Лекция „Европейското социално изследване в България – ползи и предизвикателства“
Горди сме, че нашият университет е водещ партньор в Европейското социално изследване (ESS), в което България участва в четири проучвания. С тези думи доц. д-р Георги Петрунов от катедра „Икономическа социология“ откри лекцията „Европейското социално изследване в България – ползи и предизвикателства“, представена от доц. д-р Лилия Димова - социолог, национален координатор и представител на България в Международната програма за социални изследвания (ISSP) и в Европейското социално изследване (ЕЕС), председател на УС на Агенцията за социални анализи (АСА).
Доц. Венелин Бошнаков поздрави участниците в информационната среща от името на ръководството на УНСС. Европейското социално изследване помага в работата на преподаватели, изследователи, докторанти и студенти с изключително точните си данни. Задачата на консорциума от 37 държави е да изследва социалните феномени, посочи той.
![]() |
Доц. Венелин Бошнаков |
ESS беше създадено заради острия дефицит от научно издържани национални данни за нагласи, вярвания и ценности. Негови основатели са проф. Роджър Джоуел и проф. Макс Каасе, които успяха да убедят националните финансиращи организации, Европейската фондация за наука и Европейската комисия (ЕК) в необходимостта от социално знание, каза доц. Димова (на снимката долу).
![]() |
Гост-лекторът обясни, че ESS е общоевропейска научноизследователска инфраструктура, предоставяща свободен достъп до данни на академичните среди, политиците, гражданското общество и широката общественост. България е член на ESS от 1997 г. Изследванията се провеждат на всеки две години и измерват обществените нагласи и поведение, усвояването и разработването на най-високи стандарти за национални научни изследвания, предоставяне на програми за присъствено и виртуално обучение и подкрепа на свободния достъп до непрекъснато обогатяващите се архиви с данни и документация (www.europeansocialsurvey.org).
Според регламента на ESS участващите страни сами финансират екипите си за осъществяването на проучванията. Първото си финансиране България е получила за периода 2018/2019 г. Доц. Димова заяви, че в достоверността на данните не може да има съмнение, защото те са обект на проверка и не се допуска отразяването на каквито и да било промени във вече направеното изследване.
Ползите от участието на страната ни в ESS е възможността за безплатно ползване на данните. Последното проучване е показало положителна за България тенденция – тя вече не е на опашката на всяко изследване.
Доц. д-р Екатерина Тошева от катедра „Статистика и иконометрия, каза, че от години се позовава на данните на ESS и държи студентите й да се запознаят с тях.
![]() |
Доц. Екатерина Тошева (вдясно) |
![]() |
По време на лекцията |
![]() |