Публична лекция на тема „Бъдещето на счетоводната професия“
Мартин Мануци, регионален директор за Европа на Института на експерт-счетоводителите на Англия и Уелс (ICAEW), изнесе в университета публична лекция на тема „Бъдещето на счетоводната професия“. На събитието в малката конферентна зала присъстваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, проф. д-р Снежана Башева, декан на Финансово-счетоводния факултет, Бойко Костов, председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС), гл. ас. д-р Михаил Мусов, научен секретар на катедра „Счетоводство и анализ“, преподаватели и гости.
![]() |
Проф. Снежана Башева, Бойко Костов, проф. Стати Статев, Мартин Мануци, д-р Михаил Мусов, доц. Силвия Трифонова (отляво надясно) |
Проф. Статев оповести, че при предварителната си среща с Мартин Мануци, с участието на представители на УНСС и ИДЕС, е обсъдено създаването на нова съвместна магистратура. Завършващите програмата магистри ще получават „тройна диплома“ – от ICAEW, ИДЕС и УНСС. Ректорът уточни, че разговорите по ключовите въпроси на новата специалност продължават и резултатите ще бъдат оповестени през октомври.
![]() |
В малката конферентна зала |
Ректорът на университета проф. Статев връчи на Мартин Мануци възпоменателен медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“ (на снимката долу).
![]() |
Гост-лекторът благодари на университетското ръководство за поканата, отличието и възможността за откриването на новата магистърска програма. Той подчерта също, че независимо от т.нар. Брекзит Институтът на дипломираните експерт-счетоводители на Англия и Уелс ще продължи да изпълнява ангажиментите и договореностите към всички членове на организацията, студенти, партньори, институции и професионални организации в Европейския съюз.
![]() |
По време на публичната лекция |
В презентацията си Мануци се спря на ролята на професията на счетоводителя в исторически план. Той цитира професора по история и счетоводство Якоб Сол, по думите на когото историята на публичните финанси и счетоводство могат да се разглеждат като начин за инвестиране във възхода и падението на нациите. Основните счетоводни инструменти формират основата на модерния капитализъм и държавата, посочи лекторът.
![]() |
Лекторът |
Според Мартин Мануци в съвременния свят е необходима по-дългосрочна отчетност и доверие между поколенията, както и прозрачност на информацията за публичните финанси и счетоводството, защото именно публичните финанси са предпоставка за дългосрочен икономически растеж. В тази връзка той разгледа различните начини на водене на счетоводство в отделните държави.
![]() |
Участници в срещата |
Мануци изложи и анализа на ICAEW по т.нар. зелен бюджет, очерта ползите от финансовата отчетност и коментира икономическия успех. Лекторът се спря и на създаването на масиви от данни, техните възможности, рискове и правилното им използване, като изтъкна, че в тях е и бъдещето на счетоводната професия.
Мартин Мануци е регионален директор за Европа на Института на дипломираните експерт-счетоводители на Англия и Уелс. Това е най-голямата професионална организация, подкрепяща над 140 хил. експерт-счетоводители в целия свят. ICAEW е сред основателите на Световния алианс на счетоводителите, който представлява над 785 хиляди професионалисти в бранша от повече от 165 страни по света.
За ICAEW от 2013 г. Мануци води поредица от дискусии на тема „Устойчивост на публичните финанси – перспективи на ЕС“ с цел усъвършенстване на политиката на ЕС за финансово управление и отчетност на публичния сектор. Той председателства и Стратегическия форум за счетоводната професия (APSF) - една инициатива на Института на дипломираните експерт-счетоводители на Англия и Уелс за насърчаване на активното стратегическо планиране и иновациите сред професионалните счетоводни органи.