Най-новият брой
Том
29
година
2023
Брой
4

Архив

 

Главен редактор:
проф. д-р Матилда Иванова Александрова-Бошнакова

Редакционна колегия:
проф. д-р Матилда Иванова Александрова-Бошнакова  -председател

проф.д.и.н. Иван Георгиев (УНСС)

проф. д-р Искра Белева (Институт за икономически изследвания на БАН)

проф. д-р Христина Балабанова (УНСС)

проф. д-р Красимир Маринов (УНСС)

доц. д-р Димитър Благоев (УНСС)

Научен секретар: доц. д-р Ваня Лазарова 

   

ISSN (print): 1314-6556

ISSN (online): 2534-8965

   

Индексиране в 

EBSCO

Crossref

CEEOL

RePec

Материалите в  списание "Икономически и социални алтернативи" се публикуват с отворен достъп при условията на международен публичен лиценз Creative Commons CC BY 4.0

Адрес на редакцията:
София 1700, Студентски град "Христо Ботев", УНСС, кабинет 3046

тел. (02) 8195-654, 
email: [email protected]

Към уважаемите читатели и автори на сп. “Икономически и социални алтернативи”

Списание „Икономически и социални ал­тернативи“ при УНСС приема само ори­гинални авторски разработки, които не са публикувани вече или не са подадени едно­временно за публикуване на друго място.

Редакцията извършва електронна про­верка за уникалност на представените за публикуване разработки.

Всеки автор при предаване на материала си трябва задължително да попълни онлайн формуляр „ПЛАН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДАННИТЕ“. Без този формуляр няма да бъдат приемани материали.

https://forms.office.com/r/zLFPweMRfd 

Политика на списанието

Интердисциплинарни подходи за анализ и механизми за контрол при корпоративното управление

Резюме

   

В статията се засягат основните проблеми, характерни за корпоративното управление, във връзка с интердисциплинарните подходи за техния анализ и механизмите за решаването им. В рамките на общата характеристика на понятието "корпоративно управление" опростено и ясно е представено неговото разграничение от фирменото ръководство (мениджмънт). Разглеждайки проблемите на посредничеството между акционерите и ръкововодителите и потенциалния конфликт между едри и дребни акционери, се привеждат следните подходи за анализ: прост финансов, политически, властови и правен, както и механизми за решаване на тези проблеми, а именно – организационна уредба, концентрация на собствеността и правна защита при разпръсната собственост. Проблемите на посредничеството при множество правопритежатели намират отражение в подхода на заинтересуваните лица и кибернетичния подход. Подходите, в които се предполага добросъвестност на посредниците, включват подхода на "добрия стопанин" и културологичния подход, а във връзка с тях са разгле дани управленски механизми като овластяване и оценяване на ръководителите. В заключение накратко се коментират критерии за ефективност на корпоративното управление.

Ключови думи

корпоративно управление, собственост, ръководство, заинтересувани лица, контролни механизми, корпоративни цели, JEL: G30, G34
Свалете BROI_1alternativI_t2012-09[1].pdf