Авторски колектив на катедра „Национална и регионална сигурност“ представи книгата „Корпоративна сигурност“

петък, 12 ноември 2021 11:35

Катедра „Национална и регионална сигурност“ представи книгата „Корпоративна сигурност“, посветена на 100-годишнината на УНСС и 30-годишнината на катедрата. Събитието се проведе в хибриден формат - в Голямата конферентна зала и онлайн в MS Teams, като бе излъчено на живо през университетския сайт и фейсбук профилите на университета и на катедрата.

Катедра „Национална и регионална сигурност“ е основоположник и лидер в обучението по икономика и управление на корпоративната сигурност в България. Трудът е разработен от авторски колектив, включващ преподаватели от катедрата и експерти от практиката.

Ръководител на екипа е проф. д-р Димитър Димитров – ръководител катедра и ректор на УНСС. В книгата е обобщен дългогодишният опит, натрупан в рамките на провежданото от катедрата обучение по корпоративна сигурност в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“ в УНСС и изследователската й работа в сферата на корпоративната сигурност.

Книгата е предназначена за широк кръг читатели, включително хора, които  професионално са ангажирани с корпоративната сигурност, студенти, изучаващи дисциплини, свързани с корпоративната сигурност, а също всички заинтересувани от темата за сигурността на ниво бизнес.

На представянето на книгата в Голямата конферентна зала присъстваха проф. д-р Димитър Димитров, доц. д-р Нончо Димитров, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество на факултет „Икономика на инфраструктурата“, преподавателите от катедра „Национална и регионална сигурност“ доц. д-р Цветан Цветков, доц. д-р Константин Пудин и гл. ас. д-р Атанас Димитров, доц. д-р Николай Крушков, рецензент на книгата, ръководител на корпоративната сигурност на предприятия от международен мащаб и преподавател в катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер", проф. д.ик.н. Кирил Стойчев, пом.-ректор и преподавател в катедрата, доц. д-р Росен Кирилов, директор на Междууниверситетския център за развитие на кариерата и в.и.д. директор на Центъра за компютърни иновативни системи, преподаватели и докторанти. Събитието предизвика огромен интерес, онлайн в него се включиха преподаватели, докторанти, студенти, партньори и приятели на катедрата.

Предстаявнето, от ляво надясно:  доц. д-р Нончо Димитров, проф. д-р Димитър Димитров, доц. д-р Цветан Цветков и доц. д-р Константин Пудин

Доц. д-р Цветан Цветков, модератор на събитието, благодари за огромния интерес, проявен към сборника и уточни, че макар да е разработен като учебник, той съдържа и много елементи с монографичен характер. Той посочи, че книгата излиза в точния момент и предоставя няколко допълнителни инструмента, с които могат да се правят анализи на съществуващите и новопоявяващите се рискове и заплахи, да се анализират възможностите за преодоляването им и доколко е възможно трансформирането на заплахите и предизвикателствата във възможности.

Доц. д-р Цветан Цветков

Проф. д-р Димитър Димитров приветства участниците в събитието и подчерта, че създаването на книгата е отнело време, но тя се появява в момент, когато напълно се осъзнава важността и мястото на корпоративната сигурност на всички нива, не само в охранителния бизнес или в друг специфичен сектор. „Преди повече от 10 години нашата катедра създаде специалността „Корпоративна сигурност“ като магистърска програма, която има прием и до момента. Към нея има интерес от страна на кандидат-магистрите и е търсена от работодателите. През тези години имаме обучени над 20 випуска по корпоративна сигурност. Убеден съм, че за студентите книгата ще бъде много полезна, както по време на учебния процес, така и в практиката. Радвам се, че поставихме основите на тази дисциплина и то от гледна точка на икономиката и управлението на корпоративната сигурност, която подпомага цялостното развитие на компанията, на институцията и има отношение към общата национална сигурност. Да си пожелаем още такива книги“, заяви проф. Димитров.

Проф. д-р Димитър Димитров и доц. д-р Цветан Цветков

Доц. д-р Николай Крушков изрази своето задоволство от създадения труд, с участието на изключителни имена в авторския колектив с много опит в управлението на сигурността. „Значението на корпоративната сигурност е колосална, тя трябва да осигури служителите, клиентите, корпоративните активи и информация, както и репутацията на компанията. В България няма книга, която да обхваща толкова мащабно голяма част от аспектите на корпоративната сигурност. Тази книга предлага запълване на съществуващи дефицити. От една страна се създава литературата, която е необходима за обучението, от друга – са създадени програми за обучение по корпоративна сигурност и на трето място – катедрата разполага с изключителен академичен състав. Поднасям своята висока оценка за книгата“, посочи доц. Крушков и пожела на катедрата в бъдеще да сертифицира мениджърите в областта на КС.

Доц. д-р Николай Крушков

Проф. д-р Георги Ботев, рецензент на книгата от Академията на МВР, се включи в събитието онлайн и също даде висока оценка за свършената работа от авторския колектив. Той подчерта, че написването на книгата е голямо постижение, което ще удовлетвори освен потребността на студентите от учебник, но и потребността от научна литература в областта на корпоративната сигурност.

Проф. Тилчо Иванов, доайен на катедрата, се включи онлайн, поздрави участниците за проявения интерес и посочи, че книгата е колосален труд, плод на дълги усилия. Той обърна специално внимание на техническото оформление и символиката на пумпала, който е на корицата. „Той е символ на сигурността, трябва да се върти непрекъснато, за да запази стабилност, трябва  да се следят рисковете и заплахите за всяка цел и дейност, ако искате да живеете спокойни. Сигурността е способност да се управляват рисковете, пред които се изправят системите, били те обществени, лични или други. Ако няма адекватна оценка за рисковете, не може да се намери този адекватен пакет от способности, които са необходими, за да се неутрализират, доколкото е възможно, рисковете. Сложността в тази задача е бързата им изменчивост.“ Той изтъкна огромното значение и необходимостта от книгата за развитието на здрав корпоративен бизнес в България.

Доц. д-р Нончо Димитров изрази своята благодарност към колегите от катедрата за подкрепата и насърчението по време на трудния и сложен процес на нейното създаване като подчерта, че знанието има смисъл само, когато се предава на поколенията. „Тази книга достигна до вас благодарение на натрупания опит през годините. Аз съм акцентирал в нея на това какъв портфейл от знания трябва да има един съвременен мениджър, който управлява корпоративната сигурност. За науката със сигурност може да се говори много, а новите направления като киберсигурност са предизвикателство, за което ще намерите повече информация в книгата, посочи доц. Димитров.

Доц. д-р Нончо Димитров

„На тази книга ние отделихме много време и енергия и аз съм щастлив, че днес сме се събрали тук съмишленици, приятели, колеги и всички заинтересовани от тази тема, за да представим нашия труд и той да добие публичност, защото е изключително актуален. Книгата е основа върху, която самите ние и тези, които ще я прочетат ще надграждат. Постигането на сигурност е естествен стремеж във всеки един от нас, това е въплътено в организациите, в държавите“, каза доц. д-р Константин Пудин.

Доц. д-р Константин Пудин

За да споделят моменти от процеса на създаването на книгата в събитието се включиха и останалите автори: доц. д-р Георги Павлов, гл. ас. д-р Екатерина Богомилова, гл. ас. д-р Юри Ценков, гл. ас. д-р Теодора Гечкова, гл. ас. д-р Атанас Димитров и д-р Николай Иванов.

С поздравление и висока оценка към авторския колектив се обърна доц. д-р Росен Кирилов. „Прегледах книгата докато бяхме в залата и това, което ми направи много силно впечатление е духът, който присъства в нея. Корпоративната сигурност може да се постигне само когато има цялостност в целия процес“, подчерта той. „В моята работа и в ежедневните ми ангажименти в университета тази цялостност е много важна и оценявам много положително факта, че това е заложено в книгата. Сигурен съм, че изданието ще има голям успех и много голям интерес сред читателите и по-широката аудитория, както студенти, така и в сферата на бизнеса“, отбеляза доц. Кирилов.

Доц. д-р Росен Кирилов

С приветствия за постигнатия успех към авторския колектив се обърнаха доц. д-р  Ивайло Беев, ръководител на катедра „Икономикс“, гл. ас. д-р Щерьо Ножаров, научен секретар на катедра „Икономикс", доц. д-р Камен Петров, зам.-декан по учебната работа на факултет „Управление и администрация“, д-р Добромир Тотев, бивш постоянен секретар на Министерство на отбраната и придобил докторска степен в катедрата, гл. ас. д-р Петя Биолчева, преподавател в катедра „Индустриален бизнес“, както и партньори, приятели, докторанти и възпитаници на катедра „Национална и регионална сигурност“.


Книгата „Корпоративна сигурност“ е първата в България, създадена в обем от 421 страници. Воден от идеята, че корпоративната сигурност не означава само защита и гарантиране оцеляването на корпорацията, а най-вече осигуряване на конкурентни предимства и просперитет, авторският колектив се е опитал да обхване основните аспекти на корпоративната сигурност и нейното управление. В седемнадесет глави последователно са изяснени възгледите за корпоративната сигурност, политиката и управлението на корпоративната сигурност, мястото и значението на непрекъсваемостта на корпоративните бизнес процеси и управлението на риска в съвременната концепция за сигурност на ниво корпорация, мениджърските роли в корпоративната сигурност и културата за сигурност, след което вниманието е насочено към различни аспекти на корпоративната сигурност – персонална сигурност, физическа сигурност, а също киберсигурност – мрежова и информационна сигурност.

Галерия снимки от Авторски колектив на катедра „Национална и регионална сигурност“ представи книга ...