Дискусионни срещи - част от Мисията на СОИС за установяване на фактическото състояние на центровете за трансфер на технологии в България

сряда, 03 април 2019 15:14

Разглеждате снимки от Дискусионни срещи - част от Мисията на СОИС за установяване на фактическото състояние на центровете за трансфер на технологии в България

Вижте пълен текст на Дискусионни срещи - част от Мисията на СОИС за установяване на фактическото състояние на центровете за трансфер на технологии в България

В продължение на три дни УНСС беше домакин на Дискусионни срещи - част от Мисията на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) за установяване на фактическото състояние на центровете за трансфер на технологии в България. Събитието беше организирано от Института по творчески индустрии и бизнес, съвместно с  Патентното ведомство на Р България и СОИС. Във форума участваха представители на академичните среди, на Министерството на образованието и науката, Министерството на икономиката и на други държавни институции, на стопански сдружения, центрове за трансфер на технологии в България и на индустрията. Модератор на срещите беше проф. д-р Владя Борисова, директор на Института по творчески индустрии и бизнес.

В продължение на три дни УНСС беше домакин на Дискусионни срещи - част от Мисията на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) за установяване на фактическото състояние на центровете за трансфер на технологии в България. Събитието беше организирано от Института по творчески индустрии и бизнес, съвместно с  Патентното ведомство на Р България и СОИС. Във форума участваха представители на академичните среди, на Министерството на образованието и науката, Министерството на икономиката и на други държавни институции, на стопански сдружения, центрове за трансфер на технологии в България и на индустрията. Модератор на срещите беше проф. д-р Владя Борисова, директор на Института по творчески индустрии и бизнес.

Благодаря на колегите ректори на университети, където има центрове за трансфер на технологии, на Министерството на образованието и науката и на Министерството на икономиката, че са обърнати с лице към проблемите, които ще бъдат разисквани днес, както и на бизнеса, на четирите национално представителни работодателски организации, с които УНСС има работещи договори. Всички те откликнаха подобаващо, което даде възможност да приключим сравнително добре първия етап с попълването и обработката на анкетите от СОИС. Имаме основание да продължим със същата настойчивост и упорство. Имаме и разбирането на всички участници за започващия втори етап. Убеден съм, че той също ще бъде успешен и в крайна сметка ще постигнем резултати, които да представим на вниманието на всички заинтересовани институции и още веднъж да им подскажем, че тематиката, с която се занимаваме, е тематика не само на настоящето, но и на бъдещето. Благодаря още веднъж на всички участници за съпричастността към общата ни работа.&ldquo;<i>&nbsp;</i>

Благодаря на колегите ректори на университети, където има центрове за трансфер на технологии, на Министерството на образованието и науката и на Министерството на икономиката, че са обърнати с лице към проблемите, които ще бъдат разисквани днес, както и на бизнеса, на четирите национално представителни работодателски организации, с които УНСС има работещи договори. Всички те откликнаха подобаващо, което даде възможност да приключим сравнително добре първия етап с попълването и обработката на анкетите от СОИС. Имаме основание да продължим със същата настойчивост и упорство. Имаме и разбирането на всички участници за започващия втори етап. Убеден съм, че той също ще бъде успешен и в крайна сметка ще постигнем резултати, които да представим на вниманието на всички заинтересовани институции и още веднъж да им подскажем, че тематиката, с която се занимаваме, е тематика не само на настоящето, но и на бъдещето. Благодаря още веднъж на всички участници за съпричастността към общата ни работа.“ 

Сигурно хиляди пъти съм го казвал досега: погледнете Харвард &ndash; 27 милиарда на година допълнителни приходи прави основно от продадени лицензи. Е, няма да спечелим 27 милиарда, но поне 1-2 милиарда защо да не печелим от и за българската наука и не е ли помощ това и за бюджета, и за университета. Тази съпротива не е обяснима. Затова и Мисията на СОИС е много навременна и ако трябва да правят някакви изводи за България, следва да се посочи, че докато този нормативен проблем не се реши, университетските центрове за технологичен трансфер ще съществуват в полуживо състояние само на книга и няма да могат по никакъв начин да реализират целта, заради която са създадени.&ldquo;

