Публична лекция за демокрацията изнесе Н. Пр. Алфредо Атанасоф, посланик на Аржентина у нас
Извънредният и пълномощен посланик на Република Аржентина в България Н. Пр. Алфредо Атанасоф изнесе публична лекция в УНСС на тема „Аржентина: 40 години демокрация и суверенитет“. Събитието в зала „Тържествена“ откри проф. д-р Даниела Кох-Кожухарова, дългогодишен бивш ръководител на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“.
Тя представи Н. Пр. Алфредо Атанасоф като внук на българин, с богата политическа и дипломатическа биография. Извънреден и пълномощен посланик в Република България от 24 август 2020 г. и в Република Северна Македония от 5 април 2021 г. Бил е ръководител на Кабинета на министрите 2002-2003 г., министър на труда, заетостта и социалната сигурност през 2002 г., депутат от провинция Буенос Айрес 1995-2013 г. и др.
![]() |
Н. Пр. Атанасоф |
На лекцията присъстваха доц. д-р Мария Бакалова, декан на факултет „Международна икономика и политика”, ръководителят на катедра „Международни отношения“ доц. д-р Пламен Ралчев, ръководителят на катедра „Политология“ доц. д-р Блага Благоева, ръководителят на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика" доц. д-р Антония Пенчева, доц. д-р Янко Христозов, главен секретар по международно сътрудничество, доц. д-р Елена Симеонова, главен секретар по акредитацията, доц. Светла Бонева, главен секретар по научноизследователските проекти, проф. д-р Поля Кацамунска, член на Международната комисия за акредитация по публична администрация, преподаватели от катедрите „Чужди езици и приложна лингвистика" и „Публична администрация", както и много други преподаватели, студенти и гости.
![]() |
Проф. д-р Даниела Кох-Кожухарова, Н. Пр. Алфредо Атанасоф, проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, доц. д-р Янко Христозов |
Проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, заместник-ректор по учебната дейност, приветства присъстващите от името на проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС.
„40 години демокрация в Аржентина е тема, която предизвиква интереса на студенти, на академичната общност и на широката общественост, защото демократичните процеси са нещо изключително важно. Ние, в нашия университет, полагаме усилия демократичните ценности да ги предадем на нашите студенти. Радваме се на вече сключения договор с един от водещите университети в Аржентина - Pontificia Universidad Católica Argentina и се надяваме на двустранен обмен на студенти и преподаватели“, каза проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова.
Н. Пр. Алфредо Атанасоф изнесе лекция, в която се спря на „мракобесия период“ в Аржентина в продължение на 50 години от XX век, като „най-мрачният“ е на военната хунта, която взема властта през 1976 г., начело с командващите на трите рода въоръжени сили: сухопътни, морски флот и военновъздушни. „Крайната цел на военната диктатура е да наложи свирепи репресии, да унищожи всякаква опозиция, така че да предотврати всяко действие, оспорващо властта“, каза Н. Пр. Атанасоф. В резултат хиляди хора изчезват, други са подложени на преследване, цензура и наблюдение, масови убийства и кражба на деца, чиито родители са убити или изчезнали.
„Но въпреки забраната да функционират, политическите партии провеждат битка за своето съществуване и през юли 1981 г. отхвърлят извънредното положение и създават многопартиен орган за оказване на съпротива на военния режим и за установяване на демократично правителство“, обясни Н. Пр. Атанасоф и акцентира, че двете най-ярки и забележимите организации, които протестират срещу режима са на Майките и на Бабите от Пласа де Мойо. Това са майки и баби на изчезналите деца, които демонстрират на площада пред сградата на правителството.
В резултат на капитулацията на аржентинските сили във войната за Малвинските острови на 14 юни 1982 г., военната хунта се разпада и се съставя правителство, оглавено от президент. Негодуванието и гневът на обществото прерастват в масови демонстрации и на 30 октомври 1983 г. се провеждат първите свободни избори. „Възстановяването на демокрацията в Аржентина оказва пряко влияние върху политиката на съседните държави и дава тласък на демократизацията в целия континент Южна Америка“, каза посланикът на Аржентина.
След лекцията се проведе интересна дискусия като се направиха и аналогии между демократичните процеси в Аржентина и България. Зададе се въпросът за разликата в популизма в Аржентина, в Европа и в България, на което Н. Пр. Атанасоф отговори, че популизмът е „както десен така и ляв и набира скорост предизборно“.
Къдринка Къдринова, председател на Сдружението на испаноговорещите журналисти в България, гост на събитието, припомни срещите си преди години с емигранти от Латинска Америка, които са споделяли човешките си драми в резултат на управлението на военната хунта.
В заключение Н. Пр. Атанасоф каза: „Исках да Ви запозная не само с един момент от историята на моя народ, но да ви предам един урок за ценността на демокрацията, като легитимен израз на волята на народите. Случаят с Аржентина е доказателство, че демокрацията е легитимно средство за защита на човешките права, за постигане на вътрешен и външен мир, за отстояване на националния суверенитет“.
Повече информация за Н. Пр. Алфредо Атанасоф ТУК