XX международна научна конференция „Членството на България в Европейския съюз: четиринадесет години по-късно“

събота, 16 октомври 2021 21:49

Юбилейна XX международна научна конференция „Членството на България в Европейския съюз: четиринадесет години по-късно“ се проведе в УНСС. Организира я катедра „Международни икономически отношения и бизнес” на факултет „Международна икономика и политика”.

На откриването на конференцията присъства и министърът на финансите на Република България д-р Валери Белчев.

Проф. д-р Миланка Славова, ръководител катедра МИО и бизнес”, д-р Валери Белчев, доц. д-р Михаил Мусов, зам.-ректор по научноизследователска дейност и международно сътрудничество, доц. д-р Светла Бонева, главен секретар по научноизследователските проекти, УНСС, проф. д.ик.н. Татяна Хубенова-Делисивкова, председател на Съюза на икономистите в България (от ляво надясно)

„За мен е чест и удоволствие да приветствам с добре дошли всички вас на юбилейната конференция“, с тези думи се обърна към присъстващите ръководителят на катедра „МИО и бизнес” проф. д-р Миланка Славова. Тя представи официалните гости на президиума и подчерта заслугите на главния секретар по научноизследователските проекти на УНСС доц. д-р Светла Бонева, която инициира конференцията преди 20 години и играе активна роля в организацията и провеждането на форума. Проф. Славова изтъкна, че катедрата продължава да води конкурентноспособни специалности, че са първите, които въвеждат програма на английски език в бакалавърска степен, участват в дуални програми със световни университети, създават нови специалности, за последните 6 години имат над 75 докторанти.

Проф. д-р Миланка Славова

На откриването ректорът проф. д-р Димитър Димитров във видео обръщение подчерта значимостта на събитието. Той припомни, че ежегодно над 30 доклада от тази конференция се публикуват в специализиран сборник. „Похвално е, че последните години те се индексират в база данни CEEOL и различни други източници, свързани с реферирани бази данни. Темата на конференцията винаги е актуална, защото през годините придобихме достатъчно опит и знания затова какво предстои за страната ни в рамките на ЕС.“

Проф. Димитров пожела успех и ползотворна работа на участниците

Ректорът обърна внимание, че на конференцията присъстват и представители на държавната администрация, които непосредствено участват във взаимодействието на България със структурите на ЕС. Той не пропусна да изтъкне своето задоволство от засиленото студентско участие във форума, което става възможно след организиран студентски конкурс, с награда на ректора за най-добрите научни разработки.

Министърът на финансите д-р Валери Белчев, доктор на катедра „МИО и бизнес“, разказа как като дете, въпреки че бил добър ученик, не обичал да ходи на училище, защото се чувствал вързан на едно място. Това, което отключило промяната било приемането му в УНСС. „Усещах, че съм в среда на съмишленици и че преподавателите срещу мен са достатъчно мъдри и достойни да ме водят по пътя ми. Имал съм щастието да уча и навън, но винаги съм се връщал в УНСС. Наистина вярвам в доброто, което се случва в тази катедра и не трябва да сме скромни в доказването на това нещо.“

Д-р Валери Белчев: „Всички трябва да продължаваме напред с високо вдигната глава, защото имаме какво да покажем“

Днешният ден е празник не само на катедрата, но и на целия университет, заяви зам.-ректорът по научноизследователска дейност и международно сътрудничество доц. д-р Михаил Мусов. „Катедра „МИО и бизнес“ е една от емблематичните катедри на нашия университет. На нея й приляга подобен форум. Форум, който с течение на годините също се превърна в емблематичен. Едната причина за това е задължителното участие в конференцията на официални лица, които милеят за нашия университет. Тази връзка със заинтересованите страни е много важна, защото предпоставя т.н. импакт, а той е в основата на третата мисия на висшето образование. Другата особеност на форума е традиционният конкурс за икономическа разработка по темата на конференцията, предназначен за студенти.“ 

Доц. Мусов: „Включването на младите учени, докторантите и студентите в научните изследвания е единственият път към устойчиво развитие на научноизследователската дейност и висок импакт“

„Поводът е чудесен и поздравявам организаторите за постоянството и творческото търсене в това да се проследи развоя на европейската интеграция в един 20-годишен период“, приветства събитието председателят на Съюза на икономистите в България проф. д.ик.н. Татяна Хубенова-Делисивкова. „Тази конференция дава повод за изява на българската икономическа интеграция в ЕС. Това, което катедра „МИО и бизнес“ направиха е похвално, тя винаги е имала принос към развитието на българската икономика със стремежа за вграждане в световните процеси и преструктуриране на международните отношения. Катедрата развива икономика на знанието“, отбеляза проф. Хубенова.

