УНСС откри първият университетски стартъп офис съвместно с представяне на идеи за борбата с климатичните промени

петък, 20 май 2022 11:20

Университетът за национално и световно стопанство официално откри първият по рода си университетски център в подкрепа на студентското предприемачество – стартъп офис. Началото на инициативата даде ректорът проф. д-р Димитър Димитров.

Заедно с това събитие се проведе и съвместната проява на УНСС и Junior Achievement Bulgaria, на която бяха представени идеи за борбата с климатичните промени. 

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров и проф. д-р Цветана Стоянова, заместник-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики дадоха символичен старт на предприемаческия център

На откриването проф. д-р Димитър Димитров подчерта, че се поставя начало на качествено нов момент в нашия университет, който дава възможност на студентите да осъществяват идеите си от иновацията до реализацията. Той обърна внимание, че пример за иновации е и проявата за представяне на идеи за борба с климатичните промени. Ректорът припомни, че доц. Кристалина Георгиева, която преди дни получи почетното звание „Доктор хонорис кауза на УНСС“ е започнала своята кариера през 80-те години с иновативна идея, каквато тогава е била икономиката на екологията.

Проф. д-р Цветана Стоянова, заместник-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики сподели, че това е един хубав ден за стартъп-системата, включително и в нашия университет, защото от една страна откриваме стартъп офиса, от друга – събитие продукт на 10-годишната съвместната дейност на университета с Junior Achievement Bulgaria. Проф. Стоянова подчерта, че обединяването на тези две събития е търсен ефект. „Те дават възможност на едно място да се съберат успешни представители на бизнеса започнали със стартъп компании и нашите студенти, бъдещи представители на елита на бизнеса. Климатичните промени са неизменна част от нашето ежедневия през последните 20 години и всеки ден сме свидетели на последствията на тези промени. Това дава възможност за нови идеи за стартъпи, които да се борят с тези изменения.“

Атанас Димитров, директор на Междууниверситетския център за развитие на кариерата каза, че иска да се спре на две неща: „Първо – стартъп офисът се създава в Междууниверситетския център за развитие на кариерата, защото центърът е различен от останалите такива центрове. Той е единствен междууниверситетски център, единствен с пул за студенти в неравностойно положение, единствен с евродеск точка, а сега единствен със стартъп офис. И второ – светът преминава през исторически предизвикателства, на които всички сме свидетели. Въпреки това желанието за прогрес не секва. Точно обратното. Тези турбулентни времена изискват не само нов начин на мислене и приоритети, но и нови технологии. Време е и за ново поколение предприемачи, което искрено се надяваме да бъде  изградено и от наши студенти.“ Димитров обърна внимание, че стъртъп офисът ще даде възможност за нетуъркинг, партньори и инвеститори; ще подпомогне студентите с дръзки идеи да работят с някои от най-добрите в стартъп екосистемата. „Възнаграждаващо за всички ни ще е, ако тази добра идея е устойчива във времето и се развива."

Атанас Димитров: „Стартъп офисът е вдъхновение и нови възможности! Посетете ни още сега!“

Ангел Стойков, председател на Студентски съвет посочи, че приветства факта, че студентите ще имат шанс да показват своите идеи и ще бъде още по-щастлив ако успеят и да ги реализират. „Наличието на такъв офис дава голяма възможност на студентите да направят нещо свързано с нашия университет, който им е подал ръка и ако то е успешно, след време да бъдат съпричастни и да помагат на университета. Ще се радвам след това двойно събитие да излязат хора, които да са амбицирани и имащи идеи за решаване и на климатичните промени.“

Гост на събитията беше и доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност

