Екип от наши преподавали спечели изследователски проект по програма „Horizon Europe“ на Европейската комисия

вторник, 06 юни 2023 13:25

Екип от преподаватели на УНСС, с подкрепата на Центъра за изследователски и образователни проекти, разработи и спечели проект по рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновациите “Horizon Europe” (Horizon) на тема „Models and instruments for transforming higher education systems through transnational multi-sector links“. ЕК даде много висока оценка (86.20 % при праг 70/100.00) на проектното предложение, подготвено от екипа на нашия университет в партньорство с организации от академичния и извънакадемичния сектор от Европа, Азия и Африка.  

Програма „Хоризонт Европа“ е водещата инициатива на ЕС за периода 2021 – 2027 г. за подкрепа на научните изследвания и иновациите, която допълва националното и регионалното финансиране на научни изследвания и иновации, за да ги подпомогне и да увеличи техния потенциал. По първия стълб на „Хоризонт Европа“ се укрепва лидерството на ЕС в науката, като се насърчава развиването на висококачествени знания и умения чрез подкрепа за авангардни научноизследователски проекти и стимулиране на инвестициите в научноизследователски инфраструктури.

Проектът по HORIZON-MSCA-2022-SE-01 с № 101131544 „Models and instruments for transforming higher education systems through transnational multi-sector links“ (STUDIES-DIG) ще се координира от УНСС и ще се реализира за период от 4 години в рамките на действията „Мария Склодовска-Кюри“ — водещата програма на ЕС за финансиране по линия на Хоризонт Европа. Партньорите от консорциума в този проект са обединени в програма за обмен на изследователи и експерти за проучване, проектиране и внедряване на иновативни и чувствителни към контекста решения за трансформиране на системите за висше образование. Общата стойност на финансовата подкрепа от ЕК за проекта е 1,196,000 евро.

Изследователският екип на УНСС по този проект е в състав: проф. Поля Кацамунска от катедра „Публична администрация“,  доц. Екатерина Тошева от катедра „Статистика и иконометрия“, проф. Любен Боянов, докторант Ивона Велкова и докторант Мариана Ковачева от катедра „Информационни технологии и комуникации", проф. Живко Драганов от катедра „Международно право и право на ЕС“, доц. Пламен Ралчев от катедра „Международни отношения“, проф. Даниела Кох-Кожухарова и ст. преп. д-р Георги Димитров  от катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“. От българска страна неакадемични партньори по проекта са община Рудозем и Агенцията по заетостта. При подготовката и обработката на документите за подаване на проектното предложение екипът на УНСС получи огромна административна и технически помощ от г-жа Жанет Калчева, главен експерт към Центъра за изследователски и образователни проекти на УНСС.

Като партньори по проекта екипът на УНСС привлече университети от Португалия, Турция, Румъния, Мароко и Египет, както и неакадемични организации от тези страни. Университетите, включени в консорциума, са: Iscte - Instituto Universitário de Lisboa, Portugal; Middle East Technical University, Ankara, Turkey; Universitatea Babes Bolyai, Cluj-Napoca, Romania; Ibn Tofail University – Kenitra, Morocco; Université Abdelmalek Essaadi, Morocco; и Arab Academy for Science, Technology and Maritime Transport, Cairo, Egypt.

Това е международен, междусекторен и интердисциплинарен консорциум от партньори, създаден като платформа за сътрудничество и обединен от принципите на иновациите, партньорството и солидарността с цел да изследва и идентифицира успешни съвременни модели и инструменти, които могат да помогнат за трансформацията на висшето образование и да подкрепят устойчивото и ефективно адаптиране на системите за висше образование на партньорите от консорциума към дигиталната ера.

Целта на проекта е да проучи и изследва процеса на дигитализация в различни организации и да предложи решения за подобряване и развитие на процесите за дигитализация. В консорциума са включени изследователи от различни научни направления и експерти от различни сфери на обществения живот от България, Португалия, Турция, Румъния, Мароко и Египет, което позволява широк и задълбочен подход към дигитализацията и трансформацията на висшето образование. Въз основа на идентифицираните слабости в процеса на дигитализация, проектът ще предложи подходи и методологии, които ще бъдат реализирани като различни дисциплини за академичните партньори с цел изграждане на устойчиви компетенции за трансфер на знания и умения.

За изследователите този проект осигурява нови знания и умения и им предоставя международен и междусекторен опит, за да заемат в бъдеще водещи позиции в областта на научните изследвания. За учебните институции този проект допринася  не само за подобряване на системите за обучение, но и за повишаване на тяхната привлекателност и видимост в световен мащаб и за насърчаване на сътрудничеството отвъд академичните среди. За УНСС този проект продължава да обогатява и затвърждава неговия облик на динамично развиваща се модерна българска изследователска институция, със значимо място в европейското и международното образователно пространство.

Галерия снимки от Екип от наши преподавали спечели изследователски проект по програма „Horizon Eur ...