Пета международна научна конференция по социални науки NORDSCI
За пета поредна година се проведе международната научна конференция по социални науки NORDSCI в хибриден формат, давайки възможност на участници от различни държави да се включат в научните дискусии и уоркшоп сесии. Тя се организира със съдействието на УНСС като домакин и беше открита в Голямата конферентна зала.
![]() |
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров пожела успешна работа на участниците като посочи, че конференцията е събитие с висок приоритет за университета и затова в залата присъстват зам.-ректорът по научноизследователска дейност и международно сътрудничество доц. д-р Михаил Мусов и главният секретар по международно сътрудничество доц. д-р Янко Христозов. Той обърна внимание на започналите през последните години процеси на засилване на ангажираността на академичния състав с научноизследователска дейност като изтъкна, че нашият университет е много подходящо място за конференцията, тъй като разполага с катедри и научен капацитет във всички тематични направления на форума.
![]() |
Проф. Димитров представи УНСС като най-старият, най-авторитетният и най-големият бизнес университет в България и Югоизточна Европа с 8 факултета и 34 катедри, 500 щатни и 300 гост-преподаватели. Той подчерта, че УНСС е известен с огромния си брой възпитаници, заемащи високи постове в държавата, както и че наши преподаватели са личности като управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. „Разполагаме с огромен потенциал и се надявам, че дългогодишното ни сътрудничество и патньорство с NORDSCI ще продължава да се развива успешно и в бъдеще“, каза в заключение ректорът.
Конференцията беше фокусирана върху новата нормалност след пандемичната криза – последствия, въздействия и прогнози. Тя продължи три дни като събра учени и изследователи от шест научни направления - бизнес и мениджмънт / икономика и туризъм / политически науки и право / социология и здравеопазване / образование, лингвистика и езикознание. Във форума взеха участие учени от цял свят – от университети в България, Полша, Чехословашката република, Португалия, Косово, Босна и Херцеговина, Словения, Индия, Русия и др.