Представяне на книгата „Насоки за сигурността на хуманитарните работници в рискови зони", с автори Антонио Камил, Марко Рамацоти и гл. ас. д-р Атанас Димитров, научен секретар на катедра „Национална и регионална сигурност"

петък, 29 ноември 2024 11:54 /
Начало:
понеделник, 02 декември 2024 16:00
Край:
Място:
Библиотека на УНСС, преподавателска читалня
Подробности:

На 2 декември 2024 г. от 16.00 в Библиотеката на УНСС ще бъде представена

книгата „Насоки за сигурността на хуманитарните работници в рискови зони",

с автори Антонио Камил, Марко Рамацоти и гл. ас. д-р Атанас Димитров,

научен секретар на катедра „Национална и регионална сигурност".

Книгата насочва вниманието към големия брой хуманитарни работници, мисионери, журналисти, дипломати, персонал на мултинационални компании и туристи, които стават жертва на насилието, превърнало се в характерно за много зони по света. В основата на това насилие стоят различни въоръжени конфликти, политически и религиозни напрежения, все по-разпространени форми на престъпност в големите африкански, азиатски и южноамерикански метрополии, без да се изключва и влиянието на въоръжени конфликти в други части от света. В същото време, с изключение на малко на брой зони, върху които се концентрира медийното внимание в даден момент, в много страни по света новините, идващи от рискови зони, са като цяло фрагментирани.

Изхождайки от това, книгата предлага на онези, на които им предстои пътуване или се намират в рискови зони, база от познания, полезни за управлението както на собствената им сигурност, така и за тази на организацията, от която са част те.  Съсредоточавайки се върху организационни аспекти, авторите се обръщат преди всичко към администратори и ръководители на мисии, предоставяйки редица фундаментални принципи за повишаване на сигурността на съответната мисия, компания, проект или служба, за която същите носят отговорност. Разбира се, книгата е полезна и за всеки друг работещ и/или живеещ в рискови зони зад граница.


За авторите

Антонио Камил е завършил политически науки в университета „Жан Мулeн“, Лион, Франция, както и полицейското училище за инспектори на Република Италия. Той е бивш дългогодишен служител в италианската криминална полиция и впоследствие офицер за връзка в Генералния секретариат на Интерпол в Лион, Франция. Специалист по сигурността в редица мисии на ООН, като в рамките на глобалната организация е работил като съветник по безопасността на терен за UNHCR, the UN Refugee Agency в Египет и Ирак, а след това и като член на екипите за спешно реагиране на агенцията, разположени в зони на хуманитарна криза. Участвал е в няколко мисии за овладяване на изънредни ситуации в Африка, Азия, Близкия изток и Балканите. За своите 18 години в системата на ООН е служил и като началник по сигурността на IFAD в Рим, като временен началник по сигурността на централата във ФАО, както и като преговарящ за заложниците.

В момента Антонио Кхамил живее в Швейцария и работи като независим консултант по сигурността и разследванията, предимно с агенции на ООН. Той също така преподава управление на кризи и планиране на сигурността в ISPI (Istituto di Studi di Politica Internazionale, Милано) и участва в семинари по управление на сигурността, организирани от академични институции в Италия.

Марко Рамацоти e италиански специалист по управление на проекти, свързани с извънредни ситуации и проекти по развитието, включително в конфликтни и пост-конфликтни зони. Израснал в Африка, получава своето висше образование в Италия, дипломирайки се по международно право в областта на развитието. Стипендиант е на Churchill College, Университета Кеймбридж, Великобритания. Работил е в проекти по развитието в над 40 страни по света, от които 23 африкански, 4 азиатски и една латиноамериканска, включително в условия на война и терористични действия. Бил е служител и съветник на едно африканско правителство, както и съветник към НАТО и въоръжените сили на Германия и Италия. Работил е и за редица неправителствени организации, както и за Организацията на ООН по прехрана и земеделиe, Международния фонд за развитие на селското стопанство, Програмата на ООН за развитие, УНИЦЕФ и ВКБООН.

В продължение на много години преподава невъоръжена сигурност в Институт за изследвания на международната политика – ISPI в Милано и Университета на Триест, както и антропология за военни в Centre for Defense Higher Studies (CASD) в Рим.

Атанас Димитров преподава от 2015 г. в катедра „Национална и регионална сигурност“ в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), където в момента заема длъжността главен асистент. Той е доктор по икономика и управление (Икономика на отбраната и сигурността) от УНСС, като защитава дисертационен труд на тема „Икономически аспекти на мироопазващите операции“. Преподава дисциплини, фокусирани върху насърчаването на международния мир и сигурност, като е водил лекции в Италия, Испания и Полша. Атанас Димитров е мениджър на SDSN Bulgaria, националното подразделение на създадената в рамките на ООН мрежа за решения за устойчиво развитие. Бил е EVS доброволец и консултант към Службата на ООН по наркотиците и престъпността (E4J Integrity & Ethics Champions Programme). Научнитe му интереси и публикации са фокусирани основно върху изследвания на мира и конфликтите и мигрантски и бежански въпроси.