Сигурно хиляди пъти съм го казвал досега: погледнете Харвард – 27 милиарда на година допълнителни приходи прави основно от продадени лицензи. Е, няма да спечелим 27 милиарда, но поне 1-2 милиарда защо да не печелим от и за българската наука и не е ли помощ това и за бюджета, и за университета. Тази съпротива не е обяснима. Затова и Мисията на СОИС е много навременна и ако трябва да правят някакви изводи за България, следва да се посочи, че докато този нормативен проблем не се реши, университетските центрове за технологичен трансфер ще съществуват в полуживо състояние само на книга и няма да могат по никакъв начин да реализират целта, заради която са създадени.“

<b>Д-р Петко Николов</b> посочи, че УНСС е най-подходящото място за дискусия на високо академично ниво по тема от съществена значимост за просперитета на страната ни. Според него България може да бъде мястото, където хората да имат свободата и възможността да реализират своя потенциал, както и да насочат своите амбиции, живот и професионализъм в посоката, в която желаят. Затова е много важно да бъде оптимизирана националната политика за трансфер на технологии, която ще допринесе за разрещаването на проблемите на интелектуалната собственост и развитието на иновативен бизнес в страната ни.

Д-р Петко Николов посочи, че УНСС е най-подходящото място за дискусия на високо академично ниво по тема от съществена значимост за просперитета на страната ни. Според него България може да бъде мястото, където хората да имат свободата и възможността да реализират своя потенциал, както и да насочат своите амбиции, живот и професионализъм в посоката, в която желаят. Затова е много важно да бъде оптимизирана националната политика за трансфер на технологии, която ще допринесе за разрещаването на проблемите на интелектуалната собственост и развитието на иновативен бизнес в страната ни.

<b>Г-жа Златина Карова</b> заяви, че МОН подкрепя развитието на интелектуалната собственост. Тя представи конкретните задачи, които министерството е заложило в програмата си за повишаване степента на развитие на системата за управление на интелектуалната собственост, за създаване на връзка в отношенията бизнес - наука с цел комерсиализиране на интелектуалната собственост и подпомагане на дейността на центровете за трансфер на технологии в България.

Г-жа Златина Карова заяви, че МОН подкрепя развитието на интелектуалната собственост. Тя представи конкретните задачи, които министерството е заложило в програмата си за повишаване степента на развитие на системата за управление на интелектуалната собственост, за създаване на връзка в отношенията бизнес - наука с цел комерсиализиране на интелектуалната собственост и подпомагане на дейността на центровете за трансфер на технологии в България.

<b>Г-жа Тихомира Палова</b> (възпитаничка на УНСС) поздрави организаторите от името на Министерство на икономиката и изрази готовността на министерството за установяване на обратна връзка и съвместна работа за отстраняване на пречките и за разрешаване на проблемите на центровете за трансфер на технологии като свързващо звено между науката и бизнеса. За целта министерството е подготвило стратегия, в която е заложена финансова подкрепа на центровете за трансфер на технологии. Предвижда се и създаване на специален фонд за тяхното подпомагане.&nbsp;

Г-жа Тихомира Палова (възпитаничка на УНСС) поздрави организаторите от името на Министерство на икономиката и изрази готовността на министерството за установяване на обратна връзка и съвместна работа за отстраняване на пречките и за разрешаване на проблемите на центровете за трансфер на технологии като свързващо звено между науката и бизнеса. За целта министерството е подготвило стратегия, в която е заложена финансова подкрепа на центровете за трансфер на технологии. Предвижда се и създаване на специален фонд за тяхното подпомагане. 

<b>Зам.-председателят на БСК Петър Денев</b> изрази адмирациите си към организаторите за инициативата за дискусията &ndash; част от Мисията на СОИС, в която да се потърси лек за българската икономика и конвергенцията ни в европейското семейство в условията на жестоката световна надпревара, която поставя все по-високи летви. Той посочи десет български иновативни решения в различни сфери и подчерта, че бъдещето е в създаването на лек за икономиката на знанието, за да се докаже, че в България има талантливи учени и научни постижения, които трябва да намерят своето приложение.

