МИФ 2018. Валентин Златев: Дерзайте! Бъдещето е ваше!
Последният ден на Младежкия икономически форум (МИФ) завърши с „един от най-добрите примери в бизнеса“ - Валентин Златев, генерален директор на „ЛУКОЙЛ-България“ ЕООД и член на Съвета на настоятелите на УНСС, според думите на председателя на Студентския съвет Кристиян Маджуров, който представи госта и откри събитието.
![]() |
Валентин Златев, проф. Стати Статев, Кристиян Маджуров (от ляво надясно) |
Удоволствие е да видим препълнена зала на последното събитие от МИФ 2018, посочи ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев и добави, че причина за това е гост-лекторът. Валентин Златев винаги е бил един от нас, защото помага и милее за нашия университет. Мога смело да кажа, че той е представителят на бизнеса, който във всяко свое начинание мисли както за бизнес средата, така и за страната ни. Такива хора рядко се срещат, каза ректорът.
![]() |
В Голямата конферентна зала |
Не съм от хората, които често участват в публични дискусии, но бих искал да благодаря на Студентския съвет и проф. Статев за предоставената възможност да общувам с млади хора като вас, приветства студентите Валентин Златев. Именитите лектори, които са участвали във форума преди мен, показват уважението, което българската общественост има към УНСС, каза той.
![]() |
Валентин Златев |
Златев започна лекцията си на тема „Икономически и външнополитически предизвикателства пред България 2018“ с думите, че политическото говорене трябва да се разграничава от икономическото. Според него политиците се влияят от много различни фактори, сред които исторически, социални, социологически, партийни и др. Хората, които се занимават с икономическа наука и реален бизнес, би трябвало да правят точно обратното – да правят съждения, базирани на анализ.
![]() |
Събитието предизвика голям интерес |
Златев подкрепи думите си с положителни и отрицателни примери. Като положителен пример той посочи газопровода „Северен поток 2“. Факт е, че този проект, независимо от политическото говорене, беше одобрен, което говори за симбиоза между германските политици и икономисти.
Като отрицателен пример Валентин Златев посочи българския газопровод „Южен поток“. Икономическата логика подкрепяше проекта, но не и политическата, която се влияеше от фактори като лоялност и солидарност. Нашата страна се отказа от строителството, а това, което ще се случи, е, че ние няма да получаваме такси от пренос на газ, а ще купуваме газ от Турция.
![]() |
Студентите |
Отрицателен пример Златев даде и със строежа на АЕЦ „Белене“, в който България е инвестирала близо 2,8 млрд. лв. напразно. Към днешна дата икономическият анализ показва, че нашите станции са пред затваряне. АЕЦ „Козлодуй“ също се амортизира, въпреки удължаването на живота й с десет години.
Златев говори за пътя на българската икономика, за прехода и приватизацията и посочи, че през миналата година сферата на услугите е формирала 70% от БВП на страната, а едва 30% са от производствената сфера. Не можем да разчитаме на стабилна икономика, базирана на сферата на услугите, а не на производството. За да има по-висок икономически ръст, трябва да се направи сериозна икономическа стратегия, което е въпрос на икономически анализ и национален консенсус, посочи той.
![]() |
По време на лекцията |
Нефтът играе голяма роля във формирането на българската икономика, посочи Златев и разказа за нефтената индустрия, проучването, добива и доставката. По думите му източниците на нефт определено са по-ограничени, но периодът на преход към нов източник ще отнеме десетилетия. Към момента няма алтернатива, която може масово да замести нефта, посочи Валентин Златев.
По време на лекцията беше засегната и темата за цената на нефтените продукти и за запасите на най-големия признат картел - Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Повишението на цената на нефта е предпоставка за търсенето и инвестирането в алтернативни варианти. Ако политическите фактори не влияят, цената не би се вдигнала. Нефтът в България е структуроопределящ за българската икономика и държавата би трябвало да създава предпоставки за развитието на сектора.
След лекцията Златев отговори на въпросите на студентите.
![]() |
„Скъпи колеги, бъдете все така умни, целеустремени. Дерзайте! Бъдещето е ваше!“, написа Златев в Златната книга на Студентския съвет |
Лекторът беше награден с плакет на Студентския съвет за принос в утвърждаването на МИФ. Плакет получи и Даниел Парушев, председател на Студентския сенат при УНСС, президент на Алумни клуба на Студентския съвет и заместник-председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС).
![]() |
Проф. Стати Статев, Даниел Парушев, Валентин Златев и Кристиян Маджуров (отдясно на ляво) |