Интензивен курс „Приложни корпоративни финанси“ по проект „Икономическо образование в България 2030“

сряда, 21 юни 2023 9:25

Интензивен курс по „Приложни корпоративни финанси“ се проведе в УНСС пред студенти и преподаватели от нашия университет. Събитието е в рамките на проект BGO5M2OP001-2.016-0004-CO1 „Икономическо образование в България 2030“ с гост-лектор доц. д-р Алберто Бурчи от университета в Перуджа.

В началото на курса лекторът представи книгата "Принципи на корпоративните финанси" („Principles of corporate finance“ на Franklin Allen, Richard A. Brealey, Stewart C. Myers), като изтъкна, че тя описва теорията и практиката на корпоративни финанси и ще е много полезна за всички, които се обучават и работят в тази област.

В хода на презентацията си доц. д-р Алберто Бурчи запозна студентите с основните принципи на корпоративните финанси, като посочи конкретни казуси. Той подчерта, че корпоративните финанси по същество се занимават с капиталовите инвестиции и решенията за финансиране на корпорация, които имат отношение към растежа на ефективността на предприятието. Това включва както краткосрочно, така и дългосрочно финансово планиране, което включва разработване и прилагане на специфични стратегии, създадени за целта. Тези финансови решения обикновено включват инвестиционни решения, къде и колко дадена фирма трябва да инвестира, решения за финансиране, как да набави средствата, необходими за извършване на необходимите капиталови инвестиции, като същевременно внимателно следи съотношението дълг-собствен капитал и решения за дивиденти, които се отнасят до връщане на ползите от инвестициите на акционерите.

Доц. д-р Алберто Бурчи

Лекторът запозна присъстващите с концепциите за различната времева стойност на парите и за връзката между риска и доходността на инвестициите, научните методи и модели за инвестиционното оценяване на капиталовите активи според техния риск и доходност, инструментите за инвестиране, набавяне на капитали и предпазване от финансови загуби.Студентите взеха активно участие и задаваха въпроси по темата и представените казуси, в резултат на което се получи ползотворна дискусия.


Проектът BG05M2OP001-2.016-0004-СО1 „Икономическото образование в България 2030“ е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014–2020 г.“, по процедура „Модернизация на висшите училища“.  Проектът е на стойност 5 млн. лв. УНСС следва да модифицира своето обучение, респективно учебните програми по Икономика и управление, по начин, който позволява те да бъдат сходни с програми в европейски университети и приложими в съвременните бизнес условия. Актуализирането и модернизацията ще бъдат направени в партньорство с други водещи на регионално равнище университети като Стопанската академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, Бургаският свободен университет, Националната спортна академия и КРИБ. Чрез това коопериране ще бъдат създадени и приложени в практиката актуални учебни програми, основани на дигитализация. Ще заработят 9 дигитални класни стаи и 3 дигитални лаборатории, които са неотменно допълнение на съвременния учебен процес. Това ще даде възможност да се използва в максимална степен споделянето на ресурси, включително и на ноу-хау, между партньорските университети и/или между студентите и техните университетски преподаватели и ментори.

Проектът залага на включване на голяма част от преподавателите, участващи в неговата реализация, в програмите за повишаване на квалификацията и/или за краткосрочна специализация в чуждестранните партньори, като делът на младите учени трябва да е не по-малко от 15 на сто. Предвидено е да бъдат реализирани 15 съвместни програми с партниращи български висши училища, както и да се въведат 7 нови програми с дигитално образователно съдържание, включително за дистанционно обучение. Ще бъдат въведени 2 учебни програми за обучение на чужд език, съвместно с чуждестранни висши училища и научни организации.

Проектът ще осигури подкрепа на студенти за развитие на предприемачески умения и дигитална креативност. За проекта е предвидена 30-месечна реализация, като всичко горепосочено ще допринесе за повишаване на качеството на обучението по Икономика в УНСС и в България, както и за подобряване на качеството на научните изследвания в УНСС и в другите университети-партньори.


Галерия снимки от Интензивен курс „Приложни корпоративни финанси“ по проект „Икономическо образова ...