Катедра „Икономическа социология“ и Върховният комисариат на ООН за бежанците в България с публична лекция
Катедра „Икономическа социология“ съвместно с Върховния комисариат на ООН за бежанците в България (ВКБООН) проведоха публична лекция на тема „Закрила и интеграция на бежанци“. Лектори бяха Ива Парцалева, старши сътрудник по интеграцията към ВКБООН и Диана Димова, председател на фондация „Мисия Криле“.
Лекцията беше открита от гл. ас. д-р Михаела Мишева от катедра „Икономическа социология“, която благодари за сътрудничеството през годините. Д-р Мишева обърна внимание, че лекцията е част от практическото обучение по предмет „Международни миграции“ в специалност „Икономическа социология и психология“, която традиционно привлича интереса на студентите. Поради големия интерес от две години достъпът до лекциите е отворен и все повече хора искат да участват, уточни д-р Мишева.
![]() |
Г-жа Ива Парцалева (отгоре), д-р Михаела Мишева и г-жа Диана Димова (от ляво надясно) |
Ива Парцалева подчерта, че днес по света има повече бежанци, откакто съществува режима за закрила на насилствено разселените лица, което става след Втората световна война. „България, макар доскоро да не е била на картата по отношение на международната закрила, няма как да стои встрани и вече е част от световната закрила, уточни тя.“ В презентацията си г-жа Парцалева представи каква е ситуацията по света и България по отношение на бежанците.
![]() |
![]() |
Вторият лектор, председателят на фондация „Мисия Криле“ Диана Димова, разказа емоционално, както тя се изрази, как живеят и с какви проблеми се сблъскват хората в най-големия център за бежанци в България, този в Харманли.
![]() |
По време на лекцията наши студенти изразиха желание за включване в доброволческите кампании на „Мисия Криле“.
Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) е създаден през 1950 г. До днес е помогнал на над 50 милиона бежанци. Организацията работи в 120 страни за защита на хора, принудени да напуснат домовете си поради конфликт и преследване.
От 1993 година ВКБООН е в България и оказва съдействие на властите и на гражданските организации, които работят директно или косвено по закрилата на бежанците, и подпомага по-нататъшното развитие на националната система за закрила.
През 2020 г. е създаден Бежански консултативен съвет, който има за цел да помогне на бежанците да заемат водеща роля в разработването на политики, които пряко влияят върху интеграцията и благосъстоянието на тези общности на местно ниво.
„Мисия Криле” е неправителствена организация, основана в Стара Загора през 2018 г. от съмишленици и експерти с близо 20-годишен опит в управление на проекти, свързани с овластяването на хора, преживяващи страдание или в неравнопоставено положение; закрила на деца в риск; подпомагане социалното функциониране на деца и възрастни в областите приемна грижа и осиновяване, увреждания, насилие, семейни неблагополучия, зависимости, ранна интервенция, други.