Партньорство между младите хора в България и Гърция за реализиране на иновативни идеи е целта на проекта CO-WORKING
![]() |
Защо не всички новосъздадени компании стават start up? С този въпрос проф. д-р Николай Щерев провокира вниманието на студентите на първия информационен ден по проекта CO-WORKING, проведен със студентите на УНСС в Хасково. „Стартъп компаниите, за разлика от другите, реализират бърз растеж, защото носят иновативна идея“, обясни проф. Щерев.
„Всичко започва с идеята! А идеята на проекта CO-WORKING е чрез партньорство и сътрудничество, да търсим такива компании. Нашата цел е да ви подпомогнем да наберете смелост да реализирате идеите си. Защото само един на 100 събира смелост това да се случи“, насърчи студентите ръководителят на проекта от българска страна проф. Щерев.
![]() |
„Участието на нашия Център в проекти е нещо, към което се стремим през последните три години, но за съжаление не става толкова лесно. Считам, че включването на Регионалния център за дистанционна обучение на УНСС в Хасково в този проект е един голям успех“, каза проф. д-р Надя Миронова, директор на Центъра. „Това ще даде възможност на нашите студенти в Хасково да се включат в един международен научен и практически обмен и да се запознаят с начина, по който работи този проект в Гърция“, допълни тя.
CO-WORKING е програма за ускоряване на start up бизнес предприятия. Тя ще подпомогне студентите освен да придобият смелост и да кандидатстват със собствени проекти, но ще подпомогне и търсенето на финансиране. Ключовото условие е колаборирането с гръцки студенти за реализирането на съвместни идеи. Търсенето на тези идеи ще мине през предприемачески лагери (training camps) между Стопанския факултет на университета „Аристотел“ в Солун, УНСС, Александрийската иновативна зона АД в Солун и Националната компания „Индустриални зони“ АД.
Трансграничната зона в двете страни – Гърция и България, често се характеризира с трудности в достъпа до финансиране, ограничен достъп до бизнес ноу-хау, слаб формален и неформален достъп до обща информация, липса на услуги за поддръжка за разработването на конкурентни проекти/услуги, недостатъчно развитие на човешките ресурси и умения, както и ниски резултати в интернационализацията. Проектът CO-WORKING се стреми към преобръщане на тези факти със създаването на иновативни екосистеми в тази трансгранична зона с цел създаването на бизнес предприятия.
![]() |
„Три са ключовите думи, които характеризират проекта: „предприемачество“, като част от европейската политика за развитие на икономиката, „иновации“, тъй като говорим за идеи, които често няма как да ги видим, но те носят доходи, само защото са уникални и последното ключово понятие е „инкубатор“, защото е много важно идеите да бъдат реализирани“, обобщи проф. Щерев пред студентите в Хасково.