В УНСС се проведе Националното състезание по приложна информатика и статистика на Асоциацията на икономическите училища в България
С „Добре дошли в университета, който създава лидери в образователното пространство на България“ проф. д-р Даниела Фесчиян, председател на Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ), посрещна участниците в Националното състезание по приложна информатика и статистика. Тя поздрави присъстващите средношколци за куража и жаждата за знания в борбата за достойно място в Университета за национално и световно стопанство.
„Не е вярно, че противоположностите се привличат, привличат се еднаквостите – хората, които искат да постигнат нещо и добрите университети. Някакво невидимо привличане се е случило, за да дойдете тук в събота и да участвате в това състезание“, каза проф. Димитров (на снимката долу).
![]() |
С „Бъдещи млади колеги“, се обърна проф. д-р Мирослава Раковска към състезателите и разясни алтернативните възможности за кандидатстване, прием и обучение в УНСС.
Деканът на факултета по приложна информатика и статистика доц. д-р Венелин Бошнаков подчерта, че те се явяват на строго профилирано състезание, на което малко хора биха посмели да се явят. Той пожела на състезателите да продължат в УНСС, където ще имат възможност да станат експерти в една световно разпознаваема и конвертируема област на знанието и практическите приложения.
![]() |
Средношколците споделиха своите впечатления и бъдещи планове. Надежда Богданова от Националната финансово-стопанска гимназия - София (НФСГ), вече е лауреат от Националното състезание по икономикс, но е решила да тества силите си и на състезанието по приложна информатика и статистика.
Никола Тодоров, също от НФСГ смята, че УНСС ще е най-добър избор и вече си е харесал доста специалности. Той е стигнал до идеята за УНСС, тъй като повечето му съученици искат да кандидатстват там.
![]() |
Подготовката за това състезание е още една крачка към пълноценното усвояване на учебния материал и разбиране на големия свят на приложната информатика и статистика.
Спазени бяха всички противоепидемични мерки – измерване на температурата на всяко дете на входа и строг контрол за поставени маски. По време на изпита учениците бяха изолирани едно от друго с разделителна преграда.
Можете да проверите своите резултати ТУК.