Представяне на проект „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“
Добре дошли на представянето на Центъра за компетентност под името „Дигитализация на икономиката в среда на големите данни (ДИГД)“. Това е проект по оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 - 2020 и във връзка с това има проекти за два центъра в областта на IT технологиите. С тези думи проф. д.ик.н. Валентин Кисимов, директор на Центъра за компютърни иновативни системи, зам.-ръководител на научния колектив и главен координатор по проекта, приветства присъстващите на публичното събитие.
![]() |
Откриването на публичното събитие в Малката конферентна зала |
Това е първият проект в тази област на нашия университет. Негов ръководител е ректорът на УНСС проф. д.ик.н Стати Статев. Партньори са УНСС, Икономическият университет - Варна, Техническият университет - Габрово, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Русенският университет „Ангел Кънчев“ и Институтът по информационни и комуникационни технологии към БАН.
![]() |
Проф. Стати Статев и проф. Валентин Кисимов (отдясно на ляво) |
![]() |
Участници в проекта |
Длъжни сме да бъдем приятели, защото сме работили и ще продължим да работим заедно с нашите партньори по проекта, посочи проф. Статев и благодари на своите колеги за отзивчивостта и свършената работа по проекта досега.
![]() |
Проф. Статев поздравява присъстващите |
Успяхме въпреки всички предизвикателства. Амбицията ни е голяма, защото тя е не просто да изпълним проекта. Имаме за цел да съберем Големите данни и с тях да направим съпоставима и достоверна информация. Това е проблем, който в годините се задълбочава, каза проф. Статев и обясни, че институциите, които предоставят статистически данни в България, са много: НСИ, БНБ, търговските банки, Министерството на финансите и др. След сравняване на данните става ясно, че разликите между тях са големи и работата с тях е почти невъзможна. Затова предизвикателството пред нас е много голямо. Предстои да набавим необходимото оборудване, да съберем информацията и да се опитаме да я направим достатъчно атрактивна за ползване. Нашата цел е да създадем уникална национална инфраструктура, в която информацията да бъде предоставена от множество източници, като анализът за нея да бъде поискан от научни и производствени организации, посочи той.
![]() |
В Малката конферентна зала |
Проф. Статев говори и за необходимостта проектът да се разшири и развие в бъдеще. На Балканите има много информация, но тя не се обработва. Имаме възможност да ориентираме проекта към бъдещето и да продължим да го разширяваме не само в България, но и в балканските страни. Тогава приносът на България ще бъде много по-голям и с по-голяма стойност, допълни ректорът.
![]() |
Надявам се с експертизата и добрата работа на всички участници след 6 години проектът да бъде приключен и да стане пазарно работещ продукт със своя роля за държавното управление, бизнеса, за изследователски цели и др.
Проф. Статев пожела успех на всички участници и откри символично събитието, заедно с декана на факултет „Приложна информатика и статистика“ и ръководител на научния колектив на проекта проф. д-р Камелия Стефанова и с проф. Кисимов (на снимката долу).
![]() |
Проф. Стефанова определи спечелването на проекта като голямо постижение - резултат от много усилия и предварителна работа, която ще продължи и в бъдеще. Амбицията на проекта е голяма – той включва множество технологични услуги в 8 области на икономиката. Радвам се, че толкова много хора са тук. Всяка една идея и подадена ръка е в името на общия успех, каза тя.
![]() |
Проф. Камелия Стефанова |
Основната концепция на проекта беше представена от проф. Кисимов, който даде повече информация за функционалната архитектура на Центъра за компетентност, за концептуалната ИКТ архитектура, за мрежовата архитектура. Представени бяха и ресурсите за отделен партньор, прилагането на принципа на база данни в паметта, концептуалната схема за обработка на Големи данни, създаването на цифрови процеси с Големи данни, виртуалната структура на Центъра за компетентност (на снимката долу).
![]() |
Проектът № BG05M2OP001-1.002-0002 – „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ (ДИГД) - е на стойност 13 333 868,86 лв., от които 11 333 788,53 лв. европейско и 2 000 080,33 лв. национално съфинансиране. Срокът за изпълнение е март 2018 г. – декември 2023 г.
Целевите групи на проекта са представители на научната общност в България в сферата на ИКТ и Големи данни, бизнеса, научноизследователски организации, университети, млади учени, докторанти, студенти в магистърски и бакалавърски програми, широката общественост и медиите.