Проф. д-р Цветана Стоянова: Модернизираме студентските общежития и подобряваме обслужването на живущите
За започналия основен ремонт на студентско общежитие 55Г и плановете за бъдещето разговаряме с проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики в УНСС.
![]() |
Проф. д-р Цветана Стоянова (вляво) |
Проф. Стоянова, намираме се в студентско общежитие 55Г, където тече основен ремонт. Какво се предвижда да бъде извършено като строителни дейности и кога се очаква да приключи ремонта?
Преди около една година Министерският съвет отпусна целеви средства за ремонти на студентските общежития в страната на стойност 98 млн. лева. След серия от разговори на ректорското ръководство с тогавашния министър на образованието Красимир Вълчев и с активната подкрепа на Националното представителство на студентските съвети и лично на неговия председател Даниел Парушев, успяхме да се преборим и да включим 3 студентски общежития на УНСС в списъка на блоковете, които ще бъдат ремонтирани по тази програма. Това е целево финансиране от над 10 млн. лева за основен ремонт на блокове 55В, 55Г и 61А – нещо, което не се беше случвало повече от 10 години. Обществените поръчки за избор на фирми изпълнители бяха организирани своевременно и вече имаме подписани договори с тях.
![]() |
Проф. Стоянова и Пламен Пенев, зам.-изпълнителен директор на поделение „Студентски столове и общежития“ (ССО), разговарят с представители на фирмата изпълнител |
Блок 55Г е първият от трите, в които започва цялостен ремонт – подмяна на всички инсталации – ВиК, електро и топлоснабдяване, асансьорни уредби, абонатни станции, подмяна на всички подови настилки и врати, ремонт на покрива, подмяна на дограма и поставяне на топлоизолация. Ще бъдат подменени всички мебели, стенните и таванни покрития във всички помещения, т.е. всичко, което може да бъде реконструирано и модернизирано, ще бъде изпълнено.
![]() |
Състоянието на блок 55 Г в началото на ремонта |
![]() |
Звучи много добре, но как ще се случи във времето?
Разрешението за строеж беше издадено буквално преди дни, така че очакваме до края на календарната година блокът да е готов и да има съвсем нов облик. В резултат от ценовата конкуренция между кандидатите при обществените поръчки успяхме да включим и опцията за допълнително остъкляване на всички тераси. Това ще доведе от една страна до повишаване на комфорта на живущите и увеличаване на използваемите площи в стаите, а от друга – очакваме да понижи разходите за отопление поради повишаване на енергийната ефективност. Предвиждаме също всички общи части в сградата да бъдат покрити с видео наблюдение, което е част от програмата ни за повишаване на сигурността в нашите общежития.
![]() |
Притеснява ли Ви факта, че поради ремонта ще се увеличи недостига на легла в общежитията на УНСС за новата учебна година?
Това е един от недостатъците. Блок 55Г има близо 300 места за студенти и тази есен той няма да може да се използва. УНСС има недостиг на легла за свои студенти от много години – ние, заедно със Софийския университет, сме единствените университети, които все още извършват класиране за желаещите да бъдат настанени на общежитие, защото имаме повече кандидати от места. Търсим решения на проблема в две направления – от една страна, ще се опитаме ремонтите на трите блока да бъдат изпълнявани един след друг, за да не се намаляват още по-осезателно местата в общежитията. Второто направление са интензивните разговори на доц. д-р Драгомир Стефанов, главен секретар по социално-битовите въпроси на учащите се в УНСС, с колеги от други университети за предоставяне на места в техните блокове. Вече има договорени 170 легла с Националната музикална академия и 40 легла в блок 19 на „Студентски столове и общежития” (ССО) ЕАД. Вървят разговори и с колеги от Минно-геоложкия университет и други университети.
![]() |
Какви други промени да очакваме в тази сфера през следващите месеци?
Уверявам Ви, че за ректорското ръководство подобряването на социално-битовите условия на нашите студенти и качеството на обслужването е приоритет. Работим активно със Студентския съвет и КСБВУ за дигитализация на процесите по класиране и настаняване в общежитията и намаляване броя на изискваните документи. Създадохме възможност за плащане на наемите по банков път през приложението „Уеб-студент“. Предстои и пускането на сайта на поделение „ССО“, на който ще може да се отправят препоръки и ще има актуална информация за настанителния процес. Ще модернизираме и системата за охрана на блоковете. В момента имаме по-скоро портиери, отколкото охранители. Предвиждаме да инвестираме в технически средства за контрол на достъпа и видео наблюдение на всички общи части в сградите, като по този начин не просто ще повишим сигурността, контрола и спазването на вътрешния ред в общежитията, но и ще намалим разходите за охрана.