Вторият ден на кариерните борси по проект „Икономическото образование в България 2030“ с нови възможности за студентите
![]() |
![]() |
Вторият ден от кариерните борси, които се провеждат в рамките на проект BG05M2OP001-2.016-0004-СО1 „Икономическото образование в България 2030“ срещна студентите с работодатели от държавния и частния сектор. В събитието се включиха над 20 водещи компании и институции от различни области на социално-икономическия живот.
![]() |
„Днешният ден от кариерните борси по проект „Икономическото образование в България 2030“ е тематично насочен към възможностите за работа за икономисти в държавния и частния сектор. Хубаво е, че има голям интерес от страна на работодателите, това ще даде повече шансове на нашите студенти за професионално развитие“, каза доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност и координатор по проекта.
Директорът на Междууниверситетския център за развитие на кариерата (МЦРК) Атанас Димитров благодари на работодателите за проявения интерес и участието във форума и посъветва студентите: „Бъдете по-активни и целеустремени в това, което търсите и се възползвайте от предоставените възможности“.
![]() |
Доц. д-р Росен Кирилов и Атанас Димитров |
В събитието се включиха над 20 водещи компании и институции от различни области на социално-икономическия живот сред които TAVEX, LDC, ОББ Интерлийз, Финтех Асистент ООД, EasyCredit, SUTHERLAND, Евромаркет Груп, Менпауър България, Office 1 Superstore, Kreston BulMar, Siemens, Evergreen capital, GRAWE Bulgaria.
„Сименс е технологична компания, с дълбоки традиции и хъс за иновации. Студентите на УНСС биха могли да намерят кариерни възможности в Центъра за обработка на клиентски поръчки към направление „Дигитални индустрии“ в Сименс, където работят над 50 специалиста от 5 националности. Работните езици са немски, английски, чешки, унгарски, румънски, словашки, иврит и хърватски. Позициите са подходящи за кандидати, които имат интерес да се развиват в сферата на логистиката и клиентското обслужване“, сподели Ралица Рускова от Siemens.
![]() |
„Като представител на Менпауър България, компания, която работи в областта на подбора на персонал и оценката и развитието на човешките ресурси бих казала, че има много разнообразни позиции“, каза Валентина Христова от Менпауър България и допълни: „Компаниите са отворени към кандидати, които стартират своята кариера и искат да се развиват в сектора на счетоводството, финансови анализатори, различни асистенти, които биха искали да започнат с мултитаскинг в задълженията си. Компаниите също така търсят кандидати, които да вярват в себе си, да са лъчезарни, позитивни, да усещат фирмената култура като своя, хора, които не ги е страх от предизвикателствата и с голямо нестихващо желание да се учат“.
![]() |
„Търсим студенти, които имат желание да се развиват и да градят професионална кариера в областта на счетоводството, одита, финансите, корпоративното консултиране“, каза Юри Стоянов, директор „Бизнес развитие“ в Крестън БулМар, най-голямата счетоводна компания в България и подчерта: „Предлагаме приобщаваща и подкрепяща среда, входящо обучение в нашата счетоводна академия и програми за продължаващо обучение до най-високите професионални нива, но това не е стаж, при нас студентите ще започнат работа за която ще получават заплата, ще придобиват опит и ще се учат, докато работят“.
![]() |
„Хората, които търсим за работа в нашата компания са с два основни профила – търговци, това са колеги с добър търговски усет и опит и съответно имаме сервизни специалисти, това са колеги, които повече са насочени към техническата част, но имаме и административни позиции за които също търсим подходящи кандидати“, коментира Оля Иванова от Евромаркет Груп.
![]() |
„При нас има доста позиции за които търсим хора за работа, има такива, за които не се изисква конкретна специалност, но има и такива, които са профилирани в някои области като например ИТ специалисти и такива по човешки ресурси, търсим също така хора за мениджърски позиции, като те отговарят за голям брой служители, тъй като компанията ни е доста голяма и тепърва се разраства. Тъй като компанията ни е нова за България, оперираме в страната от 10 месеца, броя на позициите е голям и разнообразен“, каза Боян Радев от Pragmatic Play.
![]() |
„Нашата фирма Финтех Асистент е стартъп компания, сега сме в етап на развитие и кадрите, които искаме да намерим в момента са специалисти за отдел „Продажби“ и за кол център, който искаме да развиваме за обслужване на нашите клиенти, също така маркетинг специалисти и финансисти“, изтъкна Смилена Маринова, представител на фирма Финтех Асистент и студентка в УНСС, 4-ти курс, специалност „Международни икономически отношения“.
![]() |
На 31 май по време на третата кариерна борса по проект „Икономическото образование в България 2030“ ще бъдат представени възможности за работа за икономисти в неправителствения сектор.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Проектът BG05M2OP001-2.016-0004-СО1 „Икономическото образование в България 2030“ е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014–2020 г.“, по процедура „Модернизация на висшите училища“. Проектът е на стойност 5 млн. лв. УНСС следва да модифицира своето обучение, респективно учебните програми по Икономика и управление, по начин, който позволява те да бъдат сходни с програми в европейски университети и приложими в съвременните бизнес условия. Актуализирането и модернизацията ще бъдат направени в партньорство с други водещи на регионално равнище университети като Стопанската академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, Бургаският свободен университет, Националната спортна академия и КРИБ. Чрез това коопериране ще бъдат създадени и приложени в практиката актуални учебни програми, основани на дигитализация. Ще заработят 9 дигитални класни стаи и 3 дигитални лаборатории, които са неотменно допълнение на съвременния учебен процес. Това ще даде възможност да се използва в максимална степен споделянето на ресурси, включително и на ноу-хау, между партньорските университети и/или между студентите и техните университетски преподаватели и ментори.
Проектът залага на включване на голяма част от преподавателите, участващи в неговата реализация, в програмите за повишаване на квалификацията и/или за краткосрочна специализация в чуждестранните партньори, като делът на младите учени трябва да е не по-малко от 15 на сто. Предвидено е да бъдат реализирани 15 съвместни програми с партниращи български висши училища, както и да се въведат 7 нови програми с дигитално образователно съдържание, включително за дистанционно обучение. Ще бъдат въведени 2 учебни програми за обучение на чужд език, съвместно с чуждестранни висши училища и научни организации.
Проектът ще осигури подкрепа на студенти за развитие на предприемачески умения и дигитална креативност. За проекта е предвидена 30-месечна реализация, като всичко горепосочено ще допринесе за повишаване на качеството на обучението по Икономика в УНСС и в България, както и за подобряване на качеството на научните изследвания в УНСС и в другите университети-партньори.