Катедра „Икономика на природните ресурси“ проведе семинар на тема „Развитие на селските територии в условията на трансформираща се към устойчивост икономика"
Семинар на тема „Развитие на селските територии в условията на трансформираща се към устойчивост икономика" се проведе в УНСС. Той е във връзка с изпълнението на проект КП-06-Н55 и се проведе в хибриден формат, като в дискусията взеха участие представители на академичните среди, местните инициативни групи, Националната служба за съвети в земеделието и земеделски стопани и др.
Форумът беше открит от проф. д.ик.н. Юлия Дойчинова, ръководител на катедра „Икономика на природните ресурси“. Тя отбеляза, че семинарът е вторият в изпълнение на проекта. Първият се е състоял в СА „Д. А. Ценов” и предстои третият форум - в Икономическия университет – Варна.
Проф. Дойчинова акцентира на основната цел на проекта – разработването на концептуален модел за устойчиво развитие на селската територията и насоки за адекватни политики за устойчивото развитие и за повишаване на степента на колаборация между институциите, местната администрация, бизнеса и организациите на местните общности.
Проф. д.ик.н. Юлия Дойчинова, ръководител на катедра „Икономика на природните ресурси" |
Проектът се реализира от интердисциплинарен екип от учени в трите основни висши икономически училища в България – Свищовската академия, Университета за национално и световно стопанство – София и Икономическия университет – Варна, като водеща организация е катедрата „Аграрна икономика” при СА „Д. А. Ценов”. Двата партньорски университета са представени от учени към катедрите „Икономика на природните ресурси” при УНСС и „Аграрна икономика” при Икономическия университет – Варна.
![]() |
В дискусията се включи и проф. Зорница Стоянова, зам.-ръководител на катедра „Икономика на природните ресурси“, УНСС, която се спря на задачите и дейностите, които се изпълняват по проекта, свързани с анализа и оценката на формите на външно въздействие върху развитието на селските територии и на възможностите за диверсификация на местната икономика чрез допълнителни форми на икономическа активност.
Проф. Зорница Стоянова, зам.-ръководител на катедра “Икономика на природните ресурси“, УНСС |
В залата присъства Калоян Стойчев, председател на Националната асоциация на Местните инициативни групи в България, който подчерта ролята на човешкия фактор, както и на липсата на адекватна инфраструктура в страната. Според него местните инициативни групи като структури на гражданското общество у нас реализират стратегии на местно развитие, но опитът на редица други европейски страни показва значително по-големите потенциални възможности на тези структури. За постигането им са необходими промени в механизмите на кандидатстване на проектите, насочени към децентрализация на финансирането им, съкращаване на сроковете за утвърждаването им от Държавен фонд „Земеделие“ и др.
Калоян Стойчев, председател на Националната асоциация на МИГ и Павел Банев от асоциацията (от ляво надясно) |
Своето мнение по темата на проекта и по неговото реализиране споделиха и участващите онлайн експерти от Южен централен и Югозападен райони. В дискусията се включи Рангел Матански, председател на Общинския съвет на община Раковски и управител на организацията на производители „Фермерско мляко“, който изтъкна усилията, които се предприемат в община Раковски за обединяване на хората, които развиват своите стопанства и допринасят за развитие на селския район. Изказа се и Мъгърдич Хулиян, директор на дирекция „Мобилни общински офиси“, НССЗ, който подчерта многото пластове на проблемите на развитието на селските райони. Той подчерта и ролята на новоизградените 28 мобилни офиса в различните общини с цел разширяването на териториалния обхват на предоставяните съветнически услуги и осигуряване на достъп на по-голям брой земеделски стопани до качествени консултантски услуги на земеделските стопани.
На работата по реализацията на стратегиите за местно развитие и тяхното многофондово финансиране, на успешните проекти за подобряване на социалната инфраструктурата, здравните услуги, на организираните фестивали и други културни прояви, бяха посветени изказванията на изпълнителните директори на МИГ Перущица-Родопи г-жа Салкина и на МИГ Гоце Делчев-Гърмен-Хаджидимово г-жа Вакареева.
Във фокуса на изразените мнения от ръководителката на областния офис на НССЗ в Кюстендил г-жа Ивона Новакова и на д-р Моника Кабаджова от Института по земеделие - Кюстендил бяха проблемите на земеделските стопани в района, на ролята на консултантските услуги за малките стопанства, на трудностите по сдружаването им и търсенето на възможности за мотивиране на младите хора за предприемаческа дейност в селските райони и др.
Участници в семинара са доц. Петя Брънзова и д-р Ани Димитрова от Института за икономически изследвания, БАН и д-р Антон Благоев, катедра „Икономика на природните ресурси“, УНСС, (от ляво надясно) |
![]() |
Повече информация за проекта можете да намерите тук.
![]() |