Конференция по проект за актуализиране на учебните планове и бакалавърските програми в професионално направление „Икономика“

четвъртък, 19 юни 2014 15:00

Разглеждате снимки от Конференция по проект за актуализиране на учебните планове и бакалавърските програми в професионално направление „Икономика“

Вижте пълен текст на Конференция по проект за актуализиране на учебните планове и бакалавърските програми в професионално направление „Икономика“

В голямата конферентна зала бе представен проект BG051РО001-3.1.07-0059 „Актуализиране на учебните планове и програми в ОКС „бакалавър“ за професионално направление „Икономика“ в съответствие с потребностите на пазара на труда за изграждане икономика, основана на знанието“. Във форума участваха представители на академичното ръководство, декани на факултети, ръководители на катедри, преподаватели, експерти на партньорите по проекта - Министерството на финансите, Агенцията по заетостта и Националното сдружение „Недвижими имоти“. 

В голямата конферентна зала бе представен проект BG051РО001-3.1.07-0059 „Актуализиране на учебните планове и програми в ОКС „бакалавър“ за професионално направление „Икономика“ в съответствие с потребностите на пазара на труда за изграждане икономика, основана на знанието“. Във форума участваха представители на академичното ръководство, декани на факултети, ръководители на катедри, преподаватели, експерти на партньорите по проекта - Министерството на финансите, Агенцията по заетостта и Националното сдружение „Недвижими имоти“. 

Проектът бе представен от неговия ръководител доц. д-р Марчо Марков. Той изтъкна, че&nbsp; основната цел е постигането на по-тясно обвързване между висшето икономическо образование и социалната поръчка на бизнеса<b> </b>за нови професионалисти, притежаващи знания, умения и компетенции - в съответствие със сегашните и бъдещите потребности на стопанската практика. Доц. Марков се спря и на дейностите, ресурсите, екипа и графика за изпълнението на проекта, чието изпълнение започна през март 2013 г. Той посочи, че очакванията са за изграждането на устойчив модел на партньорски взаимоотношения, който ще допринесе за сближаването на съдържанието на учебните програми с потребностите на практиката. Това ще подпомогне процеса на по-бърза адаптация на младите специалисти към изискванията на работните места и като цяло &ndash; към динамично променящите се характеристики на трудовия пазар, каза ръководителят на проекта.

Проектът бе представен от неговия ръководител доц. д-р Марчо Марков. Той изтъкна, че  основната цел е постигането на по-тясно обвързване между висшето икономическо образование и социалната поръчка на бизнеса за нови професионалисти, притежаващи знания, умения и компетенции - в съответствие със сегашните и бъдещите потребности на стопанската практика. Доц. Марков се спря и на дейностите, ресурсите, екипа и графика за изпълнението на проекта, чието изпълнение започна през март 2013 г. Той посочи, че очакванията са за изграждането на устойчив модел на партньорски взаимоотношения, който ще допринесе за сближаването на съдържанието на учебните програми с потребностите на практиката. Това ще подпомогне процеса на по-бърза адаптация на младите специалисти към изискванията на работните места и като цяло – към динамично променящите се характеристики на трудовия пазар, каза ръководителят на проекта.

Анализи и препоръки направиха в презентациите си експертите Цветан Спасов от Агенцията по заетостта, Валентин Съйков от Националното сдружение &bdquo;Недвижими имоти&ldquo; и Наталия Панайотова от Министерството на финансите.&nbsp;

Анализи и препоръки направиха в презентациите си експертите Цветан Спасов от Агенцията по заетостта, Валентин Съйков от Националното сдружение „Недвижими имоти“ и Наталия Панайотова от Министерството на финансите. 

Доц. д-р Лилия Йотова, декан на Общоикономическия факултет на УНСС, представи втората дейност по проекта - &bdquo;Анализиране на функциониращата учебна документация (учебни планове по специалности, квалификационни характеристики, учебни програми)&ldquo;. Реализацията й е дело на 23 експерт-анализатори от катедрите и звената в УНСС, които отговарят за обучението на студентите от професионално направление &bdquo;Икономика&ldquo; в ОКС &bdquo;бакалавър&ldquo;, и на 7 експерти от партньорските организации. Актуализацията на учебната документация в частта на учебните планове, която е сред основните дейности при изпълнението на проекта, ще приключи до началото на новата учебна година. В нея участват 41 автори на актуализирани и 10 автори на нови учебни програми, както и 32 участници от страна на партньорите, чийто кръг постепенно се разширява. Всяка учебна програма има по двама рецензенти &ndash; един вътрешен и един от партньорска организация.&nbsp;

Доц. д-р Лилия Йотова, декан на Общоикономическия факултет на УНСС, представи втората дейност по проекта - „Анализиране на функциониращата учебна документация (учебни планове по специалности, квалификационни характеристики, учебни програми)“. Реализацията й е дело на 23 експерт-анализатори от катедрите и звената в УНСС, които отговарят за обучението на студентите от професионално направление „Икономика“ в ОКС „бакалавър“, и на 7 експерти от партньорските организации. Актуализацията на учебната документация в частта на учебните планове, която е сред основните дейности при изпълнението на проекта, ще приключи до началото на новата учебна година. В нея участват 41 автори на актуализирани и 10 автори на нови учебни програми, както и 32 участници от страна на партньорите, чийто кръг постепенно се разширява. Всяка учебна програма има по двама рецензенти – един вътрешен и един от партньорска организация. 

Галерия снимки от Конференция по проект за актуализиране на учебните планове и бакалавърските прог ...