Стартира тазгодишното „Лятно училище по предприемачество“ за индийски студенти в нашия университет

понеделник, 19 май 2025 13:30

Лятно училище по предприемачество бе открито в УНСС за студенти от Университета „Ел Джей“ в Ахмедабад, водещо висше училище в предприемаческото обучение в Индия. Това е стъпка в рамките на сътрудничеството между двата университета. Целта е да се предостави на индийските студенти уникална възможност за академичен и личен растеж в областта на предприемачеството.

Официалното събитие беше открито от Н. Пр. Arun Kumar Sahu, посланик на Индия у нас, от ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и ръководителя на катедра „Предприемачество“ доц. д-р Костадин Коларов. Присъстваха и Urja Joshi, координатор на програмата, Neeraj Kumar, координатор на Федерацията на индийската индустрия за България, както и Радостина Чапразова, директор на Младежка фондация „Арете“ за България.

В приветствието си ректорът проф. Димитър Димитров подчерта значението на този обмен за двете институции. Той каза, че ползите от културната обмяна между двата университета са много. „Нашите колеги са подготвили интензивна програма за преподаване и учене, като същевременно предлагат възможности за посещение на важни исторически и културни места. България е хубава страна, много стара, с голяма история и съм сигурен, че ще се насладите на престоя си тук“, допълни той и изрази увереност, че студентите ще се възползват максимално от престоя си и ще придобият ценни знания и умения за бъдещето си.

Urja Joshi, координатор на програмата, Радостина Чапразова, регионален директор на фондация „Арете“, Димитър Денев, секретар по социалните въпроси на индийското посолство, Н. Пр. Arun Kumar Sahu, посланик на Индия у нас, проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, доц. д-р Костадин Коларов, ръководител на катедра „Предприемачество“, и Neeraj Kumar, координатор на Федерацията на индийската индустрия в България (от ляво надясно)

Н. Пр. Arun Kumar Sahu изрази задоволство от възможността студентите да се запознаят с европейския начин на живот, култура и бизнес практики. Допълни, че езикът и технологията не са бариери и всеки един от студените трябва да се възползва от възможността, за да разшири своето разбиране за света и за бъдещото си развитие. „Вашата работа през следващия месец е не само да получите полза от тази програма, но и да прекарате времето си тук. Мисля, че това е страхотна възможност за вас. Насладете се на престоя си в България. Разгледайте и използвайте времето си, за да опознаете хората, културата, политиката, бизнеса“, каза още посланикът на Индия в България.

„Изследвайте културата, която е много подобна на индийската, и ще откриете колко много общо имаме с българите. Поздравления за това, че сте тук, след всички препятствия, през които преминахме“, каза Urja Joshi, координатор на програмата и част от отдел „Международни отношения“ на Университета „Ел Джей“. Тя благодари на УНСС за осигурената пълна подкрепа при организирането на лятното училище. За нея подобни инициативи показват важността на международното сътрудничество за академичния и професионален растеж на студентите.

Радостина Чапразова, директор на Младежка фондация „Аретe“ за България, поздрави студентите от Индия за участието им в програмата и подчерта важността на културния обмен. Тя изрази своята радост, че второто поколение индийски студенти вече е тук, за да се възползва от възможността да се запознае с българската култура и предприемачески практики. „Без подкрепата на всички участващи в организацията това лятно училище нямаше да бъде възможно“, каза тя и допълни, че иска следващата година също да види толкова много млади хора.

УНСС предоставя на 24 студенти от Индия уникалната възможност да се запознаят с български и европейски предприемачески инициативи, да участват в различни дейности и да придобият знания, които ще им помогнат да развиват своите предприемачески идеи. Те ще имат шанс да се учат от опита на преподавателите и да обменят идеи с колеги, което ще им предостави ценни перспективи за бъдещето.

   

Галерия снимки от Стартира тазгодишното „Лятно училище по предприемачество“ за индийски студенти в ...