Среща-разговор „Европейският парламент и възможностите да участваме при вземането на решения“
УНСС е тясно свързан с европейската традиция още от самото си създаване преди един век. Нашият основател и първи ректор проф. Стефан Бобчев е един от първостроителите на БАН, дописен член на няколко европейски академии на науките. Преподаватели и ректори на нашия университет са възпитаници на Сорбоната, на немски, френски и други университети в Европа. Това заяви ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев при откриването на срещата-разговор „Европейският парламент и възможностите да участваме при вземането на решения“, организирана от БНТ по проект „Европа“ на Европейския парламент. В нея участваха студенти от специалностите „Европеистика“, „Международни отношения“ и „Медии и журналистика“, членове на екипа, който работи по проекта, журналисти от БНТ.
![]() |
Доц. д-р Пламен Ралчев, заместник-ръководител на катедра „Международни отношения“, ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев и журналистката Надя Обретенова |
Ректорът изтъкна, че през 2007-а, годината, в която България беше приета за член на ЕС, в УНСС започна обучението по специалност „Европеистика“ в катедра „Международни отношения“, а в Юридическия факултет – по учебната дисциплина „Право на ЕС“. Европейската тематика е застъпена във всички бакалавърски и магистърски програми. Миналата година УНСС започна работа по проект за създаване на Център за компетентност по „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ на стойност над 13 млн. лв. По програмата за мобилност „Еразъм“ наши възпитаници учат един или два семестъра в повече от 30 престижни европейски университета, а техни колеги от ЕС – в УНСС, посочи проф. Статев.
Убеден съм, че на днешната среща-разговор студентите ще представят своите идеи за общия ни дом Европа и за това как европейските граждани могат да участват активно във вземането на решения, каза проф. Статев.
![]() |
Ректорът проф. Статев |
Европейският съюз има твърде много недоброжелатели. Затова повече комуникационни дейности на ЕС трябва да бъдат насочени към запознаването на хората и превеждането на достъпен за тях език на целите и политиките на Съюза. След провала на проекта за Европейска конституция, заменен компромисно от Лисабонския договор, през последните десетина години ЕС като цяло и отделните европейски институции в частност започнаха да обръщат много по-сериозно внимание на комуникацията с обикновените граждани и да инициират широкомащабна комуникационна политика, която да спомага за изграждането на легитимност на ЕС сред европейските граждани и преодоляване на демократичния и комуникационен дефицит на ЕС, каза доц. д-р Пламен Ралчев. Той посочи, че младите хора и студентите са приоритетна аудитория и важна целева група на европейските комуникационни дейности и затова трябва да бъдат ангажирани в повече проекти и от тях могат да дойдат много интересни идеи.
ЕС е изграден като институционално, политическо и икономическо пространство, но това трябва да бъде допълнено и от общо социално пространство и осмислено от обикновените европейски граждани. В своя социален опит те трябва да се убедят, че ЕС е надграждащо измерение, което не носи заплахи, а създава възможности. Европейското пространство е нещо като разширена реалност, добавка към националното пространство, което обитаваме и в което се социализираме. Това е и ще бъде основното предизвикателство пред младите хора, обясни доц. Ралчев.
![]() |
В Голямата конферентна зала |
Студентите участваха в дискусията със свои предложения и идеи. Те се интересуваха как изискванията на ЕС са синхронизирани с българската правна практика, коментираха качеството на пътищата, участието на гражданите при вземането на важни решения, свързани с ЕС, присъединяването на други страни към Съюза, изказаха мнение, че българите не си търсят правата, защото не ги познават.
![]() |
![]() |
Журналистите насърчиха студентите да помислят кой трябва да предизвика дебати по тези теми и да изпратят своите предложения до БНТ.
![]() |
Водещата на предаването „Референдум“ Добрина Чешмеджиева (в средата) |
По време на срещата-разговор беше представен проектът „Европа“, чиято цел е да провокира активността на младите хора.