Кръгла маса на тема „Териториално сътрудничество в Черноморския регион“
Кръгла маса на тема „Териториално сътрудничество в Черноморския регион“, организирана от Българската асоциация за регионални изследвания (БАРИ), се проведе в УНСС, институционален член на асоциацията. В работата й участваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, проф. д.ик.н. Станка Тонкова, председател на БАРИ, зам.-ректорите проф. д-р Валентин Гоев, доц. д-р Стела Ралева и доц. д-р Миланка Славова, доц. д-р Игор Дамянов, декан на факултет „Международна икономика и политика“, посланик Валентин Радомирски, учени, дипломати, студенти.
![]() |
Доц. Дамянов, доц. Славова, доц. Ралева, проф. Статев, проф. Тонкова, проф. Гоев, посланик Радомирски (от дясно наляво) |
Равносметка за едногодишната работа на БАРИ, разработването на програма за развитието до 2020 г., членството й в Европейската асоциация за регионално развитие (ERSA) и Международната асоциация за регионално развитие (RSAI), организирането на научни форуми, посветени на сътрудничеството в Черноморския регион, Придунавския регион и района на Западните Балкани направи проф. Тонкова. Три основни причини за темата на кръглата маса обоснова председателят на БАРИ: 25 години от създаването на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество, новите рискове и предизвикателства пред регионалната сигурност в района и Оперативната програма за трансгранично сътрудничество по европейския инструмент за съседство „Черноморски басейн 2014 - 2020“. Нашата цел е да помогнем за просперитета на този толкова разнообразен регион с много пресечни точки в миналото и настоящето, посочи проф. Тонкова.
![]() |
В голямата конферентна зала |
Създадените университетски структури работят добре, но трябва да потърсим и техните пресечни точки, изтъкна проф. Статев и се спря на предизвикателствата през настъпващата 2018 г. Ректорът посочи, че при неговото неотдавнашно посещение в Шанхай е сключен договор за сътрудничество на УНСС и Университета Джао Тонг, който предвижда функциониранто на Китайско-български център със седалище в Шанхай и филиал в УНСС като координатор на връзките с българските висши училища. Нашият университет получи мандат да стане инициатор за създаването на Междууниверситетската мрежа от висши училища и научни организации във формата 16+1. Стартирането на проекта ще бъде през май 2018 г. на форум в УНСС.
![]() |
Проф. Статев и проф. Тонкова |
Затова трябва да осмислим как Черноморският регион се вписва във формата 16+1, коментира проф. Статев предвид факта, че повечето от десетте страни в региона попадат и в този формат. В тази връзка ректорът акцентира и върху дейността на Центъра за балкански изследвания при УНСС, както и на участието на нашия университет по новите програмни схеми на Европейската група за териториално сътрудничество HELICAS, създадена за подпомагане на трансграничното, транснационалното и междурегионалното сътрудничество в Европа. Ректорът изрази увереност в ефективната работа на кръглата маса и представянето на резултатите от нея пред всички заинтересовани страни. Проф. Статев предложи и създаването на Научноизследователски център по проблемите на Черноморския регион.
![]() |
Участници в кръглата маса |
Проф. д-р Динко Динков, директор на Центъра за балкански изследвания, коментира значението на Черноморския регион в икономически, геостратегически и политически план, като се спря на осмислянето на неговата идентичност, новата му роля в структурите на международните отношения, регионалните и извънрегионалните интереси, нерешените проблеми, конфликтите в този край на света и др.
![]() |
Проф. Динко Динков (вдясно) и проф. Димитър Димитров |
Посланик Валентин Радомирски, доц. д-р Миланка Славова, проф. д-р Димитър Димитров, декан на факултет „Икономика на инфраструктурата“ и ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност“, доц. д-р Косьо Стойчев, ръководител на катедра „Регионална и политическа география“ в СУ „Св. Климент Охридски“ бяха сред лекторите на кръглата маса, която завърши с дискусия.