Иван Василев, член на УС на BESCO: „Като възпитаник на УНСС се радвам за предоставената възможност на студентите да експериментират и да опитват нови неща.“ Той разказа, че BESCO представлява асоциация с над 500 иновативни компании, български и чуждестранни. „Основната ни мисия е разработване и подкрепа на услуги с висока добавена стойност. Какви са предпоставките това да се случи? Достъп до капитал, талант и условия за правене на бизнес. В България в момента има доста капитал – има 17 фонда с повече от милиард евро, които могат да бъдат инвестирани. Най-голямата тема е достъп до талант, като тук има 2 възможности за развитието й: насърчаване иновативния подход от страна на университетите и искам да поздравя УНСС за напредничавия подход към своите студенти. Промяната в образователната система обаче е по-дългият път. По-краткият е подбирането на таланти от чужбина. Ние работим в тази посока, като имаме програма Startup Visa, която привлича предприемачи от ЕС.“ Той се обърна към студентите: „България има добре развита предприемаческа екосистема, има фондове, имаме мрежа от компании, които могат да помогнат при всяко предизвикателство. Ние продължаваме партньорство с УНСС, за да поощрим вашите идеи, за да се превърнат в успешен бизнес.“

Иван Василев: „Търсете ни, бъдете активни, експериментирайте“

Макс Гурвиц, заместник председател на „Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране (BVCA)“ каза, че в България има много капитал, но постоянен недостиг на хора, които искат да работят в стартъп компании. В момента според наше проучване има около 20 хиляди заети работни места. Очакваме през следващите няколко години още толкова да се запълнят. Това са все успешни компании.“

Д-р Леона Асланова, изпълнителен директор на Първата българска агенция за иновации „Innovation Starter“ сподели, че е изключително радостна за откриването на стартъп офиса към кариерния център на УНСС. „Поздравление и за всички студенти, които активно участват в организацията за подкрепата на хъба. Innovation Starter вече е предприел действия по организиране на курсове по предприемачество, обучение и иновации, така че с г-н Димитров тепърва ще работим усилено заедно.“

Д-р Леона Асланова: „Иновативността, конкурентоспособността, са ключови моменти за бъдещето“

Десислава Гатовска, специалист „Подбор на персонала“ в Crypto.com, обърна внимание, че фирмата Crypto.com, най-големият сайт в свята за крипто валути, също е тръгнала като стартъп през 2016 г. в Хонг Конг. „УНСС е първият университет, с който започнахме взаимоотношения като дарихме книги за криптовалути, както и брандирахме стартъп офиса. Това мисля че е едно чудесно начало на нашите взаимоотношения с УНСС.“

Йонко Минев, съосновател на стартъп компанията Pleggi сподели, че когато е бил студент се е давало „повече гласност на бизнеса, докато сега нещата са леко обърнати.“ Той сподели, че когато е бил в четвърти курс, с негов колега са започнали общ проект и с подкрепата на преподаватели и приятели, проектът е успял. След това са развили компанията си и когато са започнали разговори с УНСС за партньорство, са разбрали, че това е един своеобразен разговор между предприемаческия и образователния дух.

Йонко Минев: „За нас ще бъде привилегия и чест да ви помагаме и нямаме търпение да започнем да участваме в общи активности“

Венцислав Луканов, основател на VRtual Space пожела на екипа на стартъп офиса „да има отворено съзнание и креативност за нуждите на новите технологии, иновацията и креативността.“

Спасимир Цветков, специалист „дигитална реклама в стартъп компания „АТОП“: „Ще се радваме да бъдем полезни и да помагаме в развитието на стартъп офиса.“

Заедно с откриването на университетския Startup офис се проведе и съвместната проява на УНСС и Junior Achievement Bulgaria, на която се представиха презентации с идеи за действие в борбата с климатичните промени. Лекторите Апостол Дянков, WWF Bulgaria и Диана Недева, Junior Achievement Bulgaria говориха за това какво изисква устойчивото развитие, кръговата и зелена икономика, какво представлява справедливият енергиен преход и други. Дискутираха се актуални въпроси, свързани с насърчаването на използването на възобновяемата енергия, енергийната ефективност, кръговата икономика и решенията за смекчаване и адаптиране на климата. Събитието се реализира като част от проекта „Panda Labs Junior за справедлив преход".

Галерия снимки от УНСС откри първият университетски стартъп офис съвместно с представяне на идеи з ...