Ректорът връчи награда за отговорна търговия на Kaufland България на церемония на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН

четвъртък, 22 юни 2023 19:55

За втора поредна година бяха връчени най-престижните световни отличия за устойчивост SDG Pioneers 2023, зад които стои Организацията на обединените нации. Националният кръг се организира от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, а УНСС е неин член от 2016 година.

Проф. д-р Димитър Димитров с  проф. д-р Мирослава Пейчева и проф. д-р Елка Василева, контактни лица на УНСС с ГД на ООН

Водещи компании–членове на Глобалния договор на ООН се състезаваха за националния приз, а кандидатурите са оценени изцяло по международен регламент, зададен по методика на Глобалния договор на ООН. Критериите са устойчиви бизнес резултати, иновации в работата по целите, информираност и ангажираност на заинтересованите страни, прилагане на 10-те принципа на ООН в бизнес операциите и сътрудничество с Глобалния договор чрез локалната мрежа.

Журито, което определи победителите за България, беше в състав: настоящият председател на Националната мрежа Димитър Цоцорков (председател на Надзорния съвет, „Асарел-Медет“ АД), бившият председател на Мрежата Огнян Траянов (изпълнителен директор, „ТехноЛогика“ ЕАД), проф. д-р Димитър Димитров (ректор, УНСС), Елица Баракова (изпълнителен директор, фондация „Бикоуз – в помощ на благотворителността), Кристина Де Бройн (официален представител, УНИЦЕФ) и д-р Иванка Шалапатова, министър на труда и социалната политика.

Официалната церемония по награждаването на българския победител се състоя  в хотел „Hyatt Regency Sofia“. Носителите на световния приз ще бъдат обявени по време на Срещата на върха на лидерите на ООН през септември 2023 г. в Ню Йорк, САЩ.

Председателят Димитър Цоцорков откри церемонията, развълнуван, че идеята и философията на Глобалния договор набира все повече привърженици. „Това е вечер на шампионите, които връщат на обществото. Знам, че техният успех ще предизвика положителна новина“, приветства присъстващите той.

Проф. д-р Димитър Димитров връчи специална награда за отговорна търговия, поставила устойчивото развитие в основата на бизнес стратегията си, на Kaufland  България. Той не скри своето задоволство, че именно той има тази чест. „Kaufland България са наш дългогодишен партньор. Реализираме заедно много проекти в нашия университет - бизнес академии, обучение на студенти и др.Те са добър партньор на общностите. Във всичко, което правят, са социално отговорни“, каза ректорът на УНСС.

От името на изпълнителния директор  Иван Чернев призът получи Камелия Георгиева, мениджър „Комуникации“

Димитър Цоцорков връчи специална награда за финансиране на устойчивото развити и за последователните усилия в намирането на решения за бъдещото въвеждане на стабилна рамка за устойчиво финансиране на Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на „УниКредит Булбанк“. Г-жа Минчева, която е и възпитаник на УНСС и партньор в множество съвместни инициативи с университета, подчерта, че финансирането на устойчивото развитие е основната мисия на банката и че това е единствения път да трансформираме страната ни в едно по-добро място за живеене.

Още една специална награда - за устойчиво банкиране, беше връчена от официалния представител на УНИЦЕФ Кристина Де Бройн на Петър Рубен, кънтри мениджър на KBC Group, за цялостните усилия да се превърне устойчивостта в основа на ежедневната оперативна дейност.  От негово име Десислава Симеонова, изпълнителен директор Банкиране“, заяви, че устойчивостта, корпоративната социална отговорност и Глобалният договор са част от припозната ценностна система на техния бизнес. „Устойчиво бъдеще за следващите поколения, това е част от ДНК-то на малкия и среден бизнес“, подчерта тя.

Двама са финалистите, които ще представляват страната ни на глобалния кръг. За първи път световната организация е поставила в светлините на прожекторите малкия и средния бизнес, защото той представлява огромното мнозинство от бизнеса в световен мащаби, оказва значително въздействие върху околната среда, обществото и икономиката.

