УНСС разширява академичното си сътрудничество с руски университети
Споразумение за академичен обмен и меморандум за разбирателство между Университета за национално и световно стопанство и Финансовия университет при правителството на Руската федерация – Москва, подписаха ректорите на двете академични институции проф. д.ик.н. Стати Статев и проф. д.ик.н. Михаил Ескиндаров на 28 ноември т.г. (на снимките и видеоклипа долу).
![]() |
![]() |
Документите предвиждат съвместни научни изследвания, взаимни визити на професорско-преподавателския състав (лектори) с цел преподаване, повишаване на квалификацията и обмен на научноизследователски опит, участие в научни конференции, симпозиуми и семинари, организирани от двата университета, обмяна на опит и информация по образователни програми, методология на преподаването и подходи, прилагани в образователния процес, подготовка и публикуване на съвместни научни публикации, подкрепа на академичния и културен обмен на студенти и др.
Ректорът проф. Статев изнесе доклад на тема „Взаимодействие между финансовото и стопанското развитие“ на конференцията “How to Grow Fast: the Foreign Experience of Economic Breakthroughs“, която се проведе в рамките на Петия международен форум на Финансовия университет „How to Break into the Top Five of the Leading World Economies?“ (на снимката долу).
![]() |
По време на визитата си в Москва ректорът проф. Статев се срещна и с представители на академичното ръководство на Московския институт по международни отношения (МГИМО). Обсъдени бяха възможностите за задълбочаване и разширяване на многогодишното сътрудничество между УНСС и МГИМО, откриване на съвместни магистърски програми и издаване на двойни дипломи, развитие на академичния обмен, съвместни публикации на изследователи от двете академични институции в научни списания, партньорство в рамките на програмата „Еразъм+“ и др.
![]() |
По време на срещата в МГИМО |
Ректорът предложи през май 2019 г. УНСС да бъде съорганизатор на конференция в МГИМО, посветена на 140 години от установяването на дипломатически отношения между България и Русия, като по време на форума, който ще се предава онлайн в интернет, се осъществи телемост между двата университета.
По време на срещата беше постигната договореност да се актуализира споразумението между УНСС и МГИМО като се набележат конкретни съвместни активности, в т.ч. разширяване на обмена на студенти.
Проф. Статев разговаря с представители на академичното ръководство на Санктпетербургския държавен икономически университет (СПДИУ) за конкретни параметри на партньорство между двата университета.
Ректорът предаде регалите за почетното звание „доктор хонорис кауза на УНСС“ (почетен знак и свитък на старобългарски и латински език) на проф. д.ик.н. Леонид Тарасевич, президент на университета (вече покойник), с което той беше удостоен през 2007 г. от Академичния съвет на УНСС. (Тогава проф. Тарасевич нямаше възможност да ги получи поради лично заболяване.)
В Генералното консулство на България в Санкт Петербург ректорът се срещна с български студенти, които се обучават в различни университети в града. Пред тях той представи УНСС - най-стария, най-големия и най-авторитетния бизнес университет в България и Югоизточна Европа, който през 2020 г. ще отбележи 100 години от създаването си (на снимката долу).
![]() |
Ректорът запозна студентите с възможностите за обучение в 108-те магистърски и 38-те докторски програми на УНСС и отговори на многобройните им въпроси. На срещата присъстваха ген. д-р Ангел Антонов и Илиян Сарандалиев, председател на българската студентска общност в Руската федерация.