Българо-китайски ректорски форум
„Сътрудничество – предизвикателства – бъдеще“ беше темата на българо-китайския ректорски форум, който събра в Голямата конферентна зала ректори, зам.-ректори и ръководители на международни отдели на водещи китайски университети, специализирани в обучението по икономически, управленски, политически и социални науки, както и представители на българската академична общност. Обсъдени бяха перспективите и конкретните форми на българо-китайското академично сътрудничество.
УНСС беше домакин и съорганизатор на форума съвместно с посолството на Китайската народна република в България.
В приветствието си ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев изтъкна ползотворното сътрудничество между УНСС и шанхайския университет „Джао Тонг“ и изрази увереност, че форумът ще даде нов тласък за развитие на партньорството между българските и китайските университети.
Проф. Статев представи УНСС - най-големият бизнес университет в България и Югоизточна Европа, в който се обучават повече от 22 000 студенти. Нашият университет има богат опит в съвместните магистърски програми с чуждестранни университети, както и в съвместна изследователска дейност и обмена на преподаватели. Това е добра основа за разширяване на сътрудничеството ни и с китайски университети. Нека да започнем с малки, но бързи стъпки да работим заедно, заяви проф. Статев.
![]() |
Ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев |
Ms. Fu Bo благодари на ректора проф. Статев за топлия прием и изтъкна, че в китайската делегация са включени 38 ректори, зам.-ректори и преподаватели от 44 университета, колежи и институции на висшето образование. Китайските образователни институции служат на обществото, като насърчават личностното и образователното развитие на младите хора в динамично променящия се съвременен свят, и имат желание да развиват традиционните приятелски отношения в областта на висшето образование между Китай и България, посочи тя (на снимката долу).
![]() |
Prof. Sun Guohui представи Централния университет по финанси и икономика, който е включен в инициативата „Double First-Class“ - част от националния план за развитие на университети от световна класа. Той изрази увереност за ползотворно сътрудничество с УНСС, който определи като най-добрия български университет в областта на икономиката (на снимката долу).
![]() |
Форумът продължи с обмен на информация и обсъждане на възможните форми на сътрудничество между български и китайски университети.
![]() |
По време на форума |