Зам.-председателят на БСК Петър Денев изрази адмирациите си към организаторите за инициативата за дискусията – част от Мисията на СОИС, в която да се потърси лек за българската икономика и конвергенцията ни в европейското семейство в условията на жестоката световна надпревара, която поставя все по-високи летви. Той посочи десет български иновативни решения в различни сфери и подчерта, че бъдещето е в създаването на лек за икономиката на знанието, за да се докаже, че в България има талантливи учени и научни постижения, които трябва да намерят своето приложение.

От името на БТПП организаторите бяха приветствани от <b>доц. д-р Йосиф Аврамов</b><b>, </b><b>председател на Съвета по иновации при БТПП и член на УС на БТПП</b>, който посочи, че бизнесът желае да навлезе в университетите, а за това са необходими нови механизми. Той се спря на възможностите за финансиране на центровете за трансфер на технологии чрез използване на финансови инструменти и грантове и изтъкна предимствата на грантовото финансиране.&nbsp;

От името на БТПП организаторите бяха приветствани от доц. д-р Йосиф Аврамов, председател на Съвета по иновации при БТПП и член на УС на БТПП, който посочи, че бизнесът желае да навлезе в университетите, а за това са необходими нови механизми. Той се спря на възможностите за финансиране на центровете за трансфер на технологии чрез използване на финансови инструменти и грантове и изтъкна предимствата на грантовото финансиране. 

<b>Г-жа Олга Спасич</b> благодари на организаторите за съдействието за Мисията на СОИС, свързана с центровете за трансфер на технологии. Според нея, ако липсата на наредба и регулации на дейността и финансирането на центровете е в национален мащаб, основният въпрос - кой притежава научните изследвания &ndash; трябва да бъде разгледан в глобален мащаб. Тя се спря на целите и дейността на Мисията на СОИС и изрази готовността на организацията да окаже пълно съдействие за създаването на необходимите наредби, регулации и политики, които да превърнат центровете за трансфер на технологии в работещи системи.

Г-жа Олга Спасич благодари на организаторите за съдействието за Мисията на СОИС, свързана с центровете за трансфер на технологии. Според нея, ако липсата на наредба и регулации на дейността и финансирането на центровете е в национален мащаб, основният въпрос - кой притежава научните изследвания – трябва да бъде разгледан в глобален мащаб. Тя се спря на целите и дейността на Мисията на СОИС и изрази готовността на организацията да окаже пълно съдействие за създаването на необходимите наредби, регулации и политики, които да превърнат центровете за трансфер на технологии в работещи системи.

В продължение на три дни <b>международният експерт Ашли Стивънс</b>, възпитаник на Оксфордския университет, ръководил Центъра за трансфер на технологии в Университета в Бостън, разговаря с участниците и анализира фактическата обстановка, за да изготви доклад с препоръки за бъдещи координирани действия между държавни институции, стопански сдружения, академични общности, центрове за трансфер на технологии и бизнеса.

В продължение на три дни международният експерт Ашли Стивънс, възпитаник на Оксфордския университет, ръководил Центъра за трансфер на технологии в Университета в Бостън, разговаря с участниците и анализира фактическата обстановка, за да изготви доклад с препоръки за бъдещи координирани действия между държавни институции, стопански сдружения, академични общности, центрове за трансфер на технологии и бизнеса.

В продължение на три дни <b>международният експерт Ашли Стивънс</b>, възпитаник на Оксфордския университет, ръководил Центъра за трансфер на технологии в Университета в Бостън, разговаря с участниците и анализира фактическата обстановка, за да изготви доклад с препоръки за бъдещи координирани действия между държавни институции, стопански сдружения, академични общности, центрове за трансфер на технологии и бизнеса.

В продължение на три дни международният експерт Ашли Стивънс, възпитаник на Оксфордския университет, ръководил Центъра за трансфер на технологии в Университета в Бостън, разговаря с участниците и анализира фактическата обстановка, за да изготви доклад с препоръки за бъдещи координирани действия между държавни институции, стопански сдружения, академични общности, центрове за трансфер на технологии и бизнеса.

Галерия снимки от Дискусионни срещи - част от Мисията на СОИС за установяване на фактическото съст ...