Нова версия на системата „Уеб студент“ с повече възможности за нашите студенти
Доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност на УНСС: „Амбицията ни е да си създадем сами приложение, което да бъде нашата дигитална студентска книжка“.
![]() |
УНСС е един от водещите университети в дигитализацията, с какви нови технологии ще посрещнете студентите тази година?
Обещали сме до края на 2022 година да пуснем нова версия на електронната система „Уеб студент“, която ще бъде технологично обновена версия, тя ще надгради настоящата версия с нови функционалности. Особеност на новата версия на „Уеб студент“ е, че тя директно може да се компилира като мобилно приложение за различните хранилища, за Apple Store и Google Play. Създава се възможност за нов подобрен начин за плащане на такси, за обвързване между таксите в общежитията и семестриалните такси, т.е. да излиза общо комплексно задължение, по видове на всеки един студент. След това ще създаваме и новите услуги за студентите. На практика изграждаме изцяло нова софтуерна среда, модерна като технология, която по съвсем нов и облекчен начин ще представя данните за студентите.
До няколко седмици очаквам дигиталната студентска книжка да влезе и в телефоните на студентите като мобилно приложение. Амбицията ни е да си създадем сами това приложение по няколко причини. Първо, студентите вече масово предпочитат ползване на телефон пред пластика, второ, по този начин ще се елиминират проблеми свързани със закъснение в производството на пластиките и трето, ще се елиминира необходимостта при записване за семестър да трябва да се идва на гише и да се носи книжката, защото книжката вече ще бъде в телефона. Записването за семестър ще бъде изцяло през телефона на студента.
Университетът вече има 21 дигитални услуги към студентите, които се случват онлайн, нещо ново предвижда ли се там?
Предвиждаме към вече съществуващите да се появят нови услуги. Едната от услугите, която със сигурност ще се появи, ще бъде електронно уверение, т.е. в момента, в който студентът се запише за семестър, той получава директно един PDF файл с уверението си. Ако се налага това уверение да се ползва като документ пред някоя институция ще предвидим възможност да го получава на телефона и подписано с електронен подпис от администрацията, така, че да е валиден електронен документ.
Освен към студентите, Вие работите много активно и за дигитализиране на учебния процес?
Да, ще се опитаме още за зимната сесия да направим, нов начин за подписване на протоколите, с отдалечено подписване. В момента протоколите не могат да се подписват извън университета и ако се върнем в старата година на пандемия и примерно, режимът на обучение е онлайн, на преподавателя вече няма да му се налага да идва на място, за да подпише протокола, което създаваше много неудобства.
УНСС започна и реализацията на проект за дигитализация на икономическото образование “Икономическо образование в България 2030” по процедура “Модернизация на висшите училища” на ЕС с европейско финансиране и с участието на още 3 университета – Стопанската академия - Свищов, Националната спортна академия и Бургаския свободен университет, както и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
В рамките на този проект вече предлагаме 15 съвместни учебни програми заедно с нашите партньори, които са на принципа, че студентът учи някои дисциплини при нас, някои – при партньора, и по този начин получава една такава обща среда за развитие. По този проект създадохме и шест дигитални класни стаи и две дигитални лаборатории, които са изключително модерни, с холограми, с 3D очила и изобщо с много модерно оборудване в тях. Така че това е част от целия процес на развитие. Ние знаем, че нашите студенти очакват и изискват от нас да сме по-модерни и се стараем това да върви в процес постоянно. През този семестър ще направим обучение на преподавателите за работа с дигиталните класни стаи и те ще започнат да създават дигитално съдържание, което да поставят в хранилищата. Всяка от тези дигитални класни стаи прави връзка с един облак, който е хранилище на такива дигитални материали. Всеки преподавател трябва да си ги създаде тези материали, да ги постави там, за да може в класната стая да ги излъчва пред студентите.
Все по-голяма става необходимостта от адекватни реакции на заплахите в киберпространството. Подсигурен ли е университетът срещу тях?
Въпросът е комплексен. Нашият университет от няколко години си даде ясна сметка за това, че животът в дигитално пространство крие много рискове и много предизвикателства. Положихме големи усилия в тази посока. Предприели сме редица нормативно регулирани мерки, които сме задължени да предприемем по закон. Наред с това, съобразихме се и с много добри практики, които правят водещите компании. Общо взето в сферата на висшите училища, поради тенденцията в последните години с финансирането тези въпроси не навсякъде са решени. А ние работим с огромен брой студенти, с огромен брой данни на студенти и към нас са заложени доста сериозни изискванията.
УНСС проведе за първи път в България на живо преди месеци състезание на онлайн платформа за тестване и усъвършенстване на уменията за проникване и киберсигурност. Предвиждате ли да задълбочите партньорствата си с компаниите в тази област?
Да, през април проведохме подобна конференция. Конференцията е част от един европейски и световен формат на провеждане на конференции по киберсигурност BSides. Като част от конференция за първи път в България се проведе и едно състезание – Capture The Flag. Състезателите реално покоряват дадени системи, т.е. опитват се да ги проникнат и съответно да ги разбият, на базата, на което получават определени точки.
Преди няколко дни разговарях с организаторите на конференцията и те заявиха своето желание УНСС да бъде за втори път домакин на същия формат. Даже планират да го направят два дни поради много големия интерес. Ние винаги сме били отворени и подкрепяме подобни инициативи. Имаме и магистърска програма по киберсигурност, а планираме да я разширим и в бакалавърска степен. Обучението в тази посока на младите хора е изключително важно. Те отиват след това и се реализират на топ позиции във водещи компании и трябва да имат една богата обща култура за това какво представлява киберсигурността.
Какво си пожелавате за новата учебна година?
Пожелавам на всички настоящи студенти, преподаватели и служители най-вече здраве, късмет и успех в новите предизвикателства, които няма да липсват.