Национален семинар „Създаване на култура за интелектуалната собственост сред малките и средните предприятия“
Двудневен национален семинар „Създаване на култура за интелектуална собственост сред малките и средните предприятия“ събра в университета представители на академичната наука, на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС), специалисти от Патентното ведомство, МОН, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата, чуждестранни участници от Международната изпълнителна организация по лицензиране на Шотландия, експерти от Португалия, както и представители на бизнеса – „Метис“ ООД, „Кейт“ ООД, „Спесима“ ООД и др. Форумът е организиран от СОИС, в сътрудничество с Патентното ведомство на Р България и УНСС.
![]() |
В голямата конферентна зала |
На откриването на семинара в голямата конферентна присъстваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, проф. д-р Борислав Борисов, почетен ректор и почетен професор на УНСС, директор на Университетския център по интелектуална собственост, доц. д-р Владя Борисова, ръководител на катедра „Творчески индустрии и интелектуална собственост“, д-р Петко Николов, председател на Патентното ведомство, г-жа Силвия Трпковска, старши програмен служител, дирекция „Малки и средни предприятия“, сектор „Подкрепа за предприемачеството“, отдел „Страни в преход и развити страни“ на СОИС, г-жа Мариета Захариева, изпълнителен директор на ИАНМСП, г-н Петър Денев, зам.-председател на БСК.
![]() |
При откриването на семинара (отляво надясно): г-н Петър Денев, г-жа Силвия Трпковска, проф. Стати Статев, доц. Владя Борисова, проф. Борислав Борисов, д-р Петко Николов, г-жа Мариета Захариева |
Националният семинар е поредното доказателство за лидерската роля на УНСС в областта на обучението и изследванията в областта на интелектуалната собственост, на дългогодишното и ползотворно партньорство на нашия университет със СОИС, изтъкна в приветствието си проф. Статев.
Ректорът специално подчерта изключителните заслуги и огромния принос на проф. Борислав Борисов, почетен ректор и почетен професор на УНСС, създател и дългогодишен ръководител на катедра „Интелектуална собственост“, сега директор на Университетския център по интелектуална собственост. Благодарение на прозорливостта и упоритата работа на проф. Борисов, нашият университет стана първият в България, който започна обучение и изследвания в областта на интелектуалната собственост, посочи проф. Статев. Той изтъкна също, че идея на почетния ректор е създаването на първата катедра и първия център по интелектуална собственост в страната, че проф. Борисов е човекът, поставил основите на сътрудничеството със СОИС и Световната академия по интелектуална собственост. „Това, което проф. Борисов направи преди повече от четвърт век, днес продължава своето достойно развитие, за което искам сърдечно да му благодаря“, изтъкна ректорът.
![]() |
Проф. Статев |
Проф. Статев открои впечатляващото участие в семинара на изтъкнати чуждестранни и български учени, изявени изследователи и експерти в областта на интелектуалната собственост. Той определи темите на форума като уникални за българската теория и практика. Ректорът изрази убеденост, че докладите и дискусиите ще предизвикат голям интерес сред изследователите и експертите в областта на интелектуалната собственост.
![]() |
Участници в семинара |
Проф. Борисов благодари за добрите думи, които прие адресирани не само към него, но и към целия колектив. Той увери присъстващите, че винаги може да се разчита на подкрепата, съдействието и домакинството на УНСС за сътрудничеството с всички заинтересовани структури, най-вече със СОИС и Патентното ведомство. Почетният ректор приветства г-жа Силвия Трпковска „като представител на съседна Македония и близък народ“ в СОИС, както и д-р Петко Николов, като председател на Патентно ведомство на Република България. Проф. Борисов отбеляза, че сътрудничеството между университета, Патентното ведомство и СОИС ще има нови измерения, с нови инициативи и полезни резултати и за бизнеса в страната.
![]() |
Проф. Борисов |
Няма по-висш труд от интелектуалния, креативния, творческия труд, изтъкна проф. Борисов. По думите му културата има различни измерения и видове, но няма дейност, в която тя да не е съществена част. Смисълът е да се получи продукт в най-добрия му вид, който да удовлетворява потребителя, каза той и даде примери от бизнеса. Колко различна култура на интелектуалната собственост трябва да има в бизнеса, попита проф. Борисов и посочи, че тя се постига именно с образование.
Приветствам идеята и тематиката на този семинар, отбеляза почетният ректор. Темата за създаване на култура за интелектуалната собственост сред малките и средните предприятия е попадение. Тя е много важна и съществена, защото в България тези предприятия съставляват 99% от цялата индустрия, заяви проф. Борисов.
![]() |
По време на форума |
Отдавна чувствам УНСС като мой дом благодарение на сътрудничеството, което с проф. Борисов стартирахме преди време, отбеляза д-р Петко Николов. Смятам, че темата на семинара е особено важна днес, когато полагаме усилия да постигнем устойчиво развитие на българската икономика, посочи той като уточни, че това е не само национален, но и световен въпрос. Основното предизвикателство пред малките и средните предприятия от различните сектори на икономиката е да съумеят да повишат своята иновативност, формулира д-р Николов. Той конкретизира, че Патентното ведомство работи успешно за създаване на условия за ефикасна и навременна защита на интелектуалните права, за подпомагане на икономиката, основана на знания и иновации.
![]() |
Д-р Николов и г-жа Захариева |
Г-жа Силвия Трпковска приветства участниците в семинара от името на генералния директор на СОИС. Тя коментира голямото значение на форума и посочи, че бизнесът разчита на иновации, на непрестанните усилия и добре разчетените стратегии.
За необходимостта от поредица семинари с по-голямо участие на бизнеса говори г-жа Мариета Захариева. Тя се спря на рисковете от разкриването на технологични тайни, авторскоправната закрила на производството и др.
![]() |
Г-жа Силвия Трпковска и проф. Статев |
Днес навсякъде се говори за развитие и растеж, а световната практика показва, че просперитетът се базира на интелектуалната собственост, посочи г-н Петър Денев. В Европа се говори за дигитална култура и тя е новият вектор, който ще тегли икономиката напред, заяви той.
![]() |
Г-н Петър Денев |
Двудневният семинар продължи с пленарни сесии. „Интелектуална собственост и бизнес“ беше темата на доклада на проф. д-р Борислав Борисов в сутрешната сесия на форума. Водещи теми на мероприятието бяха и конкурентоспособността на бизнеса, чрез ефективното използване на интелектуалната собственост; маркетингът на продуктите на интелектуалната собственост, в частност създаване на бранд имидж, използване на дизайн за завладяване на пазарни дялове и други. Бяха представени успешни бранд и маркетингови практики. Вторият ден на семинара обмени експертен опит по теми, свързани с управлението на интелектуалната собственост за бизнес цели; разработването на стратегия за управление на интелектуалната собственост; интелектуална собственост и международна търговия, мърчандайзинг, франчайзинг и лицензиране. Представена бе и фирмената стратегия за управление на интелектуалната собственост на водещи предприятия.