170 години от рождението на проф. Стефан Бобчев - основател и първи ректор на УНСС

сряда, 01 февруари 2023 19:40

Тази година се навършиха 170 години от рождението на основателя и първи ректор на Свободния университет за политически и стопански науки, днешният Университет за национално и световно стопанство проф. Стефан С. Бобчев.

Роден на 20 януари (2 февруари) 1853 г., проф. Бобчев е ерудит, човек с висок дух и морал. Той има забележителен житейски и творчески път и широко международно признание. Създаването на Свободния университет е сред най-значимите му дела.

Ректорът проф. Димитър Димитров неведнъж е подчертавал важността на творческата, научната, литературната и обществено-политическата дейност на проф. Бобчев. „Прекланяме се пред паметта на един забележителен човек с неизчерпаема обществена енергия, богат творчески път и носител на богата духовна и обществена енергия.“

В предстоящата Седмица на книгата през месец март ще бъде представена монография за живота и делото на проф. Бобчев  „Славянин в родината си, българин в чужбина“ с автор доц. д-р Петър Първанов.


Цитати

„Вярваме в звездата на България! Който иска да му спори работата, който желае да се радва на добри плодове от деятелността си, който ламти за истински успех – трябва преди всичко да вярва в своето дело, а щом вярва в него, той ще го обикне, както обича и трябва да обича Отечеството.”

„Животът никога не е бил, па и не може да бъде, кога и да е, само идилия и само върволица от хубости и идеали. Той е смес от хубаво и грозно, добро и лошо, светлина и тъмнина, с една реч – лице и опаки.“

„Младежо, ти който усещаш в гърдите си огън на любов към народа си, бие ли сърцето ти да му послужиш чрез перото и чрез умствените си способности, излез юнашки на книжовното поле“.


Биографични данни

  • Роден е на 20 януари 1853 г. в Елена;
  • В периода 1877-1880 г. следва право в Московския университет;
  • През 1883 г. Бобчев е избран за председател на Върховния административен съд в автономната област. В периода 1884-1885 г. е директор (министър) на правосъдието в Източна Румелия. Избиран е за депутат в Областното събрание. Докато се намира в Източна Румелия, Бобчев сътрудничи активно на вестник „Марица“ и участва дейно в редактирането на списание „Наука“ и вестник „Новини“. Впоследствие в Княжество България той е един от основателите на списанията „Юридически преглед“ и „Българска сбирка“;
  • Избиран е за депутат в периода 1894-1898 г., 1901-1908 г. и 1911-1923 г. съответно в VIII, IX, XI-XIII, XV-XX Обикновено народно събрание и в V-о Велико народно събрание;
  • Взема участие в учредяването на Юридическото дружество и на Дружеството на българските писатели и публицисти. Избран е за частен хоноруван доцент по българско и славянско право и по история на каноничното право в Юридическия факултет на Софийския университет;
  • Министър на народното просвещение в правителството на Иван Гешов в периода 1911-1912 г. и като такъв прокарва първия закон за Българската академия на науките;
  • От 1912 до 1913 г. е изпратен за пълномощен министър на България в Санкт Петербург;
  • През 1920 г. основава Свободния университет за политически и стопански науки, на който е директор (ректор) до смъртта си през 1940 г.

Повече за живота му можете да научите в рубриката „Жива памет“.



Галерия снимки от 170 години от рождението на проф. Стефан Бобчев - основател и първи ректор на УН ...