Тази отделна конкурсна категория е признание за потенциала на малките и средни предприятия, които макар и изправени пред уникални предизвикателства при прилагането на устойчиви бизнес практики поради ограничените си ресурси, опит и достъп до финансиране, са иновативни гъвкави лидери на устойчивото развитие.

В категория „SDG Pioneer 2023 малки и средни предприятия“ наградата получи Роберто Санторели изпълнителен директор на „Куминяно Фрут“ (KUMINIANO FRUIT). Призът беше връчен от Гинка Машова-Станчова, заместник-министър на труда и социалната политика и магистър на УНСС по финанси и публична администрация. „Ние сме малки и средни като предприемачи, но можем да добавяме стойност на глобалния бизнес и инициативи“, каза г-н Санторели.

Димитър Цоцорков връчи втората голяма награда в категория „Бизнес“ на Спирос Номикос, изпълнителен директор на Солвей соди" АД – Девня. В началото на 2022 година, като част от програмата си „Една планета“, ръководена от г-н Номикос, кампанията обяви амбициозни цели за екологично и устойчиво развитие – намаляване на въглеродния отпечатък от производство с 40 % до 2027 година, прекратяване на използването на изкопаеми горива до 2030 година и постигане на климатична неутралност до 2050 година.

SDG Pioneers 2023 България - жури и победители

Глобален договор на ООН

Официалният старт на Глобалния договор бе даден от Генералния секретар Кофи Анан на Световния Икономически Форум в Давос, Швейцария през януари 1999 г. Инициативата призовава компаниите да възприемат десет универсални принципа в областта на човешките права, трудовите стандарти, околната среда и борбата с корупцията и да ги приложат в своите бизнес стратегии и във всекидневната си работа.

Глобалният договор е платформа за обмяна на знания и диалог с активното участие и подкрепа на компании, специализираните организации на ООН, бизнес асоциации, неправителствени и синдикални организации за насърчаване на обществената отговорност на бизнеса и етичните бизнес стандарти. Чрез своя ангажимент по отношение на всеобщо възприети ценности и чрез минимизирането на негативните ефекти от своята стопанската дейност компаниите могат да дадат своя принос за превръщането на глобализацията в позитивна сила. Частният сектор е и ключов партньор, даващ своя принос за постигането на Целите за устойчиво развитие на ООН. 

Към 2011 г. на международно ниво Глобалният договор обединява на доброволна основа почти 8000 компании, бизнес асоциации, неправителствени организации от 130 държави в мрежа за размяна на най-добри практики и сдружаване, като членството на всички тях е официално признато и поименно посочено на официалния международна интернет страница на Глобалния договор.

Българска мрежа на Глобалния договор на ООН функционира като част от глобалната мрежа и бе официално прогласена на 6 май 2011 г. от Н. Пр. Бан Ки-Мун – генерален секретар на ООН.

Българската мрежа обединява отговорните компании и има разпознаваем облик и създадени колективни проекти с обществена значимост, които имат положителен ефект върху устойчивото развитие на бизнеса и обществото. Създадохме стил на работа и традиции как да обединяваме капацитет, за да постигнем ново ниво на Корпоративна Социална Отговорност – КСО 2.0 или Колективна Социална Отговорност.

Мрежата не просто спазва десетте принципа на Глобалния договор – с тяхна помощ се стремим към промяна в културата на нашето общество, прилагайки ги творчески към неговите нужди.

Българската мрежа е национална партньорска организация на CSR Europe – водещата европейска бизнес мрежа за корпоративна устойчивост и отговорност. Организацията обединява над 10 000 предприятия на местно, европейско и глобално ниво и подкрепя бизнеса и индустриалните сектори в тяхната трансформация и сътрудничество към практически решения и устойчив растеж. CSR Europe работи за системни промени и се стреми заедно с европейските лидери и заинтересовани страни към създаване на стратегия за Устойчива Европа 2030.


Галерия снимки от Ректорът връчи награда за отговорна търговия на Kaufland  България на церемония  ...