и Христо Пешев с Ан-Никол Войнска, Росица Тонева, Елина Костадинова и Илея Рашид |
„В това международно състезание вие сте застанали срещу колегите си от елитни университети в Европа, вие сте се съпоставяли с тях и сте издържали блестящо и този „изпит“. По този начин вие обективно сте разбрали къде стоите, колко можете, и нещо много важно – придобили сте самочувствие. Осъзнахте, че вие не само сте на нивото на вашите колеги, а може и да бъдете по-добри от тях. Разбрахте, че можете да бъдете в центъра на юридическата работа тук и в Европа. Правото, всъщност е една по абстрактна етика, и учейки право, вие усвоявате етични ценности, а усвоявайки ценности по правата на човека, вие всъщност ставате част от Европейското семейство“, каза зам.-министър Дечев.
Адв. Димитър Делчев, основател на Сдружението за международни състезания по право (СМСП), поздрави отбора като наблегна на доброто сътрудничество, което сдружението има с УНСС. Той поздрави студентите за големите усилия, които са положили, тъй като едно такова състезание изисква дни наред четене, всеотдайна работа, за да застанат срещу най-добрите в света, които от години имат професионални екипи, които ги подготвят. „Тези студенти са готови да бъдат представители на Българската държава в защита на правата на човека“, каза адв. Димитър Делчев.
![]() |
Деканът на Юридическия факултет доц. д-р Захари Торманов допълни: „Нашият отбор премери сили с най-добрите в света, дели третото място с отбора на Оксфорд. Успехът е много сериозен и искам да кажа имената на главните герои: Христо Пешев и Мартина Богданова - треньори, експерти по права на човека от Сдружението за международни състезания по право. Студентите в отбора са от 3 курс специалност „Право“ - Ан-Никол Войнска, Елина Костадинова, Илея Рашид и Росица Тонева, семестриално завършил студент, който се дипломира в хода на състезанието.
Той направи аналогията с библейската битка между Давид и Голиат. „Нашият Давид, нашият отбор се справи блестящо, но както в библейската битка Давид не е тръгнал като обречен, той е тръгнал със своите качества и предимства, със своите реални възможности, така и нашият отбор имаше предимства, това са добрата, методична и качествена подготовка под вещото ръководство на треньорите“, каза доц. Торманов.
Мартина Богданова представи колегата си Христо Пешев като участник в първия български отбор на това състезание през 2015 г. , човек с голям опит, както по правата на човека, така и в състезанията. „Участието в това състезание изисква много качества: дисциплина, пренареждане на приоритетите, огромна подготовка, дори и през лятото провеждахме обучения, имаха задание да изготвят писмени защити на английски език и по време на състезанието всички се справиха много добре, проявиха знания и характер“, каза Мартина Богданова.
![]() |
Информация за състезанието
Тази година състезанието Helga Pedersen Moot Court Competition се провежда за 11 път. Основна тема беше защитата от дискриминация и ефективното упражняване на права, произтичащи от защитата от намеса в личния и семеен живот на жалбоподателя.
Състезанието се провежда на три основни етапа – подаване на писмени защити за двете страни в средата на декември, регионални устни кръгове през м. февруари и финални устни кръгове през м. май. Всички отбори се състезават в първите два етапа и само 18 от тях, които постигнат най-високи средни резултати от предходните кръгове, се класират за участие във финалния етап, който се провежда в сградите на Съвета на Европа и на Европейския съд по правата на човека в гр. Страсбург.
За първи път на финалните кръгове имаше два български отбора - този на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и отборът на УНСС. Като израз на признание студентите от УНСС бяха поканени на прием в Постоянното представителство на Република България в Съвета на Европа на 22.05.2023 г., а в следващите дни постоянният представител и нейният заместник присъстваха на мачовете на студентите на УНСС в знак на подкрепа.
УНСС взе участие в състезанието за първи път през изминалата учебна 2021-2022 година и се представи отлично, изпреварвайки отборите на University College of Dublin, University of Southampton Law School, Queen Mary University of London, Charles University и други, но без да достигне до финалите.
За настоящата 2022-2023 учебна година отборът бе сформиран в началото на м. юли 2022 г. в състав от четирима участници – Ан-Никол Войнска, Елина Костадинова, Илея Рашид и Росица Тонева. Участниците преминаха през интензивно лятно обучение по "Защита на основните права на човека" в периода юли-септември. След публикуването на казуса в средата на м. септември отборът провеждаше ежеседмични срещи за изготвянето на писмени защити за жалбоподателя и държавата пред ЕСПЧ. Същите бяха подадени успешно в средата на м. декември, след което подготовката на отбора продължи с развиване на умения за устно представяне на аргументите в съдебна зала. През м. февруари 2023 г. студентите участваха успешно на регионалните кръгове в гр. Тбилиси, Грузия, където се изправиха срещу отборите на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Вилнюския университет – университети с традиции в състезанието, достигали и печелили финала на HPMCC.
Финалните кръгове на състезанието се проведоха между 22 и 26 май 2023 г. в гр. Страсбург, Франция. Те са разделени на няколко етапа – предварителни елиминационни кръгове на две стъпки, четвъртфинал, полуфинал и финал, които се провеждат последователно в посочените по-горе дни. В първоначалната елиминационна фаза отборът на СУ “Св. Климент Охридски” отпадна, а отборът на УНСС продължи в четвъртфиналите, пледирайки в мача на отборите с четвърти и пети най-добър резултат (бел.м. - разпределението е първи срещу осми, втори срещу седми, трети срещу шести и четвърти срещу пети - по резултат). В мача на четвъртфинал те безапелационно победиха отбора на IE University Madrid, който разчита на едносеместриална специализирана подготовка от преподаватели и който спечели наградата за най-добра писмена защита на ответник. В мача на полуфинал студентите на УНСС се изправиха срещу отбора на Университета в Маастрихт, който беше и големият победител в състезанието, а решението кой да продължи беше взето при т. нар. split bench (бел.м. - решение от председателя на състава при равни гласове на съдиите). По единодушното мнение както на съдии, така и на треньорите на други участващи отбори, момичетата имаха отлични ораторски умения и аргументация и мачът, в който се състезаваха на полуфинал, беше на дори по-високо ниво от самия финален мач.