Международна конференция на тема „Приложен бизнес и икономика“ (ICABE 2017)
Тридневна международна конференция на тема „Приложен бизнес и икономика“ (ICABE 2017) се проведе в университета. Тринадесетото поредно издание на форума, домакин на което е УНСС, бе организирано от Трансилванския университет в Брашов, Румъния - Центъра за високи постижения „Жан Моне“, Международната асоциация за стратегически мениджмънт, Университета Париж X - Нантер, Университета на Латвия и Ростовския държавен университет по икономика, в сътрудничество с много европейски и американски университети и с подкрепата на международни списания. В конференцията участваха представители на университети от 16 държави - България, Гърция, Румъния, Русия, Чехия, Полша, Испания, Великобритания, Латвия, Индонезия, Малайзия и др. Те представиха доклади и дискутираха по темата „Структурният и финансовият дефицит в Европейския съюз: стратегии за преодоляването им“.
При откриването на форума в голямата конферентна зала |
На откриването на конференцията присъстваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор на УНСС, проф. д-р Ел Таласинос, председател на конференцията и председател на център „Жан Моне“ към Университета на Пирея, Гърция, проф. Анди Пушка, ректор на Университет „Данубиус“ в Галац, Румъния.
Проф. Пушка, проф. Статев, проф. Таласинос и проф. Гоев (отляво надясно) |
Проф. Статев приветства широкото международно участие във форума с присъствието на известни учени, ректори и зам.-ректори на университети. Той представи УНСС като най-старото, най-авторитетното и най-голямото висше икономическо училище в България и Югоизточна Европа с близо 22 000 студенти, обучавани в различни професионални направления и специалности. Ректорът посочи, че в университетската Стена на славата са вписани имената на преподавателите и възпитаниците на УНСС в държавния елит на България, като уточни, че само министрите през годините са над 100, а в сегашния кабинет деветима са се дипломирали или преподават във висшето училище.
Ректорът проф. Статев приветства участниците в конференцията |
Проф. Статев изтъкна важността на темата на конференцията и подчерта, че от учените, а не от политиците зависи разрешаването на проблема за бъдещето на Европа след Брекзит. Ректорът изрази увереност, че форумът ще допринесе за ползотворното научно и практико-приложно сътрудничество в международен план.
По време на форума |
Конференцията ще способства за създаването на „мрежа“ от общи изследователски интереси, обмен на опит в областта на европейската интеграция, идентифицирането на различията, които имат решаваща роля за европейския път на страните, посочи проф. Леана Тахе от Трансилванския университет в Брашов, Румъния, координатор на Центъра за високи постижения „Жан Моне“.
![]() |
Проф. Леана Тахе |
Важността на форума е продиктувана от кризата в Европа, изтъкна проф Рамона Рупеика – Апога, ръководител на Факултета по бизнес, мениджмънт и икономика на Университета на Латвия. Тя изрази убеждението си, че старият континент винаги е преодолявал кризите и ги е трансформирал в път към прогреса. Необходими са кураж и воля за решаване на проблемите на структурната политика и осъществяване на необходимите промени и реформи в името на бъдещия успех на европейските проекти, посочи проф. Апога (на снимката долу).
![]() |
Проф. Анди Пушка благодари за успешното дългогодишно сътрудничество. В кратка презентация той открои дейността на ръководения от него Университет „Данубиус“ в Галац, Румъния.
Проф. Наталия Вовченко, зам.-ректор на Ростовския държавен университет по икономика, проф. Магдалесна Михай, зам.-ректор на Университета в Крайова, Румъния, и проф. Ибиш Мазреку, зам.-ректор на Университета „Хаджи Зека“ в Печ, Република Косово, също представиха своите университети.
Проф. Наталия Вовченко (в средата) |
Тридневната конференция бе организирана в пленарни сесии с основни теми: „Европейската икономическа интеграция в Югоизточна Европа“, „Иновации и конкурентоспособност“, „Счетоводство и финанси“, „Бизнес и икономика“, „Международни финанси“, „Европейски икономически растеж“ и др.
Част от изнесените доклади ще бъдат публикувани в едно от деветте списания, подкрепили осъществяването й.
Следващото издание на конференцията ще се проведе на остров Бали, Индонезия, през март 2018 г.