Проф. д.пол.н. Атанас Гочев - основен лектор на форум на Бъдещите глобални лидери в Япония
От 25 февруари до 6 март 2023 г. в Университета на Токио с подкрепата на Министерство на външните работи и Агенцията за международно сътрудничество на Япония се проведе поредния форум на Следващото поколение глобални лидери (Global Next Leaders Forum - GNLF). Той се провежда ежегодно от 2010 г., ръководи се от студенти и преподаватели в Токио и има за цел да създаде платформа, на която бъдещи глобални лидери да се срещат и обменят идеи. Водещо е разбирането, че лидерите от следващото поколение трябва да са личности, които могат да преодоляват различията си при взаимно уважение, да реагират гъвкаво и адекватно при драматичните промени в един глобален свят. Обикновено в конференциите участват около 40–50 студенти и преподаватели от десет различни държави.
![]() |
Проф. д.пол.н. Атанас Гочев е участвал седем пъти в конференциите на GNLF и е ръководил групи от студенти от различни български университети – седем студента от УНСС от специалности „Национална и регионална сигурност“, „Публична администрация“ и „Международни отношения“, шест студента от Софийския университет (специалност „Политология“) и един студент от Юридическия факултет на ВСУ.
![]() |
Тази година проф. Атанас Гочев изнесе основния доклад на конференцията, който предостави база за ежедневните дискусии по работни групи по време на форума. Темата беше мирът в неговите различни аспекти – от историческите примери на либерален, републикански и демократичен мир (защо демокрациите на воюват помежду си) до мир на победителя, позитивен и негативен мир, както и мирът на индивидуално ниво, в обществото и държавата, в международната система и пр. Обсъдени бяха и въпросите за структурното и културното насилие, както и за прякото, физическо насилие.
Проф. Гочев анализира и теоретичните обяснения в политическата наука за възможностите за война и мир, разглеждайки целия спектър от класическите идеи на политическия идеализъм, либерализъм и реализъм, на марксизма и критическата теория до по-съвременните вижданията на конструктивизма и значението на идентичността, убежденията, социалния дискурс и влиянието на различните теории за формирането и запазването на мира в обществото и международните отношения.
![]() |
Теоретични аспекти бяха илюстрирани с примери на вероятни обяснения за нахлуването на Русия в Украйна дадени на индивидуално, държавно и системно ниво, както и от гледна точка на либерализма, политическия реализъм, радикалната и критическата теория и идеите на конструктивизма. В заключителната част бяха обсъдени въпросите за ролята на ООН за опазването на мира в света от Втората световна война да наши дни. Обсъден беше и засилващият се акцент за регулиране не само на междудържавни, но и на вътрешно държавни конфликти. Особено внимание беше обърнато на въпросите на провала на държавността в условията на глобализация и рисковете от развитие на вътрешнодържавни конфликти и тероризъм. Анализирана беше и концепцията на ООН за човешката сигурност, значението ? за опазването на мира, както и прилаганите подходи на различни страни по този въпрос, особено тези на Канада и Япония.
![]() |
Форумът завърши с връчване на сертификата на GNLF за участие в конференцията през 2023 г. |