Студент на УНСС - победител в първото издание на конкурс за студенти с високи академични постижения на МОСВ
Габриела Методиева, студент в направление „Икономика“ с чуждоезиково обучение, е победител в конкурса за студенти с високи академични постижения на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
![]() |
Габриела Методиева |
Тя печели едногодишна стипендия, а договорът й беше връчен от ректора проф. д-р Димитър Димитров на заседание на Ректорския съвет в присъствието на заместник-ректорите проф. д-р Мирослава Раковска, доц. д-р Михаил Мусов, проф. д-р Цветана Стоянова, доц. д-р Росен Кирилов, помощник-ректора проф. д.ик.н. Кирил Стойчев и представителите на Студентския съвет Ангел Стойков и Илиян Чабуклийски.
![]() |
Заседание на Ректорския съвет |
На събитието присъстваха и Галина Симеонова, изпълнителен директор на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и Росица Желязкова, също от ПУДООС.
![]() |
Ректорът проф. Димитров и г-жа Галина Симеонова връчват договора за стипендия на Габриела Методиева |
В поздравлението си ректорът проф. Димитър Димитров коментира, че добра кариера се постига, когато тя започне от студентската скамейка. Той поздрави инициативата и допълни, че иска всички институции да работят с младите хора както Министерството на околната среда и водите. Той припомни ролята на Студентския съвет и на Междууниверситетския център за развитие на кариерата за насърчаване активността на студентите. Ректорът каза, че има готовност да бъдат подкрепяни всякакви инициативи в тази посока.
![]() |
Ректорът проф. Димитров и г-жа Галина Симеонова |
Галина Симеонова, изпълнителен директор на ПУДООС разясни, че една от целите на конкурса е била да мотивира студентите, а от друга страна, да изберат бъдещите си кадри. Тя уточни, че министърът на околната среда и водите Асен Личев, който е учредител на конкурса, иска да създаде традиция и всяка година този конкурс да се инициира по време на Европейската седмица на мобилността. Г-жа Симеонова допълни, че Габриела е получила покана от Изпълнителна агенция по околна среда да проведе учебни стажове в агенцията. Галина Симеонова пожела от УНСС да има повече такива успешни студенти.
„За мен е изключителна чест да бъда тук. Прекрасно е да се съберем и то по повод, който е от особена важност за обществото, а именно екологията“, се обърна към присъстващите Габриела Методиева. „Искам да изкажа искрени благодарности към всяка от страните, които спомогнаха за този мой успех и които ми дадоха възможността да споделя своите виждания.“
Ангел Стойков сподели: „Габи е част от Студентския съвет и участва в наши събития и се радвам, че именно тя е първият призьор на нашия университет в този конкурс“. Той посочи, че Студентският съвет споделя и съдейства информацията, която дава възможност за изява на студентите да достигне до повече от тях.
![]() |
Ангел Стойков |
Конкурсът „Зелена подкрепа за устойчиво бъдеще“ се провежда от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) с финансовата подкрепа на (ПУДООС). Тема на първото издание на конкурса беше „Устойчива мобилност за безопасен и здравословен начин на живот“ и е насочена към овладяване на предизвикателствата в градската околна среда и мобилността. Едногодишната стипендия е в размер на 2970 лв. разпределена на месечни вноски.
Целта на конкурса „Зелена подкрепа за устойчиво бъдеще“ е подкрепа за приемственост между теорията и практиката и приобщаване на младежите, избрали да се обучават в специалности във висшите учебни заведения, свързани с опазването на околната среда и устойчивото развитие. Предизвикателствата на устойчивото бъдеще в глобален мащаб и в България налагат вземането на ключови решения и активни действия от отлично образовани и подготвени „зелени” лидери. Младите специалисти следва да бъдат подкрепени в развитието си, за да се реализират успешно в бъдещата си отговорна кариера.
Конкурсът ще се провежда всяка година в рамките на кампанията на Европейската комисия „Европейска седмица на мобилността“ (16-22 септември), която насърчава местните власти да въвеждат и подкрепят мерки за устойчив транспорт и представлява възможност за подобряване качеството на въздуха в градовете и осигуряване на устойчиви екологични решения за градската среда. С тази идея конкурсът ще насърчава студентите да представят оригинален, последователен и основан на науката подход за овладяване на предизвикателствата в градската околна среда и мобилността в своите разработки.
Повече информация за конкурса: тук