Пламен Георгиев, председател на КПКОНПИ: Борбата с корупцията трябва да започне от образованието
Благодаря за големия интерес. Темата за корупцията е актуална във всички държави, защото това е един бич и проблем в цял свят. Така започна лекцията си на тема „Ново начало на борбата срещу корупцията“ председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемането на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев.
![]() |
Пламен Георгиев |
Битката трябва да започне от училищния чин и да мине през студентската скамейка. Да започне от образованието и да се въведе както в университетите, така и в училищата. Има огромен дефицит в образованието по тази тема, а именно студентите са тези, които след време трябва да продължат нашата дейност, посочи лекторът.
![]() |
В България имаше много антикорупционни органи, които работеха независимо един от друг, но между тях нямаше комуникация. Този дефект беше констатиран и се създаде нещо различно – стъпи се на опита на бившата Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) и се създаде КПКОНПИ, която е изцяло независим орган, обясни Пламен Георгиев и добави, че отделянето на органа от изпълнителната и съдебната власт е ключово.
Председателят на КПКОНПИ разказа за структурата и работата на комисията. От думите му стана ясно, че тя разчита на опитни специалисти, а мандатът е 6-годишен, без право на втори. Контролът върху нейната дейност се осъществява от Народното събрание.
Георгиев посочи, че новата комисия обединява пет органа: Комисията за конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество, Центъра за превенция и противодействие на корупцията БОРКОР и звена от Сметната палата и ДАНС.
![]() |
Борбата с корупцията е много трудна, ако всички граждани не застанат зад нея. Трябва да сме критични и да променим мисленето си, защото не всичко зависи от органите. Хората трябва да сигнализират за незаконните дейности и да се включат в борбата срещу корупцията, каза Георгиев.
Лекторът посочи, че в парламента е имало разгорещени спорове дали да се разрешат анонимните сигнали, но в крайна сметка това не бе разрешено, въпреки че дори Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ работи с тях, уточни той. Този проблем е бил решен чрез запазване в тайна на подателя на сигнала. Само за последните два месеца са подадени 150 сигнала, каза Георгиев.
Превенцията на корупцията е много важна. Ако можем да изработим ефективни превантивни мерки, ще я намалим драстично, заяви Георгиев.
След лекцията той отговори на въпроси на студенти.
Пламен Георгиев е завършил право и магистърска програма по право на ЕС, преминал е специализиран курс за борба с организираната престъпност в САЩ, както и специализиран курс в Унгария, Академия на ФБР за борба с корупцията в публичната сфера.
Заемал е различни магистратски длъжности – прокурор в СРП, СГП и в Специализираната прокуратура. Бил е зам.-министър в Министерството на правосъдието, а неотдавна беше избран от Народното събрание за председател на КПКОНПИ. Носител е на наградата на името на италианския магистрат „Джовани Фалконе” за принос в борбата с престъпността.