Официална премиера на книгата на проф. Георги Янков „Сравнителни политически системи. Исторически и съвременни политически системи“

петък, 10 юни 2022 14:03

При голям интерес беше представена новата книга „Сравнителни политически системи. Исторически и съвременни политически системи“ на проф. д-р Георги Янков - основател и дългогодишен ръководител на катедра „Политология“, заслужил професор на УНСС, понастоящем директор на Центъра за политологични изследвания. Книгата е плод на дългогодишни изследвания и продължение на предходната мащабна монография „Политологичната мисъл от древността до наши дни“.

„Проф. Георги Янков е много добър пример за това как един учен, изследовател и преподавател се развива, публикува, работи за обществото, каза при представянето ректорът проф. д-р Димитър Димитров. „Неговите книги са изключително актуални, усилията му, освен дългогодишни, са и систематични, и целенасочени. Дейностите, с които се занимава излизат извън рамките на традиционните за един научен работник. Той е човек, който трябва да служи за пример и заслужава много голямо уважение“, посочи още ректорът. Проф. Димитров допълни, че предстои разработването на нова енциклопедия от екипа на проф. Георги Янков със заглавие: „Видни финансисти, мениджъри и предприемачи – преподаватели и випускници на УНСС (1920 – 2021)“.

Събитието уважиха доц. д-р Михаил Мусов, зам.-ректор по научноизследователска дейност и международно сътрудничество, доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност, доц. д-р Мария Бакалова, декан на факултет „Международна икономика и политика“, преподаватели от УНСС, СУ „Св. Климент Охридски“, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и НБУ.

Проф. д-р Георги Янков подчерта, че тази книга е продукт на дългогодишни интелектуални усилия и припомни, че десетилетия е водил курс по съвременни, а по-късно и сравнителни политически системи. За него е било важно след като в „Политологичната мисъл от древността до наши дни“ (2006 г.) е анализирал основните политически идеи и теории, да направи това по отношение на основните политически институции и системи в историята на човечеството и по този начин да се опита да синтезира цялата тази огромна материя в „един единствен ум“. Той разгледа подробно структурата на изложението в книгата и подчерта, че е направил сравнителен анализ на особеностите на средновековната българска и западноевропейски монархии, включително и византийската императорска традиция. Книгата включва и сравнителен анализ на парламентарните, президентски и полупрезидентски системи, особеностите на българската парламентарна система на управление, както и сравнителен анализ между историческите и съвременните федерации, конфедерации и теокрации. Не е пропуснат и китайският модел на управление, както и предизвикателствата пред националните държави и националната идентичност в условията на корпоративна глобализация.

Проф. д.с.н. Михаил Мирчев, преподавател в катедра „Политология“ и модератор на представянето, определи книгата като произведение на науката и изкуството. Той обърна внимание, че на това събитие ще бъдат направени две неща – от една страна - съчетаването между теория и практика и търсене на функционални мостове между университета с академичните занимания и нуждите на социалната практика, включваща бизнес и политическата практика, и от друга – ще се направят мостове между три поколения в УНСС и допълни, че от тази гледна точка катедра „Политология“ е катедра образец. „Тази монография е впечатляващо широкопрофилна. Започва от едно необходимо разграничаване между политическото и политиката по същество и тяснопартийното партизиране, между мащабността в политическата визия за обществото и неговата държава и ежедневното реагиране на събития и конфликти, за да се решават нечии частни и дребнави интереси. Тази монография разглежда съвсем прагматично инструментите на държавната власт като управление и режими, но през призмата на дефиниран теоретичен модел и методология, която не позволява елементаризиране и битовизиране на политическите изяви на политици и партии, които снижават мисленето до фрази, които са познати на всички нас: „Това, което не става с пари, става с много пари“, „ Който плаща, той поръчва музиката“ и други.

„Това не е книга за прочитане, а за проучване!“, подчерта проф. д. ист. н. Христо Матанов, преподавател в СУ „Св Климент Охридски“. Той се обърна към проф. Янков с думите: „Дано някой от магистрите, на които сте преподавали седне на кормилото на управлението, усвоил научените знания от вашата книга, защото тя е наръчник за управление, която включва знания за миналото и умението да посрещаш предизвикателствата на настоящето.“

„Тази книга може да бъде разглеждана като наръчник за управление. За мен това е един учебник по гражданска компетентност“, посочи проф. д.п.н. Антоний Тодоров, преподавател в НБУ. „В нея се обсъждат понятия, които са част от социалните науки като цяло, защото става въпрос не само за управлението и политиката, а става въпрос за държавата и за различни форми на управление.“

Доц. д-р Блага Благоева, ръководител катедра „Политология“ (на снимката долу в средата) сподели, че е имала академичната привилегия да работи дълги години с проф. Георги Янков. „За мен е чест моето име като рецензент да стои до имената на хора, които безкрайно много уважавам. Тя припомни, че преди време с него са направили много успешен и полезен за студентите обучителен курс „Съвременни политически системи“.

Проф. д-р Димитър Саздов, бивш преподавател в УНСС каза, че книгата е фундаментално изследване, което може да бъде учебник за всички участващи в държавното управление. „Тя е много актуална, защото нашата политическа система има нужда от подобрения.“

За доц. д-р Мария Бакалова, декан на факултет „Международна икономика и политика“ е много важно да се случват събития, които изкарват на повърхността резултата от едни дългогодишни усилия. „Проф. Янков успява наглед сложни концепции да предаде по един много достъпен начин, включително на равнище студенти.“

Доц. д-р Елена Симеонова, в.и.д. ръководител катедра „Политология“: „Вие ми подарихте един от първите екземпляри, който веднага бе приватизиран от дъщеря ми, която завърши съвсем скоро гимназия. И чух от дъщеря си: „Защо и нашите учебници не са написани на този разбираем език?“

Веселина Любомирова, студентка на проф. Янков: „Книгите на проф. Янков се четат още от първи курс. Студенти от различни специалности, четяха книгите на проф. Янков, провокирани от разказите на неговите студенти. Така се привлякоха много студенти към политологията.“

Изследването „Сравнителни политически системи. Исторически и съвременни политически системи“ се състои от 3 раздела: „Теоретико-методологично въведение“, „Исторически политически системи“ и „Съвременни политически системи“, с общо 16 глави.

Проф. Георги Янков има над 190 публикации, сред които и първото по рода си рейтингово изследване в България „Най-успешните български министър-председатели (1879-2009)“. Той е отговорен редактор на енциклопедията „Министър-председатели, министри и висши представители на законодателната власт – преподаватели и випускници на УНСС“, издадена по повод 100-годишния юбилей на УНСС.

Галерия снимки от Официална премиера на книгата на проф. Георги Янков „Сравнителни политически сис ...