Настоятелите на УНСС: Максим Бехар и петте минути до утре на университета

четвъртък, 25 февруари 2021 12:25

Разглеждате снимки от Настоятелите на УНСС: Максим Бехар и петте минути до утре на университета

Вижте пълен текст на Настоятелите на УНСС: Максим Бехар и петте минути до утре на университета

<i>УНСС има впечатляващи личности в своя Съвет на настоятелите. Днес представяме <a href="https://www.unwe.bg/Uploads/Main/01c87_CV%20%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BC%20%D0%91%D0%B5%D1%85%D0%B0%D1%80%20BG.pdf"><strong>Максим Бехар</strong></a>. Водещ световен PR експерт и президент на Световния комуникационен форум в Давос, едно от любимите му житейски правила е: &bdquo;Ако мечтите ти не те плашат, значи не са достатъчно големи&ldquo;</i>

УНСС има впечатляващи личности в своя Съвет на настоятелите. Днес представяме Максим Бехар. Водещ световен PR експерт и президент на Световния комуникационен форум в Давос, едно от любимите му житейски правила е: „Ако мечтите ти не те плашат, значи не са достатъчно големи“

Не съм съгласен, модерният академизъм, често е много по иновативен и по-напред от практиката. Тук имам пред вид големи световни университети като Харвард, Оксфорд, Станфорд и много други, които са широко отворени към бизнеса и създават специални лаборатории за генериране на нови идеи. Твърдя, че в България, Университетът&nbsp; за национално и световно стопанство&nbsp; има всички шансове да стане водещ в областта на иновациите и новите постижения в бизнеса, а и в науката. Майсторските бизнес класове, които организирах преди 20-тина години в УНСС като председател на Българския форум на бизнес лидерите, вече са остаряла форма на среща на бизнеса със студентите. Стажовете, посещенията на мениджъри в университета &ndash; също. Нямам точно рецепта как трябва да стане, но знам, че това трябва да стане. Сега, не утре, и в УНСС, а не другаде. Вероятно практици трябва да участват в създаването на иновационни лаборатории за изпитване на нови бизнес модели, или пък още от първи курс студентите да бъдат организирани в решаването на конкретни казуси в отделни фирми, които по-късно да служат за развитие на тези модели&hellip; Трябва обаче да знаем, че това не може да стане без участието на държавата, и то не в друго, а само да не пречи. Нищо повече - да не пречи. А това означава да има модерна политика по отношение на бизнеса, да създава либерални условия и устойчивост, когато мисли за развитието на пазара. Защото какъвто и модерен модел да предложи УНСС за бизнеса, дори и да е по-иновативен и по-перспективен от тези на големите световни университети, той &ndash; вероятно &ndash; ще трябва да бъда прилаган в българската бизнес среда.&nbsp;&nbsp;&nbsp;

Не съм съгласен, модерният академизъм, често е много по иновативен и по-напред от практиката. Тук имам пред вид големи световни университети като Харвард, Оксфорд, Станфорд и много други, които са широко отворени към бизнеса и създават специални лаборатории за генериране на нови идеи. Твърдя, че в България, Университетът  за национално и световно стопанство  има всички шансове да стане водещ в областта на иновациите и новите постижения в бизнеса, а и в науката. Майсторските бизнес класове, които организирах преди 20-тина години в УНСС като председател на Българския форум на бизнес лидерите, вече са остаряла форма на среща на бизнеса със студентите. Стажовете, посещенията на мениджъри в университета – също. Нямам точно рецепта как трябва да стане, но знам, че това трябва да стане. Сега, не утре, и в УНСС, а не другаде. Вероятно практици трябва да участват в създаването на иновационни лаборатории за изпитване на нови бизнес модели, или пък още от първи курс студентите да бъдат организирани в решаването на конкретни казуси в отделни фирми, които по-късно да служат за развитие на тези модели… Трябва обаче да знаем, че това не може да стане без участието на държавата, и то не в друго, а само да не пречи. Нищо повече - да не пречи. А това означава да има модерна политика по отношение на бизнеса, да създава либерални условия и устойчивост, когато мисли за развитието на пазара. Защото какъвто и модерен модел да предложи УНСС за бизнеса, дори и да е по-иновативен и по-перспективен от тези на големите световни университети, той – вероятно – ще трябва да бъда прилаган в българската бизнес среда.   

Имаме много предимства и те са очевидни. България е много бързоразвиваща се държава и въпреки всички критики към управление, политици, бизнес среда и какво ли не още, които напълно споделям, тук пазарът и средата са доста приемливи за много чужденци. Първото, и най-важно предимство е, че в България все още има милион ниши за стартиране на успешен бизнес, т.е. всеки един студент от чужбина тук няма как да не гледа поне в перспектива за няколко години напред.&nbsp; Тук отварям една голяма скоба &ndash; продължавам да твърдя и винаги ще го твърдя, че въпреки политиците, въпреки политиките, въпреки корупцията и често псевдо реформите, България е държава пълна с млади, амбициозни, добре образовани и много можещи млади хора.&nbsp; До няколко години те ще поемат управлението на държавата и ще я преобразят. Много трудно, с големи катаклизми и сблъсъци, с разочарования и провали, но ще го направят. Защото България е европейска държава поне от един век насам, с европейски отношения, разбирания и манталитети. А това&hellip; със сигурност е още една причина чуждестранни студенти да търсят образование тук.

Имаме много предимства и те са очевидни. България е много бързоразвиваща се държава и въпреки всички критики към управление, политици, бизнес среда и какво ли не още, които напълно споделям, тук пазарът и средата са доста приемливи за много чужденци. Първото, и най-важно предимство е, че в България все още има милион ниши за стартиране на успешен бизнес, т.е. всеки един студент от чужбина тук няма как да не гледа поне в перспектива за няколко години напред.  Тук отварям една голяма скоба – продължавам да твърдя и винаги ще го твърдя, че въпреки политиците, въпреки политиките, въпреки корупцията и често псевдо реформите, България е държава пълна с млади, амбициозни, добре образовани и много можещи млади хора.  До няколко години те ще поемат управлението на държавата и ще я преобразят. Много трудно, с големи катаклизми и сблъсъци, с разочарования и провали, но ще го направят. Защото България е европейска държава поне от един век насам, с европейски отношения, разбирания и манталитети. А това… със сигурност е още една причина чуждестранни студенти да търсят образование тук.

Галерия снимки от Настоятелите на УНСС: Максим Бехар и петте минути до утре на университета ...