Онлайн международен научен форум за енергийна трансформация. Ден втори
На 11 ноември се проведе вторият модул на тридневната научна конференция по въпросите на трансформацията в енергетиката, инфраструктурата и еМобилността, организирана от Центъра за енергиен бизнес и инфраструктура към УНСС съвместно с Colorado Energy Research Collaboratory - партньорство между четири водещи американски университета: Colorado State University, University of Colorado Boulder, Colorado School of Mines и National Renewable Energy Laboratory.
Форумът е виртуален и се състои от три модула, всеки от които на отделна дата, през интервал от една седмица. Първият модул се проведе на 4 ноември.
![]() |
Във втория ден на форума акцентът беше върху ИТ инфраструктурата и киберсигурността, научните изследвания, иновациите и финансирането в тази област. В модула участваха зам.-министърът на финансите Моника Димитрова-Бийчър, Георги Ганев, регионален мениджър на IBM, Крейг Патридж, ръководител катедра „Компютърни науки“, Colorado State University, Алис Джаксън, президент на Xcel Energy-Colorado, Чавдар Рисин, регионален търговски ръководител на Citi Bank за Централна и Източна Европа, Ян Ланге, директор на Mineral & Energy Economics Program, Division of Economics & Business, Colorado School of Mines.
![]() |
От страна на американските партньори вторият модул беше открит от изпълнителния директор на Colorado Energy Research Collaboratory Мори Доби. Тя приветства участниците, припомни целите и задачите на партньорството между четирите американски университета, които съставляват Colorado Energy Research Collaboratory и обърна внимание на основните теми за дискусия.
![]() |
От българска страна с приветствие към участниците се обърна доц. д-р Владимир Зиновиев, директор на Центъра по енергиен бизнес и инфраструктура в УНСС. Той припомни, че работата на управляваният от него Център е фокусирана върху проекти и научни изследвания на икономическото въздействие на енергийния сектор. „Стартирахме успешно първия модул на тридневната конференция и получихме положителни отзиви за резултатите от него, затова съм сигурен, че вторият и третият модул също ще доведат до положителни резултати“, посочи доц. Зиновиев.
Директорът на Energy Institute - Colorado State University Браян Уилсън също поздрави участниците и припомни основните цели в работата на управлявания от него Институт. Той обобщи темите и постигнатите резултати по време на първия модул на конференцията и посочи насоките, в които ще продължи работата на втория модул.
![]() |
Модератор на първия панел беше президентът на Xcel Energy-Colorado - Алис Джаксън. Тя запозна участниците с дейността на представляваната от нея организация и обърна внимание на важността на киберсигурността за енергетиката и защитата на модерните енергийни системи за управление на процесите в енергийния сектор.
![]() |
Главният изпълнителен директор на IBM - България Георги Танев, се включи първи в панела, като разгледа енергийната бизнес среда, както и ролята и развитието на киберсигурността в тази сфера в България през последните години. Лекторът се спря на предизвикателствата, пред които са изправени енергийният сектор и енергийната индустрия по отношение на осигуряването на защита от рисковете и заплахите от кибератаки в динамично променящите се условия в днешно време.
![]() |
Ръководителят на катедра „Компютърни науки“, Colorado State University - Крейг Патридж представи катедрата като подчерта, че част от работата й е фокусирана върху изследването на възможностите за защита от кибератаки в енергийния сектор и енергийната индустрия. Той се спря в детайли на проблемите, свързани със специфични за енергийния сектор елементи от процеса на засичане на кибератаките и подсигуряването на защитата от тях. Каква трябва да бъде системата за контрол, която би била надеждна в бъдеще, как да стигнем до правилния начин за изграждане на такава система бяха част от основните въпроси, които лекторът разгледа в изказването си.
![]() |
Модератор на втория панел беше зам.-министърът на финансите Моника Димитрова-Бийчър, която обърна внимание на условията и финансовите инструменти за подкрепа на иновативни проекти в енергийния сектор в България. „Енергийният сектор е голямо предизвикателство, особено в контекста на зелената сделка и преходния период и част от дейността ми като заместник-министър е свързана с осигуряване на финансиране от различни финансови инструменти на подобни проекти в сферата на енергетиката и иновациите“, заяви тя. „Страната ни е силно ангажирана с този преход и в Плана за възстановяване и устойчивост, който внесохме в ЕК на 15 октомври, тъй като това е област с изключително значение и отговорност за бъдещето. Процесите и регулациите в енергетиката и дигитализацията се случват бързо и ние трябва да действаме със същата скорост, за да сме в крак с тях. 95 % от проектите, които подкрепяме заедно с различни международни банки, са свързани с енергийния сектор“, подчерта зам.-министърът на финансите Моника Димитрова-Бийчър. Като ярък пример за подобно сътрудничество с ЕИБ тя посочи „ЕндуроСат“, чийто проект е за разработване и внедряване на споделена сателитна услуга.
![]() |
От българска страна, финансирането на проекти в енергийния сектор и енергийната индустрия разгледа в детайли, позовавайки се на примери от практиката си и регионалният търговски ръководител на Citi Bank за Централна и Източна Европа Чавдар Рисин.
![]() |
Директорът на Mineral & Energy Economics Program, Division of Economics & Business, Colorado School of Mines - Ян Ланге се спря на финансовите аспекти в развитието и инкорпорирането на информационните технологии в енергийния сектор, изхождайки от дългогодишния си опит в администрацията на Джо Байдън и Доналд Тръмп, както и работата си в Агенцията за защита на околната среда на САЩ и Департамента по енергетика на САЩ.
![]() |
Третият модул на конференцията ще се проведе на 18 ноември от 17.00 ч. Заключителната дискусия ще бъде насочена към бъдещето, към електрическата мобилност, използването на водорода и инфраструктурата за интелигентни градове. Ще участват проф. д-р Христина Николова, ръководител катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“ - УНСС, Уил Туур, директор на Colorado Energy Office, Росен Даскалов, основател и главен изпълнителен директор на Sin Cars, проф. д-р Пламен Атанасов от University of California-Irvine и Браян Пивовар, старши изследовател към National Renewable Energy Lab /NREL/.
![]() |
Събитието се излъчва в реално време. Тези, които искат да го проследят, могат да направят безплатна регистрация на сайта на форума.