„Европейската интеграция е предизвикателство и към изследователите, и към практиците. Тя тепърва ще бъде възможност за творческа изява, както на преподаватели, така и на студенти“, каза проф. Хубенова

„За мен е голяма чест и вълнение в институционалното ми качество на декан да приветствам този утвърден форум. В днешното забързано и динамично време да имаш установена традиция да събираш научната общност на едно място е голямо постижение. Това вече е институция“, отбеляза доц. д-р Мария Бакалова, декан на факултет „Международна икономика и политика”. „Катедра „МИО и бизнес“ е ядро и движеща сила на факултет „Международна икономика и политика“ и това е признато от всички нас. Катедрата е с голяма история. През нея са преминали поколения, които се надграждат и имат приемственост, подчерта тя.

Доц. Бакалова: „Не трябва да забравяме важната роля на такъв тип форуми, които се възпроизвеждат във времето, социализиращи поколения студенти“

Проф. д.ик.н. Бистра Боева, заслужил професор на УНСС, дългогодишен ръководител на катедра „МИО и бизнес“ подчерта, че човешкия фактор е основен и изключително важен. Тя сравни 20-то издание на конференцията с поколение Z, което е уверено и демонстрира себе си, а не подражава. Проф. Боева обърна внимание, че изнесените през годините и днес доклади, не разглеждат ЕС само в рамките на регламенти и директиви, а в контекста на неговото участие в глобалните процеси и явления.

Проф. Боева изтъкна, че катедрата е ковачница на хора на бъдещето, място, където се утвърждават сериозни специалисти

„Форумите, които организира Университетът за национално и световно стопанство, съчетават трудната комбинация от актуалност и устойчивост. Настоящата конференция е един от примерите за тази устойчивост. Междинните работни резултати от редица научно-изследователски проекти са били обявявани пред научната общност неведнъж на тази конференция. Дебатите нерядко са били разгорещени, времето често не е достигало на панелистите, а многото постъпващи въпроси са традиционно предизвикателство за модераторите на работните панели“, обобщи създателят на проекта доц. д-р Светла Бонева.

Доц. д-р Светла Бонева, главен секретар по научноизследователските проекти на УНСС

Доц. Бонева подчерта, че тази конференция би била невъзможна без активното участие в организацията на колегите й от катедрата, както и като автори на изключително интересни доклади. „Искам да благодаря специално на модераторите на отделните панели на конференцията – доц. д-р Силвия Кирова, доц. д-р Александър Христов, доц. д-р Доброслав Моллов, доц. д-р Васил Петков, гл. ас.д-р Моника Моралийска. Проф. д-р Светлана Александрова беше научен ръководител на днешния ни гост – министърът на финансите д-р Валери Белчев. На нея дължим и неговото участие в нашия форум. Всички ръководители на катедрата през последните 20 години – проф. д-р Миланка Славова, доц. д-р Иван Стойчев и проф. д.ик.н. Бистра Боева, ежегодно са работили за утвърждаването на този научен форум и за развитието на катедрата като цяло“, допълни тя.

„Ежегодно, съвместно със Студентския съвет организираме и студентско състезание. Тазгодишният състав на журито, което ще отличи най-добрите студенти, включва нашите по-млади колеги: гл. ас.д-р Васил Гечев, гл. ас. д-р Моника Моралийска, гл. ас.д-р Валентин Билянски, ас. д-р Маргарита Иванова. Научният секретар на катедрата - доц. д-р Силвия Кирова, е председател на научното жури за оценка на студентските разработки, а в състава му влизат също докторант Мартин Петков и един студент, представител на Студентския съвет – тази година по решение на студентите това е Грета Попова“.

По време на студентското състезание: журито и студентите

Приветствия

„През всичките тези години, Вие неуморно доказвахте, компетентността си в областта на европейската интеграция и мястото на България в нея. Бъдете горди! Това е белег на висок професионализъм, всеотдаен труд и осъзната отговорност.“

Катедра „МИО“

Стопанска академия

„Димитър Апостолов Ценов” – Свищов

 

„Катедра „МИО“ при УНСС за пореден път доказва, че е притегателен център за най-висококачествени изследвания в областта на икономиката у нас, както и за водещи учени в ключовите за съвременната икономика направления.“

Катедра „МИО“

Икономически университет – Варна

 

„Конференцията е зареждала с дух на творчество и близки до практиката решения и с интересните гости - представители на държавната администрация, бизнеса и нестопанския сектор.

Бургаския свободен университет

 

„За 20 години Вие успяхте да създадете не само емблематична за университета конферентна традиция, но и да изградите значим научен потенциал в областта на европейската интеграция през призмата на българското членство в Съюза. Всичко това се постига с много труд и всеотдайност.“

Катедра „Политология“

УНСС

Галерия снимки от XX международна научна конференция „Членството на България в Европейския съюз: ч ...