Проф. Димитър Димитров участва в първата работна среща на ректорите в рамките на инициативата „Европейски университети“
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров, член на Борда на ректорите на Eвропейския университет ENGAGE.EU, от който УНСС е част, участва в първата онлайн работна среща на ректорите по инициативата „Европейски университети“ на Европейската комисия. Събитието се състоя в две части – първата беше предназначена за ректорите на университетите – част от 24-те алианса, одобрени през 2020 г., а втората – за ректорите на всички университети, формиращи 41-те алианса, и лицата, отговорни за развитието на висшето образование в ЕК и държавите членки.
![]() |
Г-жа Themis Christophidou, генерален директор на ГД „Образование, младеж, спорт и култура“ (DG EAC) на Комисията, откри събитието и подчерта, че 41-те алианса, в които членуват около 280 автономни университета, са пример и вдъхновение за останалите над 5000 висши училища в Европа. Те са университетите – носители на промяната в европейското висше образование, която е фокусирана върху свързаност (в т.ч. европейска диплома, взаимно доверие в качеството на обучение и др.), учене през целия живот (в т.ч. общ европейски подход към микроквалификациите) и включване (преодоляване на социалните, икономическите и културните проблеми), посочи тя.
![]() |
Г-жа Themis Christophidou |
Част от ректорите на първите алианси, одобрени през 2019 г., споделиха своя опит и основните предизвикателства, с които са се срещнали. Трима студенти представиха своето разбиране за бъдещето на европейското образователно пространство.
![]() |
Ректори на първите алианси, одобрени през 2019 г. |
Комисията отправи ясното послание към ректорите, че подкрепата за Европейските университети е безрезервна. Комисията вече е предложила пълно разгръщане на инициативата в рамките на бъдещата Erasmus programme 2021-2027, в комбинация с други европейски инструменти за финансиране като Horizon Europe, Digital Europe и Structural funds. Ще следим отблизо дейността на одобрените 41 Европейски университета и ще продължим да развиваме инициативата в сътрудничество с всички заинтересовани страни, държави членки и Европейския парламент. Ще организираме експертна работна група за по-нататъшно развитие на политиките в областта на трансформирането на висшето образование, включително по въпросите за eвропейска диплома, микроквалификации, осигуряване на качеството на обучение и правен статут на алиансите от европейски университети.
Г-жа Sophia Eriksson-Waterschoot, директор, отговарящ за „Младеж, образование и Erasmus+“ (DG EAC) на Комисията, закри събитието с думите: „Това не е проект, това е обща амбиция за трансформация и успех. Напредък, който можем да постигнем единствено в тясно сътрудничество. Знаем, че ще срещнете много предизвикателства и пречки. Имате нашата пълна подкрепа за тяхното преодоляване“.
![]() |
Г-жа Sophia Eriksson-Waterschoot |
Всички новини в развитие за ENGAGE.EU – нашият Европейски университет, можете да следите на http://engageuniversity